Wycieczka do Oksford – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , ,

Oksford to jedno z najstarszych i najsławniejszych europejskich miast uniwersyteckich. Jego główną atrakcją jest sam uniwersytet i jego imponujące średniowieczne gmachy. Interesująca jest również atmosfera tętniącego życiem, a jednocześnie pełnego akademickiego dostojeństwa miasta. Przez wieki swojego istnienia uniwersytet zgromadził też ciekawe zbiory muzealne, m.in. w Ashomoleian Museum i Bodleian Library. Wszystko to sprawia, że Oksford jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Wielkiej Brytanii.

Oksford – jakie atrakcje zwiedzić?

Oksford należy do najstarszych i najsłynniejszych miast uniwersyteckich. Podobnie jak drugi ze słynnych uniwersytetów Wielkiej Brytanii, rywalizujący z Oksfordem Cambridge, tutejszy uniwersytet założono już w XII wieku. Wiele zachowanych do dziś budynków powstało w średniowieczu i nadal odbywają się w nich zajęcia uniwersyteckie – budynki te to słynne oksfordzkie koledże. Ciekawa jest także sama akademicka, pełna życia atmosfera miasta. Oksford jest też pełen parków i ogrodów uniwersyteckich, a także stref pieszych z tętniącymi życiem restauracjami, pubami i kawiarniami.

Zabytki Oksfordu

Miejscem, którego nie może ominąć żaden turysta, jest Stare Miasto w Oksfordzie. Jest ono niewielkie, składa się jednak w dużej mierze ze sfer pieszych, dzięki czemu rozwinęły się tu znacznie handel, rozrywka i gastronomia. Dobrym punktem do rozpoczęcia zwiedzania starego miasta jest skrzyżowanie zwane Carafax, na którym zbiegają się cztery główne ulice starego Oksfordu. Ikoną miasta jest znajdująca się tu wieża Carafax Tower, z której rozciągają się piękne widoki na cały Oksford.

Inne położone na oksfordzkim starym mieście miejsca zasługujące na szczególną uwagę to ratusz, XIV-wieczny kościół St. Aldate i muzeum Modern Art Oxford. Najważniejsza staromiejska ulica to High Street, gdzie znajdują się najpiękniejsze budynki miasta. Uważana jest ona często za najpiękniejszą ulicę Anglii. Ciekawą ulicą jest także Cornmarket Street, pełna prastarych domów z muru pruskiego, w których znajdują się liczne sklepy. Turystów przyciąga również historyczny Coverted Market, duży rynek z zakrytym dachem, pod którym mieszczą się restauracje i sklepy z pamiątkami.

Najważniejsze kościoły w Oksfordzie

Najważniejszym kościołem miasta jest XIII-wieczny kościół uniwersytecki St. Mary’s. Stanowi on arcydzieło gotyku. Niezwykle pięknym kościołem gotyckim jest też katedra Christ Church. Szczególnie imponujące jest jej wnętrze, pełne gotyckiej finezji i lekkości – kierujące człowieka „ku niebu”. W katedrze znajdują się też wspaniałe witraże. Odwiedzić warto również warowny zamek Oxford Castle, którego najstarsze części pochodzą z XI wieku.

Oksford może pochwalić się najstarszymi budynkami uniwersyteckimi na świecie

Do najważniejszych zabytków Oksfordu należą budynki uniwersyteckie, często gotyckie. W sumie uniwersytet składa się z 39 koledży, z których większość składa się z budynków o znacznych walorach architektonicznych. Christ Church College powstał w XVI wieku – znajduje się tu największy w Oksfordzie dziedziniec uniwersytecki, a także galeria obrazów dawnych mistrzów. Średniowieczny Magdalen College położony jest wśród parków i ogrodów różanych. Do największych należy All Souls College, z rozległymi dziedzińcami i wspaniale utrzymanymi angielskimi trawnikami – uniwersyteckie trawniki stanowią jeden z symboli Oksfordu. 

Centrum zabudowań uniwersyteckich stanowi monumentalny plac Radcliffe Square z rotundą o nazwie Radcliffe Camera. Przy Radcliffe Square znajduje się jedna z największych bibliotek świata – Bodleian Library. Trafia tu egzemplarz każdej książki wydrukowanej w Wielkiej Brytanii. W bibliotece znajdują się też tysiące bezcennych manuskryptów. Do najciekawszych budynków związanych z uniwersytetem należy też barokowy Sheldonian Theatre, służący jako teatr i reprezentacyjna sala wykładowa. Odbywają się tu najważniejsze ceremonie uniwersyteckie.

W okolicach Oksfordu warto odwiedzić Blenheim Palace w Woodstock. To jeden z najpiękniejszych pałaców Anglii, otoczony rozległymi ogrodami w stylu włoskim. Pałac należał do rodu Churchillów, urodził się tu Winston Churchill.

Muzea w Oksfordzie

Najbardziej znanym muzeum Oksfordu jest Ashmolean Museum. Zgromadzona tu kolekcja dzieł sztuki dorównuje najsłynniejszym zbiorom Paryża, Londynu i Wiednia. Zarazem jest to najstarsze muzeum Wielkiej Brytanii, założone w 1683 roku. Znajduje się tu wspaniała kolekcja obrazów dawnych mistrzów oraz niezwykła kolekcja archeologiczna. Szczególnie ciekawe są zabytki pochodzące ze starożytnego Egiptu. Obejrzeć można tu również zbiory instrumentów muzycznych, porcelany i biżuterii.

Przebywając w Oksfordzie nie można pominąć także History of Science Museum ze zbiorami dokumentującymi rozwój nauki. Na zainteresowanych sztuką współczesną duże wrażenie wywrze Modern Art Oxford. Jedne z najciekawszych zbiorów zoologicznych, paleontologicznych i geologicznych posiada University Museum of Natural History. W oksfordzkim ratuszu mieści się z kolei Museum of Oxford, gdzie najciekawsze są zbiory dokumentujące życie miasta średniowiecznego.

Oksford – rodzinne atrakcje

Oksford słynie także z atrakcji dla dzieci, które wiążą się przede wszystkim z popularyzacją nauki i techniki poprzez zabawę. Ashmolean Museum organizuje często specjalne imprezy i pokazy dla rodzin, dobrze dostosowane do potrzeb dziecka. Podobne programy edukacyjne dla dzieci organizują też inne oksfordzkie muzea, np. Modern Arts Oxford i Muzeum Historii Nauki (Museum of the History of Science). Przyjemnym miejscem na rodzinny spacer jest uniwersytecki Ogród Botaniczny (Botanical Garden), z rzadkimi i niezwykłymi okazami roślin.

Równie ciekawy jest piękny Cutteslowe Park. Wśród wielu atrakcji dla dzieci znajdują się tu ptaszarnia, staw z ptactwem wodnym, kolejka dziecięca, duży park zabaw, kort tenisowy, mini-golf i boiska. Dużą popularnością cieszy się też dziecięca księgarnia Barefoot Books, organizująca codziennie gry i zabawy dla dzieci. Warto odwiedzić też wesołe miasteczka i centra sportowe, takie jak World Of Play Oxford, Snakes & Ladders oraz Blenheim Palace Pleasure Gardens. Szczególnie lubianą atrakcją Oksfordu jest także pływanie łódkami po Tamizie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Oksford – pogoda i temperatura w ciągu roku

Podobnie jak cała Anglia, Oksford znajduje się w strefie umiarkowanego klimatu atlantyckiego. Nie występują tu niemal nigdy silne mrozy i znaczne upały. W styczniu temperatura rzadko spada poniżej 5 stopni w plusie, w lipcu rzadko przekracza 25 stopni. Częste są natomiast opady deszczu, a liczba dni słonecznych w roku jest niewielka. Uwarunkowania pogodowe pozwalają więc na całoroczne wizyty turystyczne w Oksfordzie, ale najlepszą porą do odwiedzenia tego miasta jest lato, kiedy najczęściej możemy liczyć na słoneczne dni. Latem, kiedy studenci rozjeżdżają się na wakacje do domów, a życie akademickie gaśnie, Oksford jest najspokojniejszy. To najlepsza pora na zwiedzanie zabytków i muzeów miasta. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy zainteresowani poznaniem codziennej niezwykłej atmosfery miasta uniwersyteckiego, powinniśmy się wybrać do Oksfordu nie latem, ale późną wiosną lub wczesną jesienią.

Jak dojechać do Oksfordu?

Turyści podróżujący do Oksfordu przybywają najczęściej samolotem, korzystając z londyńskich lotnisk Heathrow, Gatwick oraz Luton. Najbliżej położone do Oksfordu jest przy tym lotnisko Heathrow. Do Oksfordu można dojechać z lotniska wynajętym samochodem lub koleją, najwygodniejszy jest jednak dojazd busem. Lotniska Heathrow i Gatwick połączone są z Oksfordem stałą linią komunikacji autobusowej o nazwie The Airline. Dojazd samochodem do Oksfordu z lotnisk i dużych miast Wielkiej Brytanii możliwy jest przede wszystkim dzięki autostradzie M40. Autostrada ta należy do najbardziej intensywnie użytkowanych w kraju, przy dojeździe należy więc liczyć się z możliwością zatorów komunikacyjnych i opóźnień. W samym Oksfordzie komunikacja samochodowa także jest trudna.

Parkowanie, komunikacja i możliwość wynajęcia samochodu

Oksford jest miastem małym i tłocznym, pełnym zabytków i wąskich ulic. Samochód nie należy więc tu do najwygodniejszych środków komunikacji. Ze względu na dużą liczbę turystów i aktywne życie akademickie znalezienie miejsca parkingowego w okolicach największych atrakcji Oksfordu może być znacznym problemem. Parkingi w Oksfordzie są nieliczne i drogie. W dużej części miasta obowiązuje Zero Emission Zone – od samochodów spalinowych pobierane są wysokie opłaty. Oznacza to, że jeśli decydujemy się na wynajem samochodu, o wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu elektrycznego. Istnieje przy tym wiele przedsiębiorstw, w których można wynająć samochód – do najbardziej znanych należą Airport Direct, CCB Airport Cars, Oxicars Oxfrd Airport Transfers.

W obrębie miasta istnieje natomiast jedna z najlepiej rozwiniętych w Wielkiej Brytanii sieci dróg rowerowych. Rower jest jednym z najlepszych środków komunikacji w Oksfordzie, w tym przemieszczania się pomiędzy atrakcjami. Świadczą o tym także upodobania mieszkańców – oba najważniejsze miasta uniwersyteckie Wielkiej Brytanii, Oksford i Cambridge, wyróżniają się największym w Wielkiej Brytanii odsetkiem ludności dojeżdżającej codziennie do pracy za pomocą rowerów.

Noclegi w Oksfordzie

Noclegi w Wielkiej Brytanii, w tym zwłaszcza w Oksfordzie, nie należą do najtańszych. Oferta zakwaterowania jest jednak bardzo bogata – tak ze względu na duży ruch turystyczny, jak i na życie akademickie i organizowane tu często duże konferencje oraz wydarzenia ściągające znaczną liczbę gości. Latem łatwiej o tanie noclegi w Oksfordzie w dormitoriach i pokojach studenckich. Dostępne są one jednak głównie dla młodzieży. W Oksfordzie znajdziemy jednak również hotele dla rodzin z dziećmi, wiele hoteli luksusowych oraz hotele w bardziej przystępnej, niż typowo cenie.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Oksfordzie

Leonardo Royal Hotel Oxford

To hotel 4-gwiazdkowy położony w centrum miasta. Duże pokoje i apartamenty pozwalają na wygodne zakwaterowanie rodzin z dziećmi. Zaletą hotelu są liczne atrakcje takie jak basen, SPA i siłownia. Godne polecenia jest wyżywienie w hotelowych restauracjach – znane są one ze stosowania świeżych, naturalnych składników.

Malmaison Hotel

Hotel sam w sobie jest atrakcją, która może spodobać się dzieciom. Ten 4-gwiazdkowy hotel mieści się w dawnym wiktoriańskim więzieniu – budynek ten jest tajemniczy i widowiskowy. Przylega bezpośrednio do średniowiecznego zamku. We wnętrzach zachowało się wiele oryginalnego wyposażenia dawnego więzienia. Stylowe i oryginalne są również pokoje hotelowe.

Linton Lodge a BW Signature Collection Hotel

Hotel polecić można rodzinom spragnionym spokoju. Hotel ten mieści się tylko kilometr od ścisłego centrum, ale jednocześnie w cichej i zielonej dzielnicy mieszkaniowej. Zlokalizowany jest w row house, tradycyjnym angielskim szeregowcu. Zakwaterowanie właśnie tutaj to możliwość poznania tradycji Anglii.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Oksfordzie

Hotel Courtyard by Marriott Oxford City Centre

Hotel położony jest w ścisłym centrum Oksfordu. Bezpośrednio z pokojów rozciągają się widoki na zabytkowe kolegia uniwersyteckie. Hotel przylega bezpośrednio do zamku w Oksfordzie. Spełnia międzynarodowe standardy sieci hotelowej Marriott.

Beachwood House

Jest to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Oksfordzie. Położony jest tylko 5 kilometrów od ścisłego centrum. Hotel położony jest w zabytkowej willi, której wnętrza zachwycają wysmakowanym umeblowaniem. Hotel ten jest szczególnie lubiany przez pary.

Old Bank Hotel

To jeden z najpiękniejszych historycznych hoteli Oksfordu. Zlokalizowany jest w monumentalnym, ciekawym architektonicznie wiktoriańskim gmachu. Nawiązuje do dawnych tradycji hotelarskich, kiedy gościł w Oksfordzie angielską arystokrację. W stylu wiktoriańskim urządzone są także przestronne pokoje hotelowe.

TOP 3 noclegi w Oksfordzie w przystępnej cenie

Stanford Meadow Guest House

To niewielki pensjonat. Do dyspozycji gości jest w nim wspólna kuchnia oraz ogród. Zaletą zakwaterowania w Stanford Meadow Guest House są piękne widoki na rzekę rozciągające się z pokojów.

Glanville Road Apartments

To niewielki zespół prywatnych apartamentów, które wynająć można w korzystnej cenie. W każdym z apartamentów są dobrze wyposażone kuchnie. Do dyspozycji gości jest także ogród i parking. Hotel znajduje się tylko 4 kilometry od centrum miasta.

Tańsze niż przeciętnie zakwaterowanie znajdziemy często w pewnej odległości od miasta. Polecić można np. położony tylko 7 kilometrów od centrum Oksfordu niewielki hotel The Coach and Horses. Znajduje się on w ciekawym zabytkowym budynku. Dysponuje prywatnym parkingiem, barem i ogrodem.

Oksford – gdzie zjeść? Restauracje, kawiarnie i bary w akademickim mieście

Oksford to miasto słynące z wielu restauracji różnych rodzajów – są tu tak liczne lokale studenckie, jak i najbardziej eleganckie restauracje przeznaczone dla międzynarodowych gości. Jeśli chcemy poznać tradycyjną brytyjską kuchnię, warto skorzystać z lokali typu greasy spoon. Są to odpowiedniki polskich barów mlecznych, które serwują dania typu domowego za atrakcyjną cenę. Typowe dania brytyjskie to także curry (łagodniejsze od indyjskiego) oraz fish and chips. Dania te można kupić w Oksfordzie w dziesiątkach specjalizujących się w nich lokali – także ich cena jest bardziej atrakcyjna niż w innych rodzajach lokali gastronomicznych.

Do najbardziej eleganckich lokali należy Ashmolean Dining Room, modernistyczna restauracja z kuchnią międzynarodową. Nieco tańsza od niej jest wielokrotnie nagradzana Brookes Restaurant. Wśród studentów bardzo popularna jest Atomic Pizza, z bogatym wyborem pizzy i burgerów. Jeśli chcemy poznać tradycyjny angielski pub, polecić można lokale takie jak Eagle and Child, The Magdalen Arms lub The Turf Tavern. Wśród kawiarni szczególnie popularna jest The Missing Bean serwująca najlepszą kawę w mieście. Wśród lokali serwujących śniadania i lunche szczególną popularnością cieszy się Vaults Cafe and Gardens.

Poprzedni

Wakacje w Irlandii – z biurem podróży czy na własną rękę?

Chester – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz