Wakacje na wyspie Skye – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Tagi , , , , ,

Skye (Isle of Skye) to druga co do wielkości wyspa Szkocji i czwarta wśród Wysp Brytyjskich. Wyspa Skye leży u zachodnich wybrzeży Szkocji. Charakteryzuje się ona niesamowitymi krajobrazami i bogatą historią. Aby pomóc Ci w zaplanowaniu pobytu i zwiedzaniu wyspy, stworzyliśmy przewodnik, w którym opisujemy jak dostać się na wyspę, gdzie zjeść, co zobaczyć i gdzie warto się zatrzymać na nocleg.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Skye – atrakcje

Historia Skye sięga czasów życia dinozaurów. Obecnie odciski stóp dinozaurów można znaleźć na wybrzeżu w Staffin. Znacznie więcej skamieniałości dinozaurów żyjących na Skye, amonitów, belemnitów itp. możesz zobaczyć też w Muzeum Dinozaurów w pobliżu Staffin.

Brochs

Brochs – brochy to okrągłe wieże, które zbudowano około 2000 lat temu. Znajdują się one na całej wyspie Skye i można je także znaleźć na Orkadach, Szetlandach, w północnej oraz w zachodniej Szkocji. Niektóre z nich są obecnie stertą kamieni, natomiast inne są dość dobrze zachowane. Niestety nie jest znane ich dokładne pochodzenie, prawdopodobnie służyły do obrony przed najeźdźcami oraz jako punkty obserwacyjne. Z każdej wieży widać przynajmniej jedną inną, a większość z nich ma widok na morze. Najbardziej znany jest Dun Beg Broch w Struan.

Wyspa Skye – Zamek Dunvegan

Zamek Dunvegan (Castle Dunvegan) jest najstarszym zamkiem w Szkocji, który zamieszkiwała zawsze ta samą rodzina – MacLeod. MacLeodowie są jednym z głównych klanów żyjących na Skye. Zamek powstał w XII wieku. Pierwotnie był to mały, kryty strzechą domek na skale w Dunvegan. Ówczesna Lady MacLeod skarżyła się, że nie może mieć ogrodu na „tej skale”. W związku z tym z czasem budowla zaczęła się rozrastać, aż do swojej obecnej postaci. Właściciele zamku Dunvegan posiadają obecnie prawdopodobnie najładniejsze ogrody na Skye. We wnętrzach Castle Dunvegan można zobaczyć też obecnie wiele pamiątek i skarbów zgromadzonych przez rodzinę MacLeod.

Fairy Glen Scotland – Malownicza Dolina Wróżek

Skye ma długą historię związaną z wróżkami, z których większość jest związana z zamkiem Dunvegan. Magiczne Fairy Glen Scotland, nazywane także Doliną Wróżek, leży ukryte na półwyspie Trotternish na wyspie Skye. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce, które wygląda, jakby rzeczywiście stworzyły je wróżki. Dodatkowo znajdziesz tu liczne wzgórza, skaliste krajobrazy, ruiny zamków, wielkie głazy i kamienny krąg, w którym możesz wypowiedzieć życzenie do Fae! Jedno ze wzgórz w Fairy Glen posiada nienaruszone bazaltowe zwieńczenie, które z daleka wygląda jak ruina zamku, dlatego też zostało nazwane Castle Ewan. W klifie za zamkiem Ewan znajduje się bardzo mała jaskinia, w której wciskanie monet w szczeliny w skale przynosi szczęście.

Wyspa Skye – The Cuillin

The Cuillin to pasmo górskie na Skye. Główny szczyt Cuillin nazywany jest Black Cuillin. Innym ciekawym szczytem jest także Red Cuillin, które leżą na wschód od Glen Sligachan. Szczyt Black Cuillin – 992 m n.p.m. – jest najbardziej wymagającym pod względem zdobycia szczytem górskim w Wielkiej Brytanii. Łagodniejszym i łatwiejszym w wejściu jest szczyt Red Cuillin, który jest popularny wśród wędrowców.

Grzbiet Black Cuillin powstał 60 000 000 lat temu i jest pozostałością po ogromnym wulkanie. Został on wyrzeźbiony przez lodowce i późniejsze wietrzenie, co spowodowało powstanie unikalnego, nieco poszarpanego grzbietu górskiego. Czerwony Cuillin składa się głównie z granitu, który był mniej odporny na działanie lodowców niż gabro, stąd zaokrąglony wygląd wzgórz.

