Wynajęcie samochodu w Szkocji – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , ,

Szkocja jest krajem, który należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Kraj ten zajmuje północną część wyspy o nazwie Wielka Brytania wraz z takimi archipelagami jak: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu Szkocja graniczy z Anglią. To państwo, które jest chętnie odwiedzane przez turystów, a także jest miejscem, w którym osiedla się dużo obcokrajowców. W Szkocji jest dużo perspektyw i nie tylko. Chcąc wybrać się tam na wycieczkę, warto pomyśleć nad wynajmem samochodu. Ten środek transportu znacznie ułatwi drogę do interesujących atrakcji, których nie brakuje i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Niniejszy poradnik zawiera wszystkie wskazówki dotyczące zasad ruchu drogowego oraz wynajmu samochodów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie samochodu w Szkocji – możliwości i ceny 

Możliwości wynajmu samochodów w Szkocji jest wiele i są niezwykle proste. Najwięcej wypożyczalni znajduje się w okolicach lotnisk oraz w stolicy państwa – Edynburgu. Większość z nich dostosowuje się do swoich klientów i podstawia samochód tam, gdzie oni sobie tego życzą. Samochód można zamówić przez Internet. Istnieje dużo stron, które oferują tego typu usługi. Można spotkać je po polsku i angielsku, więc nie powinno być problemów z zamówieniem odpowiedniego transportu. Jedną z takich stron jest www.rentalcars.com. Firma ta współpracuje z wieloma wypożyczalniami samochodów na świecie. Gwarantuje czyste i schludne wnętrza, możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji w ciągu 48 godzin oraz wyrównanie różnic w cenach, jeśli znalazło się tańszą opcję wynajmu.

Koszt wynajmu samochodu w Szkocji za jeden dzień zaczyna się już od 130 złotych. Decydując się na zamówienie samochodu na miejscu, nie będzie z tym problemu. W pobliżu lotnisk w Szkocji znajduje się wiele biur, w których można wynająć samochód. Jest to idealna opcja dla osób, które nie lubią załatwiać spraw przez Internet. Wśród tych biur za wynajem samochodu można zapłacić z góry lub po skorzystaniu z usługi. Szkocja jest miejscem idealnym na zwiedzanie poprzez podróżowanie własnym pojazdem.

Zasady ruchu drogowego – co trzeba wiedzieć?

W Szkocji, podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. Jazda tą stroną drogi dla wielu stanowi trudność, ale dla wprawionych kierowców nie będzie problemem. Należy pamiętać, że kierownica będzie się znajdowała po prawej stronie pojazdu.

W Szkocji i Wielkiej Brytanii obowiązują mile. Są one zamiennikiem znanych kilometrów. Decydując się na jazdę autostradą, należy dostosować się do tamtejszych prędkości. Poniżej podano obowiązujące prędkości na poszczególnych trasach:

  • autostrady oraz drogi ekspresowe dwupasmowe – 70 mil na godzinę (112 k/hm)
  • drogi ekspresowe jednopasmowe – 60 mil na godzinę (96 km/h)
  • teren zabudowany – 30 mil na godzinę (48 km/h)

Co warto wiedzieć o szkockich Bus Lane?

W większych miastach obowiązują bus pasy, czyli Bus Lane. Są one specjalnie oznaczone i przeznaczone dla taksówek, rowerzystów oraz autobusów. Od 7:00 do 9:00, a także od 16:00 do 19:00 autobusy, taksówki i rowerzyści mogą korzystać z Bus Lane. Gdy samochód osobowy wjedzie na ten pas w ustalonych godzinach, może zostać ukarany dużym mandatem. W zależności, jakie jest to wykroczenie, na tej podstawie jest przeliczana wysokość mandatu. W Szkocji można także spotkać Bus Gate, czyli ulice, które są całkowicie wyłączone z ruchu dla samochodów osobowych. Ulica jest przeznaczona dla autobusów, aby przyspieszyć ich przyjazd.

Przy wynajmowaniu samochodu zastanów się nad skrzynią biegów

Jak już wcześniej wspomniano, na terenie Wielkiej Brytanii, a w tym Szkocji, obowiązuje ruch lewostronny, więc kierownica znajduje się po prawej stronie. Wypożyczając samochód, warto zastanowić się pomiędzy manualną skrzynią biegów a automatyczną. W większości przypadków, jeśli kierowca po raz pierwszy będzie jechał lewym pasem, warto rozważyć opcję z automatyczną skrzynią biegów. Wówczas kierowca będzie mógł skupić się tylko na jeździe, a nie na zmianie biegów lewą ręką, co może być problematyczne i uciążliwe.

Wracając do kwestii kierownicy – w Szkocji zmienione są funkcje gałki przy kierownicy. Po lewej stronie obsługuje się wycieraczki, natomiast po prawej kierunkowskazy.

Szkoda to kraj rond

W Szkocji jest bardzo dużo rond. Na rondo zgodnie z ruchem lewostronnym wjeżdżamy po lewej stronie. Przy rondzie są umieszczone odpowiednie oznaczenia, dlatego nie powinno być problemu z poruszaniem się. Należy pamiętać, że zjeżdżając z ronda, należy użyć kierunkowskazu.

Szkoci zachowują bardzo dużą kulturę jazdy. Można to zauważyć na drogach jednopasmowych. Są one dwukierunkowe, lecz mieści się na nich tylko jeden samochód. Dlatego zostały wydzielone specjalne zatoczki, które pomagają w przemieszczaniu się i ustępowaniu pierwszeństwa.

Przydatne wskazówki dotyczące poruszania się po drogach Szkocji

Po Szkocji najlepiej poruszać się samochodem. Jest to bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić dużo czasu i zwiedzić wiele przepięknych miejsc.

Przy lewostronnym ruchu ulicznym wiele funkcji w samochodzie będzie umieszczonych w innym miejscach, niż w krajach, gdzie podróżuje się prawym pasem.

Jadąc autostradą, należy pamiętać, że najszybszym pasem jest prawy, natomiast lewy – najwolniejszym.

Jeżeli trafi się na objazd, jest on oznaczony znakiem Diversion, więc to za nim należy jechać.

Świecąca strzałka z boku skrzyżowania oznacza pierwszeństwo przejazdu.

Mrugające żółte lampy przy przejściu dla pieszych oznaczają, że pieszy ma pierwszeństwo i należy go przepuścić.

Zarówno w Szkocji, jak i Anglii, nie wolno prowadzić pod wpływem alkoholu. Poniżej podano tabelę dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w Szkocji.

  • 22 mikrogramów (mg) alkoholu na 100 ml wydychanego powietrza
  • 50 miligramów (mg) alkoholu w 100 ml krwi
  • 67 miligramów (mg) w 100 ml moczu

Kierowcy nie mogą parkować na miejscach oznaczonych Disabled, gdyż są one przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Znaki Residents lub permit holders only oznaczają parkingi wyłącznie dla mieszkańców osiedli. Są one dobrze oznakowane, więc nie sposób się pomylić.

Natomiast Loading only oznacza parking dla samochodów ciężarowych lub samochodów dostawczych.

W przypadku zaparkowania w zakazanym miejscu grozi mandat nawet w wysokości 60 funtów, a w przypadku opłacenia mandatu w ciągu 14 dni – 30 funtów.

W Szkocji większość osób jeździ zgodnie z przepisami, gdyż kwoty mandatów są wysokie. Na terenie tego kraju mieści się dużo radarów mierzących prędkość.

Poprzedni

Wycieczka do Leeds – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Czy Londyn jest drogi?

Następny

Dodaj komentarz