Wycieczka do Manchesteru – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , ,

Jakie jest drugie pod względem popularności miasto w Wielkiej Brytanii? Niekwestionowanym królem pozostaje Londyn, jednak Manchester to zdecydowanie druga najbardziej rozpoznawalna metropolia brytyjska. Znany głównie z klubu piłkarskiego ma jednak do zaoferowania o wiele więcej pod względem turystycznym. Jak zaplanować wycieczkę w to miejsce i jakie punkty obowiązkowo odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Manchester – krótka historia miasta

To znane miasto brytyjskie swoje początki miało już w czasach rzymskich. Wtedy wybudowany został tu fort, następnie kamienna warownia, której pozostałości można wciąż obejrzeć w dzielnicy Castlefield. Nowa osada, z której wyrósł dzisiejszy Manchester, powstała we wczesnym średniowieczu około mili od rzymskiego fortu. Z zachowanych XI-wiecznych zapisków wnioskuje się, że w tym czasie w mieście istniał już kościół pod wezwaniem Matki Bożej. Tereny te należały do normandzkich baronów. Manchester jako miasto założone zostało w 1086 roku, jednak dopiero od połowy XVIII zaczęło mocno się rozwijać jako jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej.

Nastąpił wówczas gwałtowny rozkwit metropolii jako centrum innowacyjnego przemysłu. Dziś Manchester to nowoczesne miasto, w którym jednak wciąż można obejrzeć pozostałości dawnych czasów w postaci zabytkowych kościołów, muzeów, a także fabryk, które tak naprawdę spowodowały tak ogromny rozwój cywilizacyjny regionu. Zamieszkiwany przez prawie pół miliona ludzi, Manchester stanowi obecnie drugie pod względem popularności miasto w Wielkiej Brytanii. Miasto jest również węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu dodatkowo międzynarodowy port lotniczy Manchester.

Najważniejsze zabytki w Manchesterze – co zobaczyć?

MANCHESTER, UNITED KINGDOM, APRIL 11, 2017: Restaurants full of people on the Shambles square in Manchester, England
Zabytkowa starówka w Manchesterze, Anglia, licencja: shutterstock/By Ttrabantos

Bogata i wieloletnia historia miasta spowodowała, że po dzisiejszy dzień możemy podziwiać tu liczne zabytki i miejsca ważne historycznie i kulturowo. Wiele z nich powiązanych jest właśnie z historią powstania miasta i jego rozwoju, ale również największej chluby Manchesteru, czyli klubu piłkarskiego Manchester United. Oto kilka najważniejszych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, stacjonując w Manchesterze!

Old Trafford – stadion Manchesteru United

Na honorowym miejscu znajduje się oczywiście zwiedzanie największego stadionu w Anglii, co jest marzeniem każdego fana drużyny Manchester United. Pojemny na 75 000 kibiców stadion stanowi jednocześnie dziewiąty największy obiekt tego typu w Europie. Stadion robi ogromne wrażenie dzięki licznym renowacjom i przebudowom. Odbywają się tu mecze i treningi Manchesteru United, a obiekt można również zwiedzić z przewodnikiem. Zdecydowanie warto!

National Football Museum

W nawiązaniu do poprzedniej propozycji, ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również National Football Museum. Znajdują się tu bardzo cenne dla sportu eksponaty, m.in. pamiątki związane ze sportem, w tym np. pierwszy regulamin, a także historyczne trofea i odzież. Wiele wspaniałych filmów krótkometrażowych pokazuje historię tego sportu. Wyświetlane są tam również prezentacje i krótkometrażowe filmy związane z ważnymi wydarzeniami sportowymi.

Katedra w Manchesterze

Manchester Town Hall, Wielka Brytania z zachmurzonym niebem
Katedra w Manchesterze, Anglia, licencja: shutterstock/By Madrugada Verde

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej cennych katedr w Anglii znajduje się właśnie w Manchesterze. Pochodzący z 1422 obiekt zachwyca pięknymi freskami, zabytkowym ołtarzem oraz monumentalną formą. Szczególnie godne uwagi są stoiska chóru z jednymi z najbogatszych zdobień sakralnych. Prócz tego w katedrze znajdują się dwie kaplice – jedna pod wezwaniem św. Jana, druga natomiast jest kaplicą Matki Boskiej z drewnianym ołtarzem pochodzącym z 1440 roku.

Muzeum Nauki i Przemysłu

Wizyta w tym muzeum z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem, biorąc pod uwagę historię powstania i rozwoju Manchesteru. Muzeum Nauki i Przemysłu znajduje się w miejscu najstarszej w mieście stacji kolejowej. Ta ogromna powierzchnia mieści m.in. zabytkowe maszyny napędzane parą i wodą, zabytkowe auta i narzędzia, a także jeden z najrzadszych eksponatów, mianowicie zabytkowy Rolls Royce z 1904 roku, wyprodukowany właśnie w tym mieście.

Shambles Square – wiktoriańska strona Manchesteru

Kolejną, ale zdecydowanie nie ostatnią propozycją zwiedzania w Manchesterze jest Shambles Square. Jest to jedna z najbardziej unikatowych dzielnic miasta, która mimo upływu lat wciąż zachwyca wiktoriańskim stylem i architekturą. Plac został częściowo odbudowany i odwzorowany w 1999 roku po zamachach IRA, kiedy wiele cennych budynków uległo zniszczeniu. Warto tam zwrócić uwagę na wyjątkowy budynek Old Wellington Inn. pochodzący z XVI wieku, który jest jedynym w Manchesterze obiektem z epoki Tudorów.

Manchester – atrakcje i wydarzenia

W Manchesterze całkiem sporo się dzieje – od festiwali, przez wydarzenia kulturowe, aż po eventy sportowe. Z uwagi na zróżnicowaną kulturowo ludność wydarzenia te często mają charakter lokalny. Najbardziej znanym wydarzeniem jest The Amazing Parklife Festival w Manchesterze, który trwa aż trzy dni. W jego trakcie możemy posłuchać muzyki elektronicznej i nie tylko, a to wszystko oczywiście na żywo. Prezentują się tu DJ-owie z całego świata, występują również inne zespoły z różnych gatunków muzycznych. Festiwal odbywa się najczęściej latem, w okolicach czerwca. Znany jest również Manchester Science Festival, podczas którego możemy zobaczyć ciekawe eksperymenty, interaktywne prezentacje, a także wysłuchać wykładów znakomitych naukowców z różnych dziedzin.

Komunikacja w Manchester – jak najszybciej przemieszczać się po mieście?

Media City w Salford Quays
Media City w Salford Quays, Manchester, Anglia, licencja: shutterstock/By GGordon Bell

Manchester jako duże miasto posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę transportu. Najwygodniej i jednocześnie najszybciej możemy przemieszczać się autobusami, których trasy przebiegają przez najważniejsze miejsca w mieście i dojedziemy nimi praktycznie wszędzie tam, gdzie będziemy potrzebować. Warto jednak dobrze zorientować się, na którym przystanku musimy wysiąść. W Manchesterze wszystkie przystanki są na żądanie, z uwagi na ich sporą ilość na trasach.

Bilety możemy kupić u kierowcy lub w specjalnych automatach znajdujących się praktycznie na każdym kroku. Innym, równie wygodnym środkiem transportu w mieście, są tramwaje, które poruszają się po tych samych torach co pociągi i to odróżnia je od systemu transportu w polskich miastach. Sieć torów jest na tyle rozbudowana, że stanowi najpopularniejszy środek transportu dla lokalnych mieszkańców, którzy chcą szybko dotrzeć do pracy czy po prostu przemieścić się z punktu A do punktu B. Bilety, podobnie jak do autobusu, kupimy w punktach sprzedaży na stacjach, jak również w automatach.

Jak najwygodniej dotrzeć do Manchester – loty i jazda autem

Jako że w Manchesterze znajduje się lotnisko, najwygodniejszym sposobem na podróż z Polski jest po prostu wykupienie biletów na lot. Najtańsze bilety kosztują nawet 100 zł w jedną stronę i trwają ok. 3 godzin. Tym samym dolecimy na miejsce naprawdę małym kosztem i stosunkowo szybko. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podróż samochodem, trzeba przygotować się na kilkunastogodzinną podróż, również promem z Belgii przez Cieśninę Kaletańską. Jako że Manchester znajduje się w północnej części kraju, będziemy musieli jeszcze pokonać trasę ok. 290 km, mijając m.in. Londyn i Birmingham, która samochodem powinna zająć nam ok. 5 godzin. Dlatego jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej jest dolecieć do Manchesteru samolotem i na miejscu wypożyczyć auto, jeśli zamierzamy przemieszczać się poza granice miasta.

Wynajem auta w Manchesterze – co warto wiedzieć?

Fontanny w ogrodzie Piccadilly w centrum Manchesteru, Anglia.
Fontanny w ogrodzie Piccadilly w centrum Manchesteru, Anglia., licencja: shutterstock/By SAKhanPhotography

Jak w każdym dużym i turystycznym mieście, również w Manchesterze istnieje możliwość wypożyczenia auta na czas pobytu. Najwięcej tego typu miejsc znajdziemy na lotniskach, jednak ceny potrafią być mocno zawyżone. Za wynajem auta średniej klasy zapłacimy średnio od 200-400 zł za dzień, co daje 40-60 funtów. Istnieje również możliwość dokonania wcześniejszej rezerwacji, wtedy ostateczny koszt wyniesie nieco mniej, niżeli wynajęlibyśmy auto natychmiast po przylocie. By wynająć auto, najczęściej wymagana jest określona kaucja, a także podpisanie umowy. Warto zatem pamiętać o posiadaniu paszportu – obecnie w Wielkiej Brytanii jest to jedyny honorowany dokument w takich transakcjach. By znaleźć odpowiedni punkt usługowy zajmujący się wynajmem aut, warto poszukać najlepszych ofert, zanim dotrzemy do Manchesteru – internetowa rezerwacja pozwoli nam zaoszczędzić naprawdę sporo!

Parkingi w Manchesterze – przydatne wskazówki dla kierowców

Jeżeli posiadamy własne auto lub wynajęliśmy je już na miejscu, z pewnością łatwo będzie nam się poruszać głównie poza granicami miasta lub na jego obrzeżach. Manchester niestety jest dość zakorkowanym miastem, dlatego szczególnie w weekendy warto pozostawić auto na parkingu i poruszać się komunikacją miejską. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podróż autem, pozostaje jeszcze kwestia parkingów. Większość najłatwiej dostępnych parkingów jest płatnych, średni koszt za dzień to ok. 5 funtów, możliwe jest jednak wykupienie biletu np. na dwie lub trzy godziny za niższą kwotę. Parkingi są dobrze strzeżone i najczęściej w dogodnych turystycznie miejscach.

Jeżeli nocujemy w jednym z hoteli w Manchesterze, najczęściej możemy bezpłatnie korzystać z parkingów dla gości na terenie obiektu. Należy również pamiętać, że w odróżnieniu od innych miast, powszechną praktyką jest zapłacenie z góry za parking, a nie przy jego opuszczaniu. By uniknąć nieprzyjemności, zawsze warto najpierw kupić bilet na parkowanie. Na każdym parkingu znajdziemy automat wydający bilety lub kontrolera, u którego uiścimy opłatę.

Najlepsze restauracje w Manchester – gdzie warto zjeść?

Brytyjska kuchnia zdecyduje się zdecydowanie poza czołówką światowych smaków, będąc popularną głównie za sprawą fish&chips, czyli smażonej ryby podawanej z frytkami. Niemniej jednak w Manchesterze mamy dostęp do kilku ciekawych smaków, które zdecydowanie warto wypróbować. Tak samo jak wcześniej wymienione danie nazywa się sieć popularnych restauracji, czyli Fish&Chips. Oferuje ona właśnie firmowe danie, czyli rybę z frytkami, ale również inne dania, np. kurczaka, sałatki czy zupy. Warto wstąpić tam chociaż raz, by spróbować tak popularnego brytyjskiego fast fooda.

Inną propozycją, nieco bardziej wykwintną, ale z naszym polskim akcentem jest bardzo dobrze oceniana restauracja Platzki Modern Polish cuisine – zjemy tu polskie dania, jednak zdecydowanie w brytyjskiej odsłonie, dedykowane właśnie lokalnym podniebieniom. Stołowanie się w tym miejscu może być bardzo ciekawym doświadczeniem!

Ostatnią już propozycją na brytyjskiej mapie gastronomicznej jest Dakota, restauracja znajdująca się w pięciogwiazdkowym hotelu o tej samej nazwie. Obiekt ten zdecydowanie sprosta najbardziej wysublimowanym podniebieniom – zjemy tu doskonałe steki, sałatki oraz zupy, warto też skosztować wina z karty z licznymi propozycjami. Jeżeli jesteśmy miłośnikami nieszablonowych smaków, możemy również wybrać się do Chinatown, gdzie znajdziemy wiele niewielkich stoisk z pysznymi przekąskami i daniami.

Hotele w Manchesterze – najlepsze propozycje noclegu

W Manchesterze znajdziemy szeroki wybór noclegów i hoteli w różnych przedziałach cenowych. Najbardziej luksusowe propozycje znajdują się w centrum miasta lub są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałą jego częścią, co daje duży komfort w trakcie pobytu. Oto trzy najlepsze propozycje warte rozważenia!

Riverside Villas – dla ceniących prywatność

 329485220
Pokój w Riverside Villas, fot. booking.com
 329485105
Jadalnia w Riverside Villas, fot. booking.com
 70919199
Kuchnia w Riverside VillasRiverside Villas fot. booking.com

Pierwszą propozycją noclegu jest jedna z niewielkich willi w pięciogwiazdkowym kompleksie Riverside Villas, która urządzona została elegancko i nowocześnie, oferując wszystkie niezbędne udogodnienia. Do dyspozycji gości pozostają m.in. przestronne pokoje, główna sypialnia z pięknym widokiem na miasto, a także ogród, taras, balkon oraz sprzęt do grillowania. Goście mogą również korzystać z parkingu, a także przebywać w obiekcie ze zwierzętami domowymi.

The Edwardian Manchester, A Radisson Collection Hotel

Nie można przejść obojętnie obok doskonałej propozycji noclegu The Edwardian Manchester, A Radisson Collection Hotel, znajdującego się w ścisłym centrum miasta. Najwyższa jakość obsługi, przestronne wnętrza, jak również wysoki standard wyposażenia apartamentów i pokoi to wszystko, co zagwarantuje nam wyjątkowy wypoczynek. Każda opcja zakwaterowania posiada własną łazienkę, mini barek, sejf, oraz telewizję z kanałami satelitarnymi. Prócz tego do dyspozycji mamy spa, siłownię, basen oraz restaurację i bar.

Kimpton Clocktower, an IHG Hotel – poczuj zabytkowy klimat!

Ostatnią już, ale zdecydowanie niemniej luksusową propozycją, jest Kimpton Clocktower, an IHG Hotel. Wystrój jest zdecydowanie niezwykle klimatyczny, przypomina eleganckie i luksusowe hotele z ubiegłego wieku. Lokalizacja obiektu to praktycznie samo centrum, więc będzie to idealna propozycja dla chcących zwiedzić jak najwięcej. Stylowe, przestronne pokoje z widokiem na panoramę miasta, wyposażone w niezbędne sprzęty i prywatną łazienkę stwarzają gościom idealne warunki do wypoczynku. Możemy tu zabrać zwierzęta domowe, ponadto mamy dostęp do przechowalni bagażu, a także siłowni i sauny.

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy najlepiej jechać?

Wielka Brytania słynie ze swojej deszczowej i pochmurnej aury, jednak nie jest tak przez cały rok – klimat jest podobny do tego w Polsce, jedyna różnica jest w tym, że w Manchesterze zdecydowanie częściej pada deszcz. Maksymalna temperatura w Manchesterze wynosi średnio 13°C w ciągu roku (od 6°C w styczniu do 20°C w lipcu). Opady deszczu wynoszą 1190mm przez cały rok, najwięcej 131mm w kwietniu. Najlepszym okresem na wyjazd są miesiące wakacyjne, kiedy temperatura jest wysoka, a ilość słonecznych dni zdecydowanie przewyższa te deszczowe. W lipcu i sierpniu występuje najwyższa temperatura, a dni w większości są pogodne, deszcze natomiast raczej przelotne. Podróżując jesienią i zimą, warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, płaszcze przeciwdeszczowe i parasole, ponieważ aura niestety bywa bardziej surowa niż w letnich miesiącach. Jedno jest pewne – Manchester ma wyjątkowy klimat o każdej porze roku i nawet deszcz nie powinien nam stanąć na przeszkodzie do jego zwiedzania!

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Londynu?

Wycieczka do Leeds – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz