Wycieczka do zabytkowego portu w Cobh koło Cork

Tagi , , , , ,

Cobh to niewielkie, urokliwe miasteczko oddalone jedynie kilkanaście kilometrów od Cork. Na co dzień mieszka tam niespełna 7 tysięcy osób. Miasteczko to zwykle spełnia rolę letniego uzdrowiska i nadmorskiego kurortu. Cobh słynie przede wszystkim ze swojej neogotyckiej katedry, ale także ze swojego zabytkoweho portu. Co więc musisz o nim wiedzieć i w jaki sposób możesz się do niego dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Port Cobh?

Port znajduje się w mieście Cobh, które jest oddalone kilkanaście kilometrów od miasta Cork – jednej z większych metropolii w Irlandii. Sam port znajduje się jedynie 750 metrów od ścisłego centrum miejscowości i może pochwalić się wyjątkową historią. Leży na przeciwko Haulbowline Island. Rozpościera się z niego malowniczy widok, który na długo zapadnie Ci w pamięć.

Jak dostać się do portu z Cork?

Port jest oddalony dokładnie o 21 kilometrów od Cork. Istnieje wiele możliwości dojazdu, z których możesz skorzystać. Taksówki nie są w tym wypadku rekomendowane, gdyż może Cię taka podróż dość dużo kosztować. Możesz więc zdecydować się na:

  • wypożyczenie samochodu w Cork – to komfortowy i szybki sposób na to, by dostać się do Port Cobh. Podróż zajmie Ci około 27 minut. Będziesz musiał poruszać się drogą oznaczoną jako N8 na południowy-wschód od miasta Cork. Przy samym porcie znajdziesz wiele miejsc parkingowych, więc nie musisz się o to martwić.
  • komunikacja miejska – transport publiczny z Cork również dojeżdża do miasteczka Cobh. Przystanek znajduje się dosłownie kilka metrów od portu. Wybierz autobus oznaczony numerem 200. Taki przejazd zajmie Ci około 40 minut.

Jak więc widzisz, możliwości dojazdu z Cork do portu są nieograniczone. Dzięki nim dostaniesz się na miejsce bez najmniejszego problemu. 

Ciekawostki

Port Cobh to miejsce, które jest niezwykle często odwiedzają turyści. Nie powinno Cię to jednak dziwić. Port ten może pochwalić się wyjątkową i unikalną historią. Okazuje się, że Port Cobh był ostatnim przystankiem słynnego, dziewiczego rejsu Titanica. Ten statek wypłynął z tego portu dokładnie w dniu 11 kwietnia 1912 roku. Co ciekawe, w rejonie Port Cobh rozgrywały się także ważne wydarzenia związane z wojną. To właśnie tutaj pasażerski statek Lusitania został zatopiony przez niemieckiego U-boota. Odkryto wówczas, że na jego pokładzie znajduje się broń, która miała zostać dostarczona brytyjskiej armii. Co ciekawe, Lusitania po trafieniu pierwszą torpedą dalej kontynuowała swój rejs, do zatopienia doszło jednak z powodu drugiego wybuchu na pokładzie, którego przyczyny nadal nie są do końca znane.

Zwiedzanie Portu Cobh

Port słynne wśród turystów nadbrzeże portowe. Oczywiście obecnie jest ono nadal wykorzystywane i zostało zaadaptowane na potrzeby współczesnego ruchu pasażerskiego i towarowego. Jednocześnie w samej okolicy portu będziesz mógł znaleźć wiele atrakcji, które przypomną Ci o dawnych czasach. Udaj się koniecznie do Cobh Herritage Center, czyli muzeum dziedzictwa, które upamiętniło za pośrednictwem swoich eksponatów najważniejsze wydarzenia, które dawniej rozgrywały się w Port Cobh. Koniecznie zwiedź także nowoczesny terminal, który powstał w miejscu dawnego terminala, z któego wypłynął Titanic w swój ostatni rejs. Znajdziesz tam wiele tablic upamiętniających to zdarzenie. Wizyta w porcie z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć.

Dlaczego warto odwiedzić Port Cobh?

Jeśli odwiedzasz Cork, to wizyta w miasteczku Cobh powinna być obowiązkowym punktem Twojej wycieczki. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie w tym nadmorskim kurorcie pisano historię marynarki wojennej, a także Titanica. Już samo odwiedzenia miejsca, z którego Titanic rozpoczął swój rejs jest atrakcją samą w sobie. Dodatkowo, musisz uwzględnić malownicze widoki, możliwość odwiedzenia muzeum i zapoznania się z dokładniejszą historią Port Cobh. Taka wycieczka kulturowo-poznawcza z pewnością będzie dla Ciebie jednym z wyjątkowych przeżyć i doświadczeń.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Kiedy jechać do Belfastu?

Co kupić w Birmingham i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz