Wycieczka na Wyspę Lundy – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Tagi , , , ,

Lundy to mała wyspa u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Jest położona na Morzu Celtyckim, w pobliżu kanału Bristolskiego. Na wyspie wybudowane zostały dwie latarnie morskie – Lundy North i Lundy South. Na wyspie można miło i aktywnie spędzić czas. Nie brakuje tam atrakcji, które co roku przyciągają turystów z całego świata. Handel i turystyka na Lundy są bardzo dobrze rozwinięte, pomimo wielkości wyspy.

Ze względu na wysoką tolerancję mieszkańców, turyści są zawsze mile widziani, a samotność nikomu nie grozi. Wyspa zachwyca swoim klimatem i prostotą, a turyści, którzy spędzili na niej wakacje, dobrze wspominają ten czas, jednak najlepiej przekonać się samemu o wyjątkowości Lundy. Poniższy poradnik zawiera cenne wskazówki i informacje o angielskiej wyspie Lundy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na wyspę Lundy w Wielkiej Brytanii?

Na wyspę można dostać się promem, helikopterem, bądź statkiem. Wyspa nie jest połączona z Wielką Brytanią, dlatego z Londynu do linii brzegowej wiedzie kilka busów, autobusów i pociągów. Później można przesiąść się na odpowiedni wodny środek transportu, który odwozi turystów bezpiecznie na miejsce. Dla wczasowiczów jest to wielka atrakcja, gdyż taka podróż zajmuje około dwóch godzin i można podziwiać bezkres morza. Celtyckiego.

Promy odpływają z Bideford lub Ilfracombe, przy czym MS Oldenberg jest popularnym wyborem, ponieważ oferuje szereg taryf, w tym pojedyncze, dzienne i okresowe powroty, a także zniżki dla rodzin i ulgi. Cena biletu obejmuje opłatę za lądowanie w Lundy oraz opłatę za transport bagażu. Firma może również zorganizować transfery podczas rezerwacji podróży. Limit bagażu wynosi 20 kilogramów na osobę. Zimą na wyspę można dostać się helikopterem.

Co zwiedzić na wyspie? – najlepsze zabytki i atrakcje

Wyspa jest stosunkowo niewielka, dlatego ilość atrakcji, jakie oferuje, jest mniejsza, niż na innych wyspach Wielkiej Brytanii, lecz każdy z zabytków jest wyjątkowy. Jednym z takich zabytków, a zarazem głównym z nich, jest kościół świętej Heleny. Warto wspomnieć także o okazałym zamku Marisco, obok którego mieści się niewielka osada. W centrum wyspy można zwiedzić pozostałe kamieniołomy granitu. Ponadto oprócz powyższych atrakcji popularnością cieszy się nurkowanie, które wcześniej należy zgłosić i zamówić przewodnika.

Warto wspomnieć także o wspinaczce skałkowej. W Lundy znajdują się jedne z najlepszych w Wielkiej Brytanii miejsc do wspinaczki na klify morskie, jednak ze względu na znaczenie ochrony przyrody sezon wspinaczkowy jest ograniczony w okresach lęgowych. Wyspa Lundy słynie z populacji ptaków. W rzeczywistości nazwa Lundy jest nordycką nazwą Puffin Island, nazwanej tak ze względu na maskonury, które nazywają wyspę domem. Lundy ma największą kolonię ptaków morskich na pojedynczej wyspie na południu Anglii. To oczywiście sprawia, że jest to raj dla obserwatorów ptaków, ponieważ w różnych porach roku na wyspie i wokół niej można spotkać zarówno ptaki rezydentne, jak i migrujące.

Najlepsze plaże w okolicach wyspy Lundy

Na wyspie Lundy mieszczą się głównie kamieniste plaże i znajdują się one na terenach rezerwatów przyrody. Te plaże idealnie nadają się do długich wycieczek i podziwiania fauny i flory. Plaże, o których mowa, znajdują się w rezerwacie przyrody Lundy Heritage Coast oraz rezerwacie narodowym National Trust – Lundy.

Gdzie dobrze zjeść na wyspie Lundy? – najlepsze restauracje

Na początku warto wspomnieć, iż mieszkańcy wyspy są bardzo życzliwi dla turystów i chętnie służą pomocą. Kelnerzy doradzają klientom, jeśli tego potrzebują. Na wyspie Lundy serwowane jest wspaniałe jedzenie w wielu stylach. Na miejscu można spróbować tradycyjnej kuchni wyspy, kuchni angielskiej, kontynentalnej, śródziemnomorskiej i wielu innych. Nie brakuje tu również dań z owoców morza, które cieszą się wielką popularnością. Choć na wyspie Lundy mieści się jedna restauracja i jest nią Marisco Tavern, to na okolicznych straganach nie brakuje dań robionych przez tamtejszych mieszkańców.

Najpiękniejsze miejsca na wyspie Lundy

Wyspa Lundy zachwyca w każdą porę roku. Bez względu na pogodę na miejscu można zwiedzić parę fantastycznych atrakcji i zabytków, które na długo wyryją się w pamięci wczasowicza. Do najpiękniejszych miejsc na wyspie należą te naturalnie ukształtowane. Z okolicznych gór i rezerwatów przyrody rozciągają się malownicze widoki, które zachwycają wszystkich podróżnych. Do takich miejsc należy zaliczyć: rezerwat przyrody Lundy Heritage Coast, rezerwat narodowy National Trust – Lundy, oraz skałę Gannets’ Rock.

Możliwość wynajęcia samochodu na wyspie Lundy

Wyspa Lundy dysponuje wynajmem samochodów, choć jest on znacznie okrojony ze względu na wielkość wyspy. Na miejscu działa jedynie kilka wypożyczalni samochodów, lecz ceny ich wynajmu, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, nie są wysokie. Zarówno na miejscu, jak i przez Internet można wynająć pojazd. Przez Internet jest znacznie szybciej i istnieje możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji, lecz to do klienta należy wybór opcji. Każda z nich ma plusy i minusy. W Internecie widnieje wiele stron, które oferują wynajem samochodu z korzyścią dla wynajmującego. Z kolei opcja wynajmu na miejscu jest idealna dla osób, które nie wiedzą, jak rezerwować przez Internet.

Kiedy wybrać się na wyspę Lundy? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Pogoda w Wielkiej Brytanii i jej wyspach bywa różna, jednak do rekomendowanych miesięcy należą: czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień. To wtedy jest najmniej opadów, a temperatura jest ciepła i idealna na zwiedzanie. Na wyspie Lundy najcieplejszy miesiąc to lipiec, a później wrzesień, natomiast najchłodniejszy to styczeń. Największych opadów można spodziewać się w październiku, listopadzie, grudniu i styczniu i wynoszą one kolejno: 54 mm, 72 mm, 72 mm i 64 mm. Najmniejszych opadów można spodziewać się w kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu i wynoszą one kolejno: 23 mm, 26 mm, 34 mm i 37 mm.

Klimat wyspy Lundy jest określany jako oceaniczny. W związku z tym występują częste opady i pochmurna pogoda, lecz to nie przeszkadza turystom. Przez 155 dni w roku jest sucho, a wilgotność powietrza wynosi 81%. Największą ilością słonecznych godzin dysponują takie miesiące jak: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Najwięcej dni bez opadów mają maj i czerwiec. Z kolei śnieżne dni występują jedynie w styczniu i lutym.

TOP 3 najlepsze hotele i noclegi na wyspie Lundy w przystępnej cenie dostępne na stronie booking.com

  • Trimstone Manor Hotel – ok. 4 000 zł za tydzień pobytu za dwie osoby. W skład hotelu wchodzi basen dostępny dla gości oraz bar. Na miejscu można za darmo korzystać z Internetu i parkować bezpłatnie na terenie hotelu. W pokojach zamontowano nowoczesne telewizory, a w prywatnych łazienkach ekskluzywne meble łazienkowe i sprzęty. Ponadto na terenie Trimstone Manor Hotel można zagrać w bilard, tenisa oraz pospacerować w przepięknym ogrodzie.
  • Sailors Rest – ok. 3 500 zł za tydzień pobytu za dwie osoby. Obiekt oferuje nowocześnie urządzone pokoje z przepięknymi widokami, prywatnymi łazienkami i sprzętami wysokiej klasy. Na miejscu można za darmo zaparkować i bezpłatnie użytkować Internet.
  • 32 Parklands – ok. 3 000 zł za tydzień pobytu za dwie osoby. Obiekt przystosowany dla rodzin z dziećmi. Na jego terenie można za darmo użytkować Internet oraz bezpłatnie zaparkować samochód. W pokojach zamontowano klimatyzację i nowoczesne telewizory z płaskimi ekranami. W łazienkach znajdują się darmowe kosmetyki dla gości oraz podstawowe artykuły higieniczne.
Poprzedni

Gdzie spać w Londynie, dzielnice, noclegi

Wczasy i Wycieczki Edynburg – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz