Wycieczka z Dublina na Półwysep Howth Head

Tagi , , ,

Howth Head to tworzący północną granicę wielkiego półksiężyca Zatoki Dublińskiej niezwykły półwysep, oferujący wszystkim odwiedzającym szereg zróżnicowanych atrakcji. W tym artykule dowiesz się jak się tam dostać. Poznasz najciekawsze informacje na temat półwyspu, a także odkryjesz wszystkie najczęściej polecane atrakcje dostępne na półwyspie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Półwysep Howth Head?

Półwysep znajduje się szesnaście kilometrów na północny wschód od centrum Dublina, w hrabstwie Fingal.

Jak dojechać?

Najpopularniejszymi sposobami na dostanie się na półwysep z Dublina jest podróż pociągiem Irish Rail (Dublin Area Rapid Transit (DART)), bądź autobusem Dublin Bus (linie obsługujące tę trasę: 6, H3). Poza tym, na półwysep można dojechać również samochodem. 

Ciekawostki na temat Półwysepu Howth Head

Howth Head to malownicze miejsce, którego dzieje sięgają czasów prehistorycznych. Archeologiczne odkrycia, takie jak datowany na 2200 r. p.n.e. dolmen, świadczą o tym, że półwysep był zamieszkiwany przez ludy wznoszące imponujące budowle megalityczne. Fakt obecności tego typu konstrukcji świadczy o długiej historii osadnictwa na terenie półwyspu, ale także bogatym dziedzictwie kulturowym regionu.

Najstarsza wzmianka o półwyspie pochodzi prawdopodobnie z mapy przypisywanej Klaudiuszowi Ptolemeuszowi, gdzie pojawia się ona jako „Edri Deserta”. Co ciekawe, mapa ta przedstawia obszar jako wyspę. Choć niejasne jest, czy takie oddzielenie od cypla było rzeczywiste, czy może wynikało ono z ograniczonego dostępu do informacji do jakich posiadał kartograf. Współcześnie półwysep łączy z lądem wąski pas ziemi, zwanym tombolo. Istnieje również podejrzenie, że opis odnosi się do współczesnej wyspy Lambay, leżącej kilkanaście kilometrów na północ od Howth Head.

Howth Head znajduje także swoje miejsce w kulturze popularnej. W powieści Jamesa Joyce’a, „Ulisses”, Leopold Bloom, centralna postać, wyznaje swoją miłość do Molly, oświadczając się jej właśnie na tym półwyspie. Ponadto, tekst utworu „The Sensual World” Kate Bush z 1989 roku, zainspirowany jest monologiem wspomnianej już Molly Bloom.

Zwiedzanie

Półwysep to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek z malowniczymi wzgórzami, które można odkrywać wzdłuż licznych szlaków. Najwyższym punktem tego urokliwego obszaru jest Black Linn. Wznoszący się na wysokość 171 metrów i oferujący zapierające dech w piersiach widoki na otaczającą przyrodę.

Kolejną, przyrodniczą atrakcją Howth Head jest długa i urozmaicona linia brzegowa. Strome klify, obecne zwłaszcza na północnym wybrzeżu, będą z pewnością świetnym tłem dla zdjęć na Instagrama. Na wybrzeżu nie brakuje jednak także plaż. Na południowo-wschodnim wybrzeżu najsłynniejszą z nich jest A Tiny Hidden Beach. W północno-zachodniej części Howth Head znajduje się z kolei Burrow Beach.

Odwiedziny Howth Head są także okazją do obserwacji różnorodnych ptaków morskich, w tym alk, kormoranów, nurzyków, fulmarów czy mew trójpalczastych.

Pobytem w tym miejscu nie będą z pewnością zawiedzeni również miłośnicy aktywności wodnych. W północnej części półwyspu znajduje się bowiem spływ kajakowy Shearwater Sea Kayaking. Pływanie kajakiem w tym miejscu jest nie tylko ekscytującą formą rekreacji, ale także szansą na odkrycie ukrytych zakątków Howth Head. Sportowych atrakcji dostarczają również pola golfowe, którymi usiana jest centralna cześć półwyspu.

Do pozostałych atrakcji dostępnych na półwyspie można zaliczyć zamek (Howth Castle), dolmen (Howth Dolmen – Aideen’s Grave Portal Tomb), latarnie morskie (Howth Lighthouse i Baily Lighthouse), a także wieżę Martello (Martello Tower).

Najlepsze restauracje na półwyspie Howth Head

  • Beshoffs The Market & Beshoffs Sea Grill
  • King Sitric Seafood Bar & Accommodation
  • Aqua Restaurant
  • Crabby Jo’s Wrights öf Howth
  • Octopussy’s Seafood Tapas
  • O’Connells Pub & Restaurant
  • Beshoff Bros Howth
  • The Bloody Stream
  • Abbey Tavern

Dlaczego warto odwiedzić Półwysep Howth Head

Oprócz wspomnianych atrakcji związanych z przyrodą i rekreacją, a także restauracji, Howth Head może pochwalić się dwoma wyjątkowymi muzeami. Przy średniowiecznym zamku Howth Castle znajduje się National Transport Museum. W którym można podziwiać nietypowe i wyjątkowe pojazdy, takie jak na przykład wóz strażacki z 1883 roku oraz replikę historycznego, dublińskiego tramwaju. Niedaleko National Transport Museum, w mieście Howth jest z kolei muzeum Ye Olde Hurdy Gurdy Museum Of Vintage Radio, zlokalizowane w wieży Martello Tower. Znajduje się tam obszerna kolekcja starych radioodbiorników, pozytywek i gramofonów.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Heaton Park — najlepsze atrakcje w publicznym parku w Manchesterze

Co zabrać na wycieczkę do Liverpoolu?

Następny

Dodaj komentarz