Ceny w Cork i koszty życia

Tagi , , , ,

Cork to drugie co do wielkości miasto w Irlandii. Leży ono tu przy ujściu rzeki Lee. Na co dzień miasto to zamieszkiwane jest przez 124 tysiące mieszkańców. Niemniej jednak z uwagi na wyjątkową architekturę oraz liczne zabytki, jest ono coraz częściej odwiedzane przez turystów z całej Europy. Jeśli wybierasz się na wakacje właśnie do Cork, to powinieneś zapoznać się z lokalnymi cenami i kosztami życia w mieście. Dzięki temu lepiej zaplanujesz swój wakacyjny budżet.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest waluta w Cork?

Irlandia przynależy do Unii Europejskiej, a także włączona jest do strefy euro. Oznacza to, że w waluta ta obowiązuje w całym kraju. Wybierając się do Cork musisz więc zabrać ze sobą euro. Niestety, ale przelicznik euro do polskiego złotego nie jest najkorzystniejszy. Zgodnie z ostatnimi danymi 1 euro to 4,61 złotego. Oznacza to, że ogólne ceny i koszty życia w Cork mogą być nieco wyższe niż w Polsce.

Ceny w Cork – ile kosztują noclegi?

Ceny noclegów w Cork są wyjatkowo zróżnicowane. Z pewnością w mieście możesz korzystać z różnych opcji zakwaterowania. Do Twojej dyspozycji pozostają hostele, pensjonaty, a także hotele o różnym standardzie zakwaterowania. Średnia cena, jaką trzeba zapłacić na hotel w dość dobrym standardzie w Cork wynosi 1038 złotych. Niemniej jednak wiele zależy od Ciebie i od tego, na jaki rodzaj noclegu się zdecydujesz. Dla przykładu można powiedzieć, że:

 • za noc spędzoną w hostelu w Cork zapłacisz od 50 do 70 złotych;
 • za jedną noc w pensjonacie w Cork będziesz musiał zapłacić już od 180 złotych w górę;
 • za noc spędzoną w hotelu jednogwiazdkowym w Cork będziesz musiał zapłacić około 250 złotych;
 • za noc w hotelu dwugwiazdkowym będziesz musiał zapłacić już około 340 złotych;
 • za noc w hotelu trzygwiazdkowym w Cork będziesz musiał zapłacić około 390-430 złotych;
 • za noc w hotelu czterogwiazdkowym będziesz musiał zapłacić już około 520 złotych a nawet i więcej;
 • za noc spędzoną w hotelu pięciogwiazdkowyn, butikowym będziesz musiał zapłacić już od 700 złotych w górę.

Musisz wiedzieć, że jeśli poszukujesz noclegu w ścisłym centrum Cork, będziesz musiał za nieco znacznie więcej zapłacić. Noclegi są zwykle około 20% tańsze na obrzeżach i przedmieściach miasta. Co więcej, noclegi w Cork powinieneś zarezerwować z nieco większym  wyprzedzeniem. Zwykle w sezonie letnim koszty wynajmu noclegu w Cork będą znacznie wyższe, niż poza sezonem. Postaraj się więc zarezerwować swój hotel z nieco większym wyprzedzeniem

Cork – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Spędzając swoje wakacje w Cork musisz liczyć się także z wydatkami poniesionymi na poczet wyżywienia. Z pewnością będziesz chciał zapoznać się z lokalną kuchnią i odwiedzić restauracje. Ile więc będziesz musiał zapłacić za posiłek? Otóż:

 • za dwudaniowy posiłek w jednej z tańszych restauracji będziesz musiał zapłacić około 68 złotych;
 • za dwudaniowy posiłek w prestiżowej restauracji w Cork będziesz musiał zapłacić już około 140 złotych;
 • za posiłek w restauracji typu fast-food jak np. Mc Donalds będziesz musiał zapłacić około 41 złotych;
 • za posiłek w restauracji azjatyckiej zapłacisz z kolei około 80 złotych.

Ceny w restauracjach w Cork są mocno wyważone, aczkolwiek można śmiało powiedzieć, że są one nieco wyższe niż w Polsce. Jeśli z kolei wybierzesz się na zakup spożywcze do jednego z marketów w Cork, to również możesz spotkać się z nieco wyższymi cenami, niż w naszym kraju. Dla przykładu, można powiedzieć, że:

 • za karton mleka (1l) zapłacisz około 5,30 złotych;
 • za klasyczny ser żółty w ilości 1 kilograma zapłacisz około 29 złotych;
 • za kilogram dobrej wędliny lub kiełbasy będziesz musiał zapłacić już około 66 złotych za kilogram;
 • za butelkę wina średniej klasy zapłacisz około 55 złotych;
 • za świeży chleb w Cork będziesz musiał zapłacić około 7,10 złotych;
 • za zwykłą wodę mineralną w butelce 1,5 l zapłacisz około 6,40 złotych;
 • za kilogram jabłek zapłacisz około 11 złotych;
 • za kilogram pomarańczy zapłacisz już około 9,50 złotych;
 • za kilogram ziemniaków zapłacisz około 4,30 złotych;
 • za kilogram cebuli zapłacisz około 4,50 złotych.

Jak więc widzisz, ceny w sklepach spożywczych w Cork są nieco wyższe niż te, do których mogłeś się przyzwyczaić w Polsce.

Ceny w Cork – ile kosztuje transport?

Cork posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego. Możesz korzystać zarówno z autobusów, ale także i z taksówek. Za standardowy bilet, na przejazd w jedną stronę, będziesz musiał zapłacić około 11 złotych. Z kolei jeśli zostajesz w Cork na nieco dłużej, możesz rozważyć kupno karnetu miesięcznego, który kosztuje około 383 złotych. W przypadku korzystania z taksówek, rozpoczęcie kursu w taryfie normalnej – dziennej – wynosi około 21 złotych. Z każdy, kolejny, przejechany kilometr zapłacisz około 6,40 złotych. Jeśli chcesz, by taksówka poczekała na Ciebie aż godzinę, wówczas dodatkowo zapłacisz 120 złotych.

Ile kosztuje paliwo w Cork?

Ceny paliwa w Cork są dość wysokie. Koszty benzyny czy oleju napędowego na poszczególnych stacjach benzynowych mogą się nieznacznie od siebie różnić. Standardowo jednak za litr benzyny w Cork będziesz musiał zapłacić około 11 złotych. Z kolei za litr oleju napędowwgo będziezsz musiał już zapłacić około 13 złotych. Jeśli Twój samochód napędzany jest gazem LPG, wówczas możesz zatankować za jedyne 9,80 złotych za litr.

Ile kosztuje piwo Cork?

W Cork możesz zdecydować się zarówno na piwo importowane, ale także na wyroby lokalne. Jeśli zdecydujesz się je kupić w jednej z restauracji, wówczas za pół litra lokalnego, beczkowanego piwa będziesz musiał zapłacić około 24 złote. Jednak w przypadku butelki piwa importowanego o pojemności 0,33 litry zapłacisz już około 22-23 złote. W przypadku kupna butelki lub puszki piwa w lokalnym markecie spożywczym, ceny będą znacznie niższe. Dla przykładu butelka lokalnego piwa w sklepie spozywczym kosztuje około 13 złotych. Z kolei butelka piwa importowanego to już wydatek około 17 złotych.

Ceny mieszkań w Cork

Ceny mieszkań w Cork, bez uwzględnienia miesięcznych opłat, są znacznie wyższe niż w naszym kraju. Dla przykładu można powiedzieć, że jednopokojowy apartament – kawalerka – z kuchnią oraz łazienką to miesięczny wydatek równy około 6,5 tysiąca złotych. Takie koszty obowiązują  przypadku mieszkań, znajdujących się w ścisłym centrum miasta. Jeśli jednak zdecydujesz się wynająć taki sam apartament na przedmieściach Cork, wówczas za miesiąc będziesz musiał zapłacić około 5,2 tysiące złotych. W przypadku nieco większych mieszkań, ceny analogicznie idą w górę. Dla przykładu, za apartament z trzema pokojami, kuchnią oraz łazienką, znajdujący się w ścisłym centrum miasta będziesz musiał zapłacić około 10 tysięcy złotych miesięcznie. Ten sam apartament, który znajduje się już poza ścisłym centrum Cork będziesz musiał zapłacić już 8,1 tysięcy złotych miesięcznie. W cenie wynajmu nie są jednak wliczone obowiązkowe opłaty. Ich średnia cena miesięczna dla dwóch osób wynosi około 828 złotych. W opłatach zawiera się cena za wywóz śmieci, a także cena za prąd, ogrzewanie mieszkania, a także cena za zużycie wody.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Kiedy jechać do Liverpoolu?

Wiosna w Belfaście, jaka pogoda w marcu, kwiecieniu i maju

Następny

Dodaj komentarz