Most Skye i Eilean Bàn

Wyspę Skye łączy ze stałym lądem most drogowy. Łączy on miejscowości Kyle of Lochalsh z Kyleakin na wyspie Skye. Dodatkowo od końca 2004 roku przejazd przez most jest bezpłatny. Most otwarto w 1995 roku, wówczas pobierano opłaty za przejazd w obie strony.

Eilean Bàn (Biała Wyspa) to mała wyspa, na której znajduje się główny łuk mostu. Na wyspie znajduje się latarnia morska o wysokości 21 m tuż pod łukiem mostu. Latarnicy (przed automatyzacją w latach 60-tych) mieszkali w domkach na wyspie. Obecnie wyspa jest rezerwatem przyrody zarządzanym przez Bright Water Trust. Dodatkowo w jednym z domków znajduje się obecnie Muzeum Maxwella. Jest to rekonstrukcja salonu Maxwella zawierająca oryginalne artefakty.

Wyspa Skye – najpiękniejsze miasta na wyspie

Portree

Miejscowość Portree jest stolicą wyspy i leży na wschodnim wybrzeżu Skye. Z Portree roztacza się widok na osłoniętą zatokę. Miejscowość otaczają też wzgórza – Ben Tianavaig, Suidh Fhinn, Fingal’s Seat oraz Ben Chrachaig. Po drugiej stronie zatoki, na wschodzie, widać wyspę Raasay z charakterystycznym stożkowym wzgórzem Dun Caan.


Portree jest młodym miastem i ma około 200 lat. Pierwotnie w XIX wieku było ono małą wioską rybacką, którą założył Lord MacDonald. Nazwa Portree lub Port Righ (King’s Port w języku gaelickim) pochodzi od wizyty na wyspie króla Jakuba V w 1540 roku. Według niektórych źródeł obszar wokół portu był nazywany Portree lub Portray na długo przed przybyciem króla.

Wyspa Skye – Broadford

Pod Ben na Calliach („wzgórze starej kobiety”) leży miejscowość Broadford. Nazwa ta w interesujący sposób odzwierciedla polityczną historię wyspy. Broadford pierwotnie pochodzi od staronordyckiego Breiðafjorðr oznaczającego „szeroką zatokę”. Jest to druga co do wielkości osada na Skye. Pierwotnie wioska składała się z kilku budynków po obu stronach rzeki Broadford, jednak z czasem wiele małych miejscowości wokół szerokiej zatoki zrosło się ze sobą i powstało miasto Broadford. Wzdłuż głównej drogi ciągną się liczne sklepy z rękodziełem i pracownie artystów.

Armadale

Żyzna ziemia wokół Armadale była uprawiana od wieków i cieszyła się powodzeniem wśród rodziny MacDonald. Warto zobaczyć tu molo i dawną siedzibę Macdonaldów ze Sleat – Armadale Castle, Gardens & Museum of the Isles. Odwiedzający mogą podziwiać historyczne ogrody oraz zwiedzić ruiny zamku. W muzeum możesz poznać też lokalną historię oraz przejrzeć bibliotekę i archiwum.

Minginish – Carbost, Talisker Portnalong & Glenbrittle

Carbost jest największą osadą na malowniczym półwyspie Minginish. Słynie ona z destylarni whisky Talisker, która została wybudowania w 1831 roku. Destylarnia cieszy się dużą popularnością wśród miłośników tego szkockiego alkoholu. Fiscavaig i Portnalong to miejscowości położone na północnym wybrzeżu Minginish. Ze wzgórz można podziwiać malownicze zachody słońca.

Wyspa Skye – najładniejsze plaże

Plaża Staffin

Plaża Staffin leży na słynnym półwyspie Trotternish i jest jedną z najciekawszych plaż na Isle of Skye. W pobliżu znajduje się malownicza miejscowość i ruiny zamku. Jest to idealne miejsce, aby zabrać rodzinę na spacer. W 2002 roku na tej plaży odkryto też ślady dinozaurów.

Plaża Talisker

Duże kamienie wymieszane z szarym piaskiem i masywne klify urzekają turystów swoim pięknem. Plaża leży na zachodnim wybrzeżu w pobliżu miejscowości Carbost. Do plaży Talisker można dojść pieszo. Wystarczy pokonać około 1,6-kilometra od parkingu. Talisker jest też doskonałym miejscem na długie spacery, zabawy dla dzieci i spacery ze zwierzętami.

Plaża Coral

Coral leży na wschodnim wybrzeżu wyspy Skye. Jest to niezwykle malownicza piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą. Jest to bez wątpienia najpiękniejsza plaża na Isle of Skye. Znajduje się ona zaledwie 20 minut jazdy samochodem od zamku Dunvegan, dlatego też z łatwością możesz odwiedzić te miejsca tego samego dnia. Do plaży prowadzi jednopasmowa droga. Po dotarciu do Claigan znajdziesz parking, na którym możesz zostawić swój pojazd.

Wyspa Skye – kiedy zaplanować zwiedzanie wyspy?

Pogoda na wyspie Skye najlepsza jest w okresie od maja do września. Miesiące letnie, w szczególności lipiec i sierpień, to szczyt sezonu. Czerwiec jest dobrym miesiącem na wyjazd, ponieważ Isle of Skye nie jest jeszcze przepełniona turystami. Kwiecień i maj to najbardziej suche miesiące. Jeśli nie przeszkadza Ci chłód, są to doskonałe miesiące na zwiedzanie wyspy.


Możesz odwiedzić Isle of Skye także podczas zimy. Może być zimno, ale większość z najciekawszych miejsc można spokojnie zwiedzać. Na wyspie Skye występują duże opady deszczu. Najbardziej deszczowe miesiące to te od września do stycznia (październik jest najbardziej deszczowym miesiącem). Od marca do czerwca jest stosunkowo sucho. Najcieplejsze miesiące to miesiące od maja do września, ze średnimi temperaturami od 7 do 13°C.

Wyspa Skye – jak się na nią dostać?

Wyspa Skye jest jedną z głównych atrakcji Szkocji. Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Glasgow, natomiast najbliższy lokalny port lotniczy znajduje się w Inverness. Po przylocie warto wynająć samochód na lotnisku, ponieważ pozwala on na wygodę podczas zwiedzania. Jeśli zdecydujesz się na pobyt w jednej z bardziej odległych części wyspy, samochód jest niezbędny. Na lotniskach jest wiele firm wynajmujących samochody takich jak na przykład: Rhino Car Hire, Portree Morrisons Car Hire czy Armadale DriveSkye. Sugerujemy, aby zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli planujesz zwiedzanie w szczycie sezonu.

Jeśli nie planujesz jeździć samochodem, warto zarezerwować nocleg w jednej z większych miejscowości: Portree, Broadford lub Dunvegan. Wyspę możesz zwiedzać także lokalnymi autobusami, jednak nie kursują one zbyt często.

Wyspa Skye – samochodem z Glasgow

Jeśli planujesz podróż samochodem na wyspę Skye, warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi jazdy po drogach jednopasmowych. Z Glasgow do Portree na Skye jest 346 km. Przejazd samochodem zajmuje zazwyczaj 5-6 godzin. W miesiącach letnich, kiedy drogi są ruchliwe, może to potrwać nieco dłużej.

Samochodem z Inverness

Z Inverness do Portree na Skye jest 184 km, co zajmuje około 2,5 godziny. W okresie letnim może to potrwać nieco dłużej.

Pociągiem

Na Skye nie ma linii kolejowej. W Szkocji znajdują się dwie stacje kolejowe, które są bardzo blisko siebie i łączą się z lokalnymi liniami autobusowymi.

  • Glasgow do Mallaig – następnie prom na Skye.
  • Inverness do Kyle – następnie autobus na wyspę.

Autobusem

Firma autobusowa Citylink oferuje połączenia z Glasgow i Inverness do Skye. Pełne informacje na temat tych tras, w tym rozkład jazdy można znaleźć na ich stronie internetowej: www.citylink.co.uk.W okresie letnim warto dokonać rezerwacji online, aby zapewnić sobie miejsce siedzące.

Lokalne linie autobusowe na Skye obsługuje firma Stagecoach. Pełne rozkłady jazdy można znaleźć na ich stronie internetowej: www.stagecoachbus.com.

Promem samochodowym

Na Skye znajdują się 3 główne porty promowe, które są obsługują linie promowe Calmac.

  • Prom z Mallaig dopływa do Armadale (Skye).
  • Prom z Sconser (Skye) do Raasay.
  • Prom z Uig (Skye) do Lochmaddy (North Uist) lub Tarbert (Harris).

Szczegóły dotyczące każdej trasy znajdują się na stronie internetowej Calmac, w tym pełne rozkłady jazdy i zalecana opcja rezerwacji online: www.calmac.co.uk.

Wyspa Skye – gdzie zjeść?

The Three Chimneys

The Three Chimneys jest jedną z najsłynniejszych restauracji w Szkocji. Mieści się w stuletnim, kamiennym domu, położonym na brzegu Loch Dunvegan, na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Skye. Jest to bardzo przytulna, oświetlona świecami restauracja, która zdobyła wiele nagród. Znana jest na całym świecie z wysokiej jakości lokalnych produktów oraz przyjaznej obsługi. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Uig na Isle of Skye

Z restauracji roztaczają się piękne widoki na zatokę Uig. Goście mogą degustować szkockie dania z lokalnie pozyskiwanych składników. Menu jest zmienne i uzależnione od dostępności produktów sezonowych.

Kinloch Lodge Restaurant

Od początku misją restauracji było serwowanie dań z wykorzystaniem lokalnych produktów. W menu znajdują się proste dania sezonowe, które są przygotowywane ze składników pochodzących z wyspy Skye.

TOP 5 najlepsze hotele i noclegi na wyspie Skye w przystępnej cenie

Glendale View

Hotel Glendale View znajduje się w Glendale i oferuje on pokoje z bezpłatnym dostępem do WiFi, bezpłatny parking oraz widok na ogród. Zamek Dunvegan oddalony jest od hotelu o około 17 km. W każdy pokoju znajduje się prywatna łazienka, bezpłatny zestaw kosmetyków i suszarka do włosów. Codziennie serwowane jest śniadanie. Okolica Glendale View jest popularna wśród miłośników trekkingu i wędkarstwa.

Greshornish House

Greshornish House położony jest w miejscowości Edinbane. Posiada on w swojej ofercie bezpłatne WiFi w pomieszczeniach ogólnodostępnych oraz pokoje z widokiem na morze. W hotelu mieści się bar i restauracja serwująca dania kuchni szkockiej. W każdym pokoju dostępna jest szafa, telewizor, czajnik, część wypoczynkowa oraz łazienka. Codziennie rano w sali śniadaniowej serwowane jest śniadanie.

Broadford Hotel

Jest to luksusowy, czterogwiazdkowy hotel z widokiem na zatokę w Broadford. Budynek hotelu został zbudowany w 1611 roku. Pierwotnie służył on do produkcji whisky Drambuie Liqueur. Wszystkie pokoje posiadają dostęp do bezpłatnego WiFi. W każdym z nich znajduje się telewizor, zestaw do parzenia kawy i herbaty oraz łazienka. Od października do kwietnia bar Gabbro serwuje szkockie potrawy przygotowywane z lokalnych produktów.

Kinloch Lodge Hotel and Restaurant

Kinloch Lodge Hotel and Restaurant to były XVII-wieczny pałacyk myśliwski, który położony jest na wzgórzu Kinloch, na brzegu Loch Na Dal. W całym hotelu dostępny jest bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę oraz telewizor. W eleganckiej jadalni serwowane są dania szkockie w towarzystwie znakomitych win.

Broadford Lodges Skye

Broadford Lodges Skye oferuje komfortowe zakwaterowanie w Broadford. Stacja kolejowa Kyle of Lochalsh oddalona jest o 15 km, natomiast zamek Eilean Donan od 29 km od hotelu. We wszystkich pomieszczeniach dostępne jest bezpłatne WiFi. Goście mają do swojej dyspozycji także prywatny parking. Każda opcja zakwaterowania posiada balkon, telewizor, pralkę, kuchnię z bardzo dobrym wyposażeniem, łazienkę oraz część wypoczynkową.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Co zobaczyć i zwiedzić w Walii, TOP 15 atrakcji must see

TOP 18 najpiękniejszych wysp Wielkiej Brytanii

Następny

Dodaj komentarz