Wynajęcie samochodu w Dublinie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

, Tagi , , ,

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii. Miasto to przyciąga z roku na rok coraz to większą ilość podróżnych. Nierzadko decydują się oni tam pozostać na znacznie dłużej. Dublin posiada bowiem całą masę zabytków i wyjątkowych miejsc, które na długo zapadają w pamięć. Nie da się również ukryć, że miasto to jest wyjątkowo mocno zatłoczone i zakorkowane, a komunikacja miejska nie należy do najtańszych. Wobec tego, wielu podróżnych zdecyduje się z pewnością na wynajęcie własnego auta. Jest to jeden z najbardziej komfortowych sposobów na zwiedzanie miasta. Jednak jak można wynająć auto w Dublinie i co warto wiedzieć, zanim wyjedziemy na drogi?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie samochodu w Dublinie – jakie zasady ruchu drogowego obowiązują w mieście i całej Irlandii?

Każdy z nas, kto posiada prawo jazdy, może bez większych problemów zdecydować się na wynajęcie auta w Dublinie. Jednocześnie trzeba sobie również zdać sprawę z tego, że na Zielonej Wyspie obowiązują nieco inne zasady ruchu drogowego, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju. Inne jest nawet obowiązkowe wyposażenie auta, jednak nie musimy się o to martwić – o poszczególne elementy zadbają już wypożyczalnie pojazdów. Warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenie dróg w Dublinie i dopuszczalne prędkości. Pamiętajmy, że:

  • na drogach oznaczonych kolorem niebieskim możemy poruszać się z prędkością nie większą niż 120 kilometrów na godzinę;
  • na drogach oznaczonych kolorem zielonym możemy poruszać się z prędkością do 100 kilometrów na godzinę;
  • w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

Nie zapomnij o ruchu lewostronnym

W Dublinie – jak i w całej Irlandii – obowiązuje przymus posiadania zapiętych pasów bezpieczeństwa. Z kolei dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,8 promila. Najwięcej problemów w poruszaniu się po Dublinie może jednak sprawić ruch lewostronny. Niestety, jeśli zdecydujemy się na wynajem pojazdu w mieście, wówczas musimy przyzwyczaić się do tego, że wyprzedzanie, wjazd na rondo i na skrzyżowanie odbywa się od strony lewej, a nie prawej. Przyzwyczajenie się do tego przepisu może zająć nam nieco dłuższą chwilę, jednak nie jest to niemożliwe. Jedną z ważniejszych kwestii, o których warto pamiętać podczas poruszania się samochodem po Dublinie, jest również fakt, że od godziny 23:30 do godziny 7:00 zakazane jest korzystanie z sygnałów dźwiękowych.

Pamiętajmy także, że w momencie kiedy podróżujemy po Dublinie jedynie w celach turystycznych, wypożyczonym samochodem, wówczas nie musimy martwić się o kwestie formalne. Niemniej jednak, jeśli zamierzamy pozostać w Dublinie na dłużej z własnym autem, wówczas musimy poświęcić czas – i pieniądze – na to, by nasz samochód zarejestrować (koniecznie po upływie dwóch tygodni).

Jazda po Dublinie – o czym warto pamiętać?

Dublin być może nie jest jedną z największych metropolii, co jednak nie oznacza, że poruszanie się samochodem po mieście nie wymaga wprawy i doświadczenia. Pamiętajmy, że do niektórych miejsc – z uwagi na ich historyczne znaczenie – nie możemy wjechać. Dodatkowo w godzinach szczytu w Dublinie tworzą się gigantyczne korki, co może doprowadzić do całego szeregu opóźnień. Podobnie jak w naszym kraju pierwszeństwo podczas wyjazdu z zatoki mają pojazdy komunikacji miejskiej. Kierowcy autobusów są tak do tego przyzwyczajeni, że czasem zapominają spojrzeć w lusterka wsteczne. Wobec tego to kierowcy powinni o tym pamiętać.

Jazda wydzielonymi pasami dla komunikacji miejskiej – znajdują się one w niektórych dzielnicach Dublina – jest zabroniona i grozi za nią dość wysoki mandat karny. Pamiętajmy również, że jazda po Dublinie jest dość dynamiczna. Nie brakuje tam kolizji i stłuczek, które jednak wynikają głównie z lekkomyślności kierowców. Warto więc skrupulatnie przestrzegać nie tylko ograniczeń prędkości, ale także i znaków drogowych. Irlandzcy kierowcy – podobnie zresztą jak i policja – są na tym punkcie wyjątkowo mocno wyczuleni.

Wynajęcie samochodu w Dubliniejak i gdzie wynająć auto?

Wynajęcie auta w samym Dublinie dla większości z nas nie będzie żadnym problemem. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie prawa jazdy – co jest kwestią oczywistą. Polskie prawo jazdy jest respektowane w Irlandii, więc nie musimy się o to martwić. Oczywiście wypożyczalni pojazdów w mieście nie brakuje i znajdziemy je dosłownie na każdej dzielnicy. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że każda z nich zaoferuje nam całkiem inną flotę pojazdów, a także całkiem inne ceny oraz zasady wynajmu. Z pewnością dla większości podróżnych najważniejszym aspektem będzie w tym momencie cena, a to kryterium znacznie może ograniczyć nasze możliwości.

Co więcej, może zdarzyć się również i tak, że dany samochód, który wzbudził nasze zainteresowanie i nam odpowiada, nie jest już dostępny. Wobec tego o wiele lepszym rozwiązaniem dla turystów będzie skorzystanie z wyszukiwarki pojazdów jak np. rentalcars.com. Jest to proste narzędzie, za pomocą którego możemy prześledzić oferty dostępnych pojazdów, z których możemy skorzystać w Dublinie.

Co więcej, taka wyszukiwarka daje nam możliwość porównania cen wynajmu na określony czas. Dzięki niej więc uda się nam znaleźć najlepszą i najtańszą ofertę wynajmu pojazdu, która dopasowana będzie do naszych potrzeb.

Warto również zwrócić uwagę na to, że wspomniana już wyszukiwarka daje nam możliwość zarezerwowania wybranego auta, jeszcze zanim dotrzemy fizycznie na miejsce. Wówczas dokonujemy opłaty wstępnej, a zarezerwowany pojazd będzie już na nas czekał na miejscu. Jest to więc wyjątkowo proste i skuteczne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcemy poruszać się po Dublinie wybranym samochodem. Zaoszczędzimy w ten sposób zarówno czas, jak i nasze pieniądze. Nie będziemy musieli także stresować się poszukiwaniami auta na wynajem już na miejscu.

Auto w Dublinie to prawdziwe udogodnienie i świetna alternatywa dla wiecznie zatłoczonej komunikacji miejskiej. Warto więc z tej możliwości korzystać i cieszyć się mobilnością w Irlandii.

Poprzedni

Co kupić w Szkocji i jakie pamiątki przywieźć?

Wiosna w Londynie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Następny

Dodaj komentarz