Wzdłuż Wielkiej Brytanii – trasa Land’s End do John o’Groats

Tagi , , ,

Przemierzenie całej Wielkiej Brytanii jest nie lada wyczynem i wymaga pewnych przygotowań oraz planowania – zwłaszcza jeśli planujesz podróż z Land’s End do John o’Groats pieszo lub rowerem. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze atrakcje i różne opcje tras, aby pomóc Ci zaplanować podróż.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z Land’s End do John O’Groats – podstawowe informacje 

Trasa z Land’s End do John o’ Groats to ikoniczna trasa w Wielkiej Brytanii, która prowadzi przez jedne z najbardziej imponujących krajobrazów i obok słynnych brytyjskich zabytków. Szlak łączy Land’s End w Kornwalii – najbardziej wysunięty na południe przylądek Wielkiej Brytanii z John o’ Groats – najbardziej na północ wysuniętą miejscowością leżącą w północnej Szkocji. Jeśli zdecydujesz się jechać rowerem lub wybrać się pieszo w tę trasę, czeka Cię nie lada gratka! Jednak przed wyruszeniem na szlak musisz być odpowiednio przygotowany, także pod względem fizycznym.

Alternatywnie, możesz przejść trasę w odwrotnym kierunku, z John O Groats do Land’s End (JOGLE) i w pierwszej kolejności zmierzyć się z trudniejszym terenem leżącym w Szkocji.  Niezależnie od kierunku, podróż LEJOG/JOGLE ma zwykle długość od 1000 do ponad 1400 km. Dokładna jej długość zależy od sposobu podróży i wybranej trasy. Najszybszy możliwy dystans to około 840 km, choć jest to zazwyczaj trasa tylko dla osób podróżujących samochodem lub rowerem. Pokonanie tradycyjnego dystansu drogowego zajmuje większości rowerzystów od 10 do 15 dni. Piechurzy zazwyczaj mają do pokonania około 1900 km, dlatego też ich wyprawa zajmuje od dwóch do czterech miesięcy. 

Trasa trekingowa z Land’s End do John o’ Groats 

Nazwa trasy „Land’s End to John o’ Groats” jest często skracana do słowa LEJOG. Co więcej, „Land’s End to John o’ Groats” to nie tylko malownicza trasa, ale i słynne wyzwanie biegowe w Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, czy jedziesz rowerem, idziesz pieszo, biegniesz czy jedziesz samochodem, cel jest zawsze ten sam: pokonanie całej długości Wielkiej Brytanii.

Tradycyjna trasa rozpoczyna się na południowo-zachodnim krańcu Anglii w Kornwalii (Land’s End), a kończy w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Szkocji (John o’ Groats). Wiele osób wybiera jednak odwrotną trasę, zaczynając na północy i kierując się na południe. Ta „odwrotna” trasa znana jest jako JOGLE (John o’ Groats to Land’s End). Warto również zauważyć, że nie ma jednej „trasy LEJOG”. W przeciwieństwie do typowych szlaków pieszych lub rowerowych, to ty decydujesz, dokąd dokładnie się udasz – wybierając spośród niekończących się dróg i ścieżek przecinających Wielką Brytanię.

Najdłuższa trasa trekkingowa w Wielkiej Brytanii – Jak się przygotować?

Przejście tej trasy to ogromne wyzwanie, które może zająć nawet ponad 3 miesiące. Pęcherze na stopach, ból pleców oraz emocjonalne zmagania, przez które przechodzi wiele piechurów, są w pełni wynagradzane przez satysfakcję płynącą z ukończenia tej trasy. Aby jednak uniknąć przykrych niespodzianek warto się do wyprawy odpowiednio przygotować.

Trasa trekingowa „Land’s End do John o’Groats” – niezbędny sprzęt i rzeczy

Pakując się na taką wyprawę spakuj jak najmniej drogiego sprzętu, aby ograniczyć ewentualne szkody. Oto co warto spakować do plecaka:

 • Smartfon
 • Czołówkę
 • Naładowany Powerbank
 • Czytnik książek, jeśli lubisz czytać
 • Dziennik i długopis, aby zapisywać swoje spostrzeżenia i przygody
 • Apteczkę pierwszej pomocy
 • Przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, itp..)
 • Wodoodporny pokrowiec na plecak
 • Krem przeciwsłoneczny i środek odstraszający owady
 • Śpiwór
 • Nadmuchiwaną poduszkę do spania i /lub materac
 • 2-osobowy namiot, jeśli planujesz spać na łonie natury
 • Ręcznik podróżny
 • Kurtkę wodoodporną i przeciwwiatrową
 • Czapkę i czapkę z daszkiem
 • Lekki polar
 • Klapki (będziesz ich potrzebować jako klapek pod prysznic!)
 • Wygodne buty trekkingowe

Land’s End do John o’Groats – warto wiedzieć przed podróżą!

Oczywiste jest, że jazda na rowerze i piesza wędrówka LEJOG to dwa bardzo różne doświadczenia! Wyprawa rowerem zwykle kończy się po około 2 tygodniach, natomiast trekking może trwać ponad 2 miesiące. Niemniej jednak wskazówki, które pomogą ci podróżować po Wielkiej Brytanii często mają zastosowanie do obu. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas przygotowywania się do podróży:

 • Rozważ podróż z południa na północ – wiatr w Wielkiej Brytanii zazwyczaj wieje z południowego zachodu, co oznacza, że będziesz miał wiatr w plecy.
 • Określ, która trasa jest najlepsza dla Twoich konkretnych potrzeb, ale pamiętaj, że możesz to zrobić w dowolnym kierunku (zarówno z północy na południe jak i na odwrót).
 • Przygotuj się na różne nieplanowane zdarzenia. Jeśli podróżujesz na rowerze, zabierz zapasowe dętki, pompkę, a także olej i środek do czyszczenia łańcucha. Natomiast jeśli uprawiasz turystykę pieszą, zabierz ze sobą urządzenie do filtrowania wody, aby zawsze mieć coś do picia.
 • Rób regularne przerwy. Częściowo, aby podziwiać piękne krajobrazy, a częściowo, aby dać odpocząć swoim mięśniom po drodze.
 • Pamiętaj, że Szkocja to nie meta! Przekroczenie granicy ze Szkocją podczas pieszej podróży z Kornwalii to duże osiągnięcie, ale przed Tobą jeszcze długa droga!
 • Odpowiednio trenuj przed wyruszeniem w trasę. 
 • Zabierz środek odstraszający owady. Muszki i komary w Szkocji są niezwykle upierdliwe i mogą łatwo zrujnować wieczór, jeśli biwakujesz tam nieprzygotowany.

Gdzie spać podczas wędrówki?

Niektóre osoby rezerwują pokoje na trasie na każdą noc. Inni zatrzymują się wyłącznie na kempingach i śpią w namiotach. Wielu piechurów obozuje także „na dziko” od początku do końca wyprawy. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich wymagań. Znalezienie noclegu po drodze na platformach, takich jak na przykład booking.com nie stanowi obecnie zbyt dużego problemu. 

Ostatecznie to, gdzie się zatrzymasz, zależy wyłącznie od twoich preferencji i budżetu. Większość osób korzysta z kombinacji różnych opcji podczas podróży z Land’s End do John o’ Groats. Bez względu na to, jak będzie wyglądać Twoja trasa z Land’s End do John o’ Groats z pewności szybko jej nie zapomnisz. Począwszy od sympatycznych ludzi, których spotkasz, poprzez krajobrazy i zabytki.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Rejs po Tamizie w Londynie, ceny, co warto wiedzieć?

Ceny w Birmingham i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz