Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Zaostrza się konflikt o Gibraltar

2013-08-23 Zaostrza się konflikt o Gibraltar

Do Gibraltaru przybyły brytyjskie okręty wojenne. To odpowiedź Zjednoczonego Królestwa na zaostrzający się konflikt z Hiszpanią o brytyjski Gibraltar.

Konflikt między Hiszpanią i Wielką Brytanią o ten skalisty przylądek w cieśninie dzielącej Atlantyk i Morze Śródziemne trwa już od 1704 roku, kiedy to został zajęty przez Brytyjczków. Hiszpania do dziś nie uznaje brytyjskiej obecności w Gibraltarze, które stanowi terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa.


Gibraltar z lotu ptaka (grafika: IamRender (CC))

Obecnie strony po raz kolejny sprzeczają się. W tle obecnej nerwowej sytuacji jest spór o bloki betonu topione w morzu przez Gibraltar. Dla Gibraltaru stanowić mają one sztuczną rafę, na której będą rozmnażać się ryby z okolicy. Dla Hiszpanów to przeszkoda w połowach na tych wodach, które uznają za swoje - ustanowili na niej bowiem jednostronnie strefę specjalnej ochrony ekologicznej i gospodarczej. Dla Hiszpanów rafa jest nielegalna i żąda jej usunięcia. Wystające z bloków pręty uniemożliwiać mają hiszpańskim rybakom połowy.

Wydaje się jednak, że ponowne rozdmuchiwanie przez Hiszpanię sporu z Gibraltarem o zasięg wód terytorialnych podyktowane jest potrzebami hiszpańskiej polityki wewnętrznej. Pogrążona w kryzysie Hiszpania z armią bezrobotnych młodych ludzi chce bowiem odwrócić uwagę hiszpańskiej opinii publicznej od problemów wewnętrznych.

W Gibraltarze nie ma bezrobocia a gospodarka rośnie. Gibraltar zaś uznawany jest jako raj podatkowy.


Gibraltar z widocznym pasem startowym lotniska, który przecina droga (grafika: Scott Wylie (CC))

Hiszpania postanowiła wzmocnić kontrole celne na granicy między Gibraltarem. Efektem jest to, że na granicy tworzą się wielogodzinne korki. Unia Europejska zareagowała na to wysłaniem obserwatorów. Ostrzega także przed planami wprowadzenia przez Hiszpanię opłat za przekraczanie granicy, co byłby niezgodne z unijnym prawem.

Do Gibraltar przybyła brytyjska korweta Westminster, która zacumowała w wojskowej części portu morskiego. Za nim przypłynął także zaopatrzeniowiec Lyme Bay i inne mniejsze okręty Royal Navy.

Mający zaledwie 6 kilometrów kwadratowych Gibraltar jest częścią Unii Europejskiej. Mieszka na nim około 30 tys. mieszkańców. Najważniejszymi źródłami jego dochodów jest turystyka oraz sektor finansowy.

Gibraltar jako terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa jest autonomiczny, jednakże obrona i polityka zagraniczna Gibraltar podlega Wielkiej Brytanii.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: