Zamek w Blarney (Blarney Castle & Gardens) – dojazd, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , ,

Zamek w Blarney wraz z otaczającymi go ogrodami znajduje się na liście największych zabytków miasta. Zabytkowa, średniowieczna budowla ciekawi swoją historią, zachwyca malowniczym położeniem i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w okolicy Cork. Jak dojechać do Blarney Castle i dlaczego warto odwiedzić zamek?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Zamek w Blarney?

Blarney Castle został wzniesiony w połowie XV wieku roku jako budowla obronna. Już dawno ma za sobą czasy świetności, jednak wciąż jest celem wielu wycieczek, szczególnie dla wielbicieli zabytków i historii. Ruiny dawnej fortyfikacji znajdują się na obrzeżach miejscowości Blarney, w odległości około 8 kilometrów na północny zachód od miasteczka Cork. Budowla stoi na niewielkim wzgórzu górującym nad rzeką Martin, a z jej murów roztacza się widok na miasto i całą okolicę. Do zamku prowadzi wygodna droga a odległość od centrum miasta to niecały kilometr.

Jak dojechać?

Na wycieczkę do zamku w Blarney najlepiej wybrać się autem. Dojazd nie jest trudny, ale miejsce znajduje się poza miastem i nie dojeżdża tutaj komunikacja. Alternatywą może być piesza wycieczka. Z Blarney do wzgórza z ruinami twierdzy prowadzą dwie trasy. The Square – krótsza, przecinająca centrum miasta i Castle Close Road – dłuższa, biegnąca obrzeżami miasta. 

Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Blarney?

Blarney Castle to nie tylko zabytkowa budowla, ale też miejsce o długiej i bogatej historii. Jakie są jego tajemnice? Co ciekawego kryje się za wysokimi, kamiennymi murami zamku w Blarney oraz w ogrodach otaczających budowlę?

Historia i ciekawostki

Zamek z Blarney został wzniesiony w 1446 roku w miejscu zniszczonej, drewnianej twierdzy i przez ponad dwa stulecia był własnością rodziny McCarthy. Na początku XVII wieku, podczas okupacji angielskiej, lord Cormac McCarthy został zmuszony do wydania zamku królowej Elżbiecie I. Jednak wynegocjował zachowanie prawa własnościObecnie Blarney Castle jest w prywatnych rękach, a jego właścicielem jest Sir Charles St John Colthurst. Zamek wraz z otaczającymi go terenami są dostępne dla odwiedzających. Jako budowla obronna zamek został wyposażony w istny labirynt ukrytych podziemnych przejść i komnat, jednak niestety podziemia zamku nie są dostępne dla odwiedzających.

Zwiedzanie Zamku w Blarney

Za okazałymi, kamiennymi murami mieści się rozległy dziedziniec i wieża widokowa. Natomiast wewnątrz zamku można podziwiać m.in. salę bankietową i kaplicę oraz pozostałości zamkowych komnat. Na odwiedzających czekają też całkiem dobrze zachowane lochy. Jedną z atrakcji czekających na odwiedzających zamek jest słynny Kamień Blarney nazywany też Kamieniem Elokwencji, który – jak głosi legenda – ma obdarzać darem wymowy każdego, kto go pocałuje. Innym legendarnym miejscem są wapienne Schody Życzeń, których pokonanie z zamkniętymi oczami ma pomóc w spełnieniu marzeń.

Wokół zamku rozciągają się rozległe, zielone tereny z pięknymi ogrodami, arboretum oraz całą siecią uroczych alejek i kilometrami ścieżek spacerowych. Na wielbicieli spacerów czeka kilka tras pieszych, które biegną m.in. wokół pobliskiego jeziora, przez okoliczny las oraz wzdłuż brzegu rzeki. Przechadzając się nimi można się natknąć na liczne atrakcje, takie jak Rock Close – skała uważana za miejsce starożytnej osady druidów, jaskinia Badgers Cave, która jest połączona wąskim tunelem z zamkowymi podziemiami i pomagała w ucieczce z zamku, ale też okazałą, 80-metrową pergolę różaną, ogród paproci czy jedyny w całej Irlandii ogród Poison Garden prezentujący ponad 70 gatunków trujących roślin oraz Carnivorous Courtyard z kolekcją mięsożernych roślin. Na terenie zamkowych ogrodów stoi również rezydencja Blarney House, którą można odwiedzać w sezonie letnim od czerwca do końca sierpnia.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia zamku różnią się w zależności od pory roku, od stycznia do marca oraz w październiku można go zwiedzać między 09:00 a 17, w kwietniu od oraz od listopada do końca grudnia od 09:00 do 17:30, a od maja do końca września od 09:00 do 18:00.

Bilety do Zamku w Blarney

Zwiedzanie Blarney Castle & Gardens wymaga zakupu biletu, koszt biletu waha się od 9 do 50 euro. Na miejscu można też skorzystać z opcji wypożyczenia przewodnika głosowego w cenie 6 euro.

Poprzedni

Ile kosztuje wycieczka do Liverpoolu, co warto wiedzieć?

Czy w Cork jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz