Wycieczka na wyspę St Michael’s Mount – jak się dostać

, Tagi , , , ,

Saint Michal’es Mount to wyspa pływowa u wybrzeży Kornwalii. Znajduje się ona w zatoce Mount’s Bay, w pobliżu Marazion i Penzance. Miejsce to jest niezwykle sprzyjające wycieczkom, na wyspie znajdziemy wszystko, co podczas każdej, prawdziwej wycieczki powinno się znaleźć – świetne widoki, starożytny zamek, niesamowita historia, restauracja i kafejka. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia wyspy

Od wczesnego średniowiecza wyspa jawiła się jako ośrodek religijny. Mówi się, że funkcję taką pełniła od czasu pojawienia się Michała Archanioła. W tym czasie francuski duchowny, zwany Bernard le Bec, wybudował na szczycie góry, która znajdowała się na wyspie, kościół. Widnieje on tam do dzisiaj i przyciąga setki, a nawet tysiące turystów co miesiąc. Wyspa była też miejscem wielu oblężeń i bitew:

 • 1193 rok – wyspa przejęta przez Henry’ego La Pomeray,
 • 1473 rok – oblężenie wyspy trwające 6 miesięcy, podczas Wojny Dwóch Róż.

W 1588 roku wyspa była pierwszym miejscem, z którego nadano sygnał ostrzegawczy o przybyciu Armada. Była to flota hiszpańska biorąca udział w wyprawie na Anglię. Dzięki sygnałowi można się było przygotować i zapewne wiele żyć zostało ocalonych.

Jak dojechać na wyspę?

W sezonie letnim należy zaopatrzyć się wcześniej w bilet, przed przybyciem na teren wyspy. W okresie zimowym bez biletu można odwiedzić port, zjeść w kafejce, wejść do sklepu, galerii sztuki Steward’s House, czy wioski. Aby odwiedzić zamek bilet, wymagany jest zawsze.

Bilet do zamku obejmuje dostęp do zamku, dostęp do wyspy, sklepów, wioski portowej, kawiarni oraz trawników. 

Do wyspy dotrzeć można poprzez komunikację autobusową, koleją, rowerem, samochodem, łodzią. Przedstawiamy wycieczki poprzez:

 • łódź – łodzie wypływają i wracają do jednego z trzech miejsc, wybranego ze względu na wysokość przypływu – Gwelva, Chapel Rock, Top Tieb. W ciągu dnia turyści zostaną skierowani do miejsca odbicia łodzi poprzez lokalnych przewodników.
 • koleją i autobusem – w ciągu dnia pociągi kursują do stacji Penzacne. Autobusem lub taksówką można dojechać do Marazion w około 10 minut. Istnieje także regularne połączenie autobusowe, które odbywa się  na odcinku dworzec autobusowy Penzacne do Marazion.
 • samochodem – dla nawigacji satelitarnej należy użyć kodu pocztowego „TR17 0EG”. Na wyspę można dostać się z północnej Kornwalii, kierując się autostradą A30. Z Penzacne również można dostać się na wyspę autostradą A30. Z Helstona należy na St Michael’s Mount jechać, używając autostrady A394.

Ceny parkingów na St Michael’s Mount

Parkingów na terenie wyspy jest kilka, podróżujący samochodami zawsze znajdą na nich miejsce dla swojego pojazdu. Ważne jest, aby przygotować wcześniej kwotę do zapłaty za postój, najlepiej wyliczoną:

 • do 1 godziny – 1,00 GBP,
 • do 2 godzin – 2,50 GBP,
 • do 3 godzin – 4,00 GBP,
 • do 5 godzin – 5,00 GBP,
 • do 10 godzin – 10,50 GBP,
 • okres 24 godzin – 12 GBP,
 • pobyt 7-dniowy – 50 GBP.

W pobliżu St Michael’s Mount znajduje się kilka ładowarek dla samochodów elektrycznych.

St Michael’s Mount – atrakcje na wyspie

Zamek

Jest to idealna atrakcja na każdej wycieczce. Tam, gdzie jest zamek, z pewnością jest ciekawa historia i wydarzyło się coś zapierającego dech w piersiach. Wędrując korytarzami tego średniowiecznego zamku, odkryjesz nie tylko jego wnętrze, ale także wnętrze klasztoru oraz dom rodziny St. Aubyn, która mieszka tu do dzisiaj! Podczas zwiedzania tych miejsc turyści odkryją: kusze do polowania na zające i króliki, fryz ze scenami myśliwskimi, zegar wskazujący czas przypływu oraz godzinę danego dnia, pamiątkę z podróży do Egiptu, czyli zmumifikowanego kota, prezent od cesarza Japonii, czyli samurajskiego wojownika, kawałek płaszcza Napoleona noszonego podczas bitwy pod Waterloo.

Podczas zwiedzania turyści mogą również zwrócić uwagę na internetową wycieczkę po zamku, którą stworzył Lord St. Levan. Na terenie zamku należy zeskanować kody QR, za pomocą aparatu w smartfonie, aby uzyskać informacje o różnych miejscach i przedmiotach, które znajdują się na terenie budynku.

Kościół Św. Michała i Wszystkich Aniołów

Kościół ten został wybudowany w roku 1135, niektóre jego elementy zostały zachowane i można je podziwiać do teraz! Podczas zwiedzania tego budynku turyści dojrzą: organy, które zbudowane zostały w 1786 roku, współczesną figurę z brązu, przedstawiającą Św. Michała, Lantern Cross, czyli cztery panele, które przedstawiają ukrzyżowanie, trzy alabastrowe panele wykonane w Nottingham w XV wieku, które znajdują się za ołtarzem kościoła. Odwiedzanie kościoła jest możliwe również w formie pielgrzymki, jako złożenie próśb lub refleksji do Boga. W takim celu należy zgłosić swoją wizytę lub wizytę całej grupy pielgrzymkowej pod numerem 01736 887822. Linia telefoniczna czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 14:00.

Port i wioska

Przechadzanie się w takim miejscu jest z pewnością majestatyczne i niezwykłe. Nadal dobijają tutaj statki, a na wyspie mieszka około 30 wyspiarzy, którzy nie przejmują się turystami i wykonują swoje codzienne czynności oraz obowiązki na ich oczach. Dzięki temu przybywający tutaj na wycieczkę, mogą oni obserwować czym tak naprawdę zajmują się tacy ludzie. Na wyspie królewskie wizyty zostały zachowane w czasie – turyści powinni mieć oko na odlewy z brązu, które mają przedstawiać prawdziwe ślady odwiedzających wyspę królów i królowych, np. królowej Wiktorii, króla Karola, czy królowej Elżbiety.

Dom Stewarda

Został on zbudowany około 1815 roku, aby pełnić funkcję rezydencji oraz biura dla Mount Steward’a. Jest to jedna z posiadłości na Górze, które należą do rodziny St. Aubyn. Oprócz renowacji stworzono za budynkiem również ogród, z którego korzystać mogą turyści. Dom Stewarda jest obecnie domem dla kolekcji Sheili Hichens, która obejmuje dzieła artystów z Newlyn School. Mają one przedstawiać życie w zachodniej Kornwalii z tamtego okresu.

Poprzedni

Wakacje Kornwalia St Ives – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Czy Dublin jest bezpieczny? Na co uważać w Dublinie?

Następny

Dodaj komentarz