Wycieczka do Londynu – zaplanuj wyjazd razem z nami

Tagi , , , , , ,

Londyn to stolica i jednocześnie największe miasto Wielkiej Brytanii. Miasto uznawane jest za jedno z największych miast świata. Ulokowane jest nad rzeką Tamiza w południowo – wschodniej części kraju. Od lat Londyn jest bardzo popularnym kierunkiem podróży dla turystów z Polski i innych europejskich krajów. W 2018 roku Londyn był jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata.

Londyn to miasto, które nie śpi, praktycznie przez całą dobę w centrum miasta tętni życie. Jest to kierunek idealny na weekendową wycieczkę, a także na dłuższy pobyt. To miasto uznawane jest za europejskie centrum kultury i sztuki. Ten kierunek podróży daje gwarancję, że jako turyści nie będziecie się nudzić. Już samo przejechanie tego królewskiego miasta wszerz wiąże się z 100-kilometrową podróżą.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto zobaczyć w Londynie?

Londyn oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Planując podróż do Londynu, warto bardzo dobrze zaplanować swój czas. Jeśli zapragnęlibyście odwiedzić każde warte uwagi miejsce powinniście zarezerwować minimum pół roku.

Londyńskie muzea warte zwiedzenia – nasze TOP 3

Oferta kulturalna Londynu jest ogromna. Z gąszczu bardzo wartościowych i godnych polecenia muzeów, trudno wybrać to, co jest najlepsze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze i najczęściej odwiedzane londyńskie muzea.

1. Muzeum Historii Naturalnej

W kolekcji Muzeum Historii Naturalnej znajduje się ponad 70 milionów różnorodnych eksponatów. Muzeum podzielone jest na 4 strefy tematyczne. Dotyczą one: dinozaurów, minerałów i trzęsień ziemi, owadów, ptaków i roślin, a także teorii ewolucji i dzikich zwierząt. Wśród odwiedzających to muzeum bardzo dużą popularnością cieszą się symulatory trzęsień ziemi. Obiekt ten zalicza się do tzw. żywych muzeów, ponieważ można tu dotknąć wielu eksponatów, doświadczyć różnorodnych stymulacji, a także wykonać przeróżne eksperymenty.
Na szczycie muzeum, miłośnicy przyrody, mogą zobaczyć gigantyczny, sześciometrowy plaster wycięty z pnia sekwoi.

Wejście do Muzeum Historii Naturalnej jest bezpłatne.

2. British Muzeum

To jedna z największych budynków muzealnych na świecie. Gmach muzeum to ogromny, czteroskrzydłowy budynek stylem przypominający grecką świątynię. Główna sala muzeum ot „wielki pałac” i zajmuje powierzchnię 6000 metrów kwadratowych. W muzeum znajdziesz około 8 tysięcy eksponatów, które pomagają poznać i zrozumieć niezwykłą historię ludzkości, pisaną przez ponad dwieście tysięcy lat. Zbiory muzealne znajdziesz w aż 60 galeriach. Najsłynniejszym eksponatem, który można obejrzeć w Muzeum Brytyjskim, jest Encyklopedia Britannica. Oprócz wielu wystaw stałych muzeum organizuje także wystawy tymczasowe.
Wejście do Muzeum Brytyjskiego jest darmowe.

Muzeum Brytyjskie w Londynie, Anglia, Wielka Brytania
Muzeum Brytyjskie w Londynie, Anglia, Wielka Brytania, licencja: shutterstock/By Claudio Divizia

3. Galeria Narodowa

To trzecie najczęściej odwiedzane muzeum w Londynie. Jest to miejsce obowiązkowe do zobaczenia dla wszystkich miłośników sztuki. W tej galerii prezentowane jest ponad 2000 różnorodnych dzieł europejskiego malarstwa. Można zobaczyć tam wiele dzieł słynnych impresjonistów, a także dzieła Vincenta van Gogha.

Trafalgar Square w Londynie, Anglia, z Galerii Narodowej i kościoła St Marting on the Fields w dramatycznym świetle
Trafalgar Square w Londynie, Anglia, z Galerii Narodowej i kościoła St Marting on the Fields w dramatycznym świetle, licencja: shutterstock/By Boris Stroujko


Wstęp do Galerii Narodowej jest bezpłatny, jednak odwiedzenie niektórych wystaw czasowych wiąże się z koniecznością zakupu biletu.

Londyńskie zabytki konieczne do zobaczenia

Londyn to miasto, które obfituje w szereg zabytków i atrakcji, które są na tzw. liście „must see”.

Big Ben i Pałac Westminsterski

Big Ben, a właściwie Wieża Zegarowa Elizabeth Tower to ogromna, 97-metrowa wieża, która chyba każdemu człowiekowi kojarzy się z Londynem. Wieża zakończona jest ogromnym, ważącym ponad 13 ton dzwonem. Na szczycie wieży znajduje się także duży zegar. Big Ben najpiękniej prezentuje się wieczorem. Wtedy to wszystkie cztery tarcze zegara delikatnie oświetlają wieżę.

Nieopodal Wieży Zegarowej Elizaberh Tower znajduje się Pałac Westminsterski – budynek, w którym mieści się brytyjski parlament. Zwiedzanie budynku parlamentarnego możliwe jest tylko w soboty. Warto uwzględnić ten fakt, tworząc swój plan wycieczkowy.

Big ben wieża zegarowa w zimie słoneczny poranek, Londyn
Big ben wieża zegarowa w zimie słoneczny poranek, Londyn, licencja: shutterstock/By Alexey Fedorenko

London Eye

Ogromny diabelski młyn, który na stałe wpisał się w krajobraz Londynu. London Eye jest uwielbiany przez turystów, jak również przez większość mieszkańców Londynu. Jest to jeden z młodszych zabytków. Został oddany do użytku w 1999 roku. Na kole znajdują się 32 szklane kapsuły pasażerskie, każda z nich została wyposażona w klimatyzację. Pełny obrót Londyńskiego Oka trwa około 30 minut. Podróż w kapsule daje możliwość podziwiania piękna miasta ze wszystkich czterech stron świata.

Londyn rano. London eye, County Hall, Westminster Bridge, Big Ben i Izby Parlamentu.
Londyn rano. London eye, County Hall, Westminster Bridge, Big Ben i Izby Parlamentu., licencja: shutterstock/By QQ7

Pałac Buckingham

W pałacu oficjalnie przebywają członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Pałac Buckingham to największy pałac królewski na świecie. Zaliczany jest do perełek architektury późnego baroku. Dla wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii jest on symbolem państwa. To właśnie w nim spotykają się wszyscy światowi przywódcy, to w nim odbywają się wszelkie państwowe uroczystości.

Zwiedzanie Pałacu Buckingham możliwe jest przez bardzo krótki czas w roku. Bilety dostępne są w sprzedaży od lipca do października. W sierpniu i we wrześniu, podczas nieobecności władcy w stolicy możliwe jest zwiedzanie niektórych reprezentacyjnych apartamentów.

Pałac Buckingham w Londynie, Wielka Brytania.
Pałac Buckingham w Londynie, Wielka Brytania., licencja: shutterstock/By LLukasz Pajor

Ogromną atrakcją dodatkową Pałacu Buckingham jest uroczysta zmiana warty. W miesiącach letnich (od kwietnia do lipca) widowisko to odbywa się codziennie o godzinie 11.30. W pozostałych miesiącach zmiana warty ma miejsce co drugi dzień. Na obejrzenie oficjalnej ceremonii zmiany warty należy zarezerwować około 45 minut.

Tower Bridge

Londyński most zwodzony na rzece Tamiza. Znajduje się w pobliżu Tower of London – budowli pałacowej i obronnej monarchów Anglii. Tower Bridge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Most ten został wybudowany w 1894 roku w stylu wiktoriańskim. Składają się na niego dwie bardzo charakterystyczne wieże, które są połączone ze sobą dwoma pomostami, które jednocześnie stanowią kładkę dla pieszych.

Most Tower
Most Tower, licencja: shutterstock/By IAks

Atrakcje i inne ważne atrybuty Londynu

Londyńskie budki telefoniczne

W erze wszechobecnych telefonów komórkowych coraz trudniej odnaleźć oryginalną, londyńską budkę telefoniczną. Niestety te kultowe budki, stopniowo znikają z ulic tego brytyjskiego miasta. Jednakże warto wybrać się na spacer po londyńskich ulicach, wyszukać i sfotografować tę słynną ikonę miasta.

Londyn, Anglia - kultowa brytyjska stara czerwona skrzynka telefoniczna z Big Ben w tle w centrum Londynu
Londyn, Anglia – kultowa brytyjska stara czerwona skrzynka telefoniczna z Big Ben w tle w centrum Londynu, licencja: shutterstock/By ZGPhotography

Dwupoziomowe autobusy

Bardzo charakterystyczne, wręcz typowe dla londyńskiego krajobrazu. Warto potraktować je jako atrakcję, a jednocześnie tani i szybki sposób na przemieszczanie się po londyńskich ulicach. Podróż czerwonym, dwupoziomowym autobusem można zaplanować o każdej porze dnia i nocy, ponieważ pojazdy te krążą po mieście przez całą dobę.

Planując podróż dwupoziomowym autobusem, warto wiedzieć, że nie ma możliwości zakupu biletu u kierowcy. W celu podróży należy zakupić bilet w przeznaczonej do tego celu aplikacji lub wyposażyć się w kartę Oyster. Dzieci i młodzież do ukończenia 11 roku życia, może podróżować londyńskimi autobusami całkowicie za darmo.

Londyn, Wielka Brytania. Czerwone autobusy w ruchu i Big Ben, Pałac Westminster. Ikony Anglii w stylu vintage, retro. Czerwony w czerni i bieli
Londyn, Wielka Brytania. Czerwone autobusy w ruchu i Big Ben, Pałac Westminster. Ikony Anglii w stylu vintage, retro. Czerwony w czerni i bieli, licencja: shutterstock/By PHOTOCREO Michal Bednarek

Londyńskie musicale

Londyńskie musicale są znane na całym świecie. Warto wiedzieć, że nie należą od najtańszych atrakcji miasta, jednak dla miłośników teatru i muzyki, to niepowtarzalna okazja do zobaczenia i usłyszenia wielu znanych i docenionych przez świat kultury spektaklów muzycznych. Londyński West End to znane na całym świecie miejsce, w którym odbywają się kultowe premiery teatrów i musicali.

Hyde Park

Doskonałe miejsce na odpoczynek po ciężkim dniu, wypełnionym licznymi wizytami w muzeach i galeriach sztuki. Wśród turystów cieszy się ogromną popularnością, ponieważ uznawany jest za jeden z największych parków położonych na terenie miasta. To idealne miejsce na odpoczynek, spacer wśród zadbanej roślinności, a także relaks z książką.

Spring in Hyde park, London, United Kingdom
Spring in Hyde park, London, United Kingdom, licencja: shutterstock/By Mistervlad

Hyde Park znany jest na całym świecie jako miejsce wolności słowa. W parku została wydzielona specjalna strefa (tzw. Speaker’s Corner), gdzie każdy może powiedzieć, co tylko zechce.

Czas na posiłek – czyli co i gdzie zjeść w Londynie?

Najbardziej charakterystyczną potrawą, która powszechnie kojarzy się z Londynem, jest tzw. fish and chips, czyli nic innego jak ryba z frytkami.

Londyn to miasto pomieszania smaków i kultur. To istny raj dla smakoszy i osób, które mają odwagę próbować nowych oryginalnych smaków. Poznaj nasze propozycje miejsc, które warto odwiedzić, by poznać smaki miasta.

The Breakfast Club

Miejsce, które daje możliwość skosztowania prawdziwego, klasycznego angielskiego śniadania. Oprócz tradycyjnych jajek sadzonych można u nich zjeść także różnorodne pancakes i inne smakołyki. Miejscówka ta ma w Londynie kilka lokalizacji, dlatego z łatwością ją odnajdziecie.

Toff’s of Muswell Hill – posiłek z tradycją

W Londynie jest wiele różnego rodzaju smażalni ryb i frytek. W końcu ryba z frytkami to najbardziej rozpoznawalna angielska potrawa. Znana jest na całym świecie. Posiłek w Toff’s fish na pewno będzie należał do udanych. To miejsce, które od lat 60 doba o jakość wydawanych przez siebie posiłków. To wielokrotnie nagradzana, rodzinna smażalnia z wielopokoleniową tradycją. Charakterystyczny dla tej knajpy jest fakt, iż serwują oni świeże ryby zakupione bezpośrednio z kutrów rybackich.

Kiedy najlepiej odwiedzić Londyn – Pogoda i temperatura w ciągu roku

Wpływ ciepłego Prądu Zatokowego sprawia, że w Londynie panuje klimat umiarkowany morski. Jednym z najcieplejszych miesięcy w roku jest tak jak w Polsce, lipiec. Średnia temperatura w dzień dla lipca wynosi ok. 23,5 °C, dlatego będzie to doskonały kierunek na wakacyjną wycieczkę dla wszystkich tych, którzy nie lubią upałów. Okres letni, od czerwca do września, to czas, kiedy opady w Londynie są stosunkowo rzadkie.

Londyńska jesień często stoi pod znakiem deszczu. Październik to czas, kiedy opadów jest najwięcej. Jednak i taka deszczowa aura znajdzie swoich wielbicieli wśród turystów.

Londyn zachód słońca. Widok na biznes nowoczesnej dzielnicy
Londyn zachód słońca. Widok na biznes nowoczesnej dzielnicy, licencja: shutterstock/By IIR Stone

Londyn to miasto, które można odwiedzić o każdej porze roku. Nawet podczas najzimniejszego miesiąca (styczeń), średnia temperatura w dzień wynosi około 8 °C. Ze względu na swoje położenie opady śniegu w Londynie praktycznie nie występują.

Poznaj TOP 3: Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Londynie

Londyn oferuje bardzo bogatą bazę noclegową. W gąszczu ofert łatwo przegapić najcenniejsze perełki, dlatego też przedstawiamy nasze TOP 3 najlepszych noclegów dla rodzin z dziećmi.

Grand Plaza Serviced Apartments

Obiekt ma doskonałą lokalizację, dzięki czemu w trakcie podróży z małym dzieckiem, nie musimy tracić czasu na poszukiwanie rozrywki. Grand Plaza zlokalizowany jest około 10 minut spacerem od pięknego, pełnego zieleni Hyde Parku i tylko 15 minut pieszo od słynnej londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Hotel oferuje bardzo komfortowe studia i apartamenty, które idealnie sprawdzą się podczas rodzinnego pobytu. Wszystkie apartamenty wyposażone są również w łazienkę i mini aneks kuchenny, który zawiera: lodówkę i płytę grzewczą oraz kuchenkę mikrofalową. W wybranych apartamentach do dyspozycji gości oddane są piekarniki elektryczne, co także jest sporą zaletą.

Obiekt oferuje też bardzo wygodne łóżka, a łóżeczka dziecięce dostępne są na życzenie.

Hotel ulokowany jest blisko dwóch stacji metra. Do stacji Queensway i Bayswater można dojść w trakcie 5-minutowego spaceru. W niedalekiej odległości od tej bazy noclegowej znajduje się targ Portobello i dworzec kolejowy Paddington. W okolice pałacu Westminsterskiego i tamtejszych zabytków można dostać się po 30-minutowej podróży metrem.

Andora Apartments

Obiekt ten oferuje wygodne i przestronne apartamenty dla rodzin z dziećmi. Wszystkie apartamenty wyposażone są w osobną łazienkę z wanną i kuchnię. Kuchnia wyposażona jest tak, że bez problemu można stworzyć samodzielnie pyszne rodzinne śniadanie. W kuchni znajduje się także zmywarka, co powala oszczędzać rodzinny czas. Apartamenty składają się z dwóch osobnych pokoi i salonu, co daje całej rodzinie przestrzeń i możliwość prawdziwego wypoczynku. Dodatkowo każdy z apartamentów ma pralkę, co podczas podróży z dziećmi wyjątkowo ułatwia pakowanie.

Obiekt dysponuje łóżeczkami dziecięcymi, które dostępne są na życzenie wynajmującego. Dzieci do 2 roku życia mogą odpoczywać z rodzicami bezpłatnie.

Andora Apartments znajduje się 3,5 km od parku Wiktorii i tylko 9 km od lotniska London City.

Citadines Barbican London

To bardzo nowoczesny obiekt, który jest zlokalizowany nieopodal stacji metra Barbican. W obiekcie możliwe jest wynajęcie różnych typów pokojów: classic, studia, a także apartamenty z jedną osobną sypialnią. W każdej z wybranych opcji dostępna jest prywatna łazienka, telewizor. Studio i apartamenty wyposażono w przestronną kuchnię, w której do dyspozycji gości oddana jest lodówka i kuchenka mikrofalowa.

Rodzinom z dziećmi bardzo odpowiada lokalizacja Citadines Barbican, ponieważ możliwy jest bardzo szybki dojazd do centrum sztuki Barbican Centre, katedry św. Pawła, jak również teatru Sadler’s Wells Theatre.

Oprócz fantastycznych pokojów rodzinnych obiekt posiada całodobową recepcję, a także przechowalnię bagażu, z której można skorzystać po wymeldowaniu.

Przedstawiamy TOP 3: Najbardziej luksusowe noclegi w Londynie

W Londynie miłośnicy luksusu będą czuli się jak ryba w wodzie. Oferta 5 gwiazdkowych hoteli jest bardzo bogata.

Town Hall Hotel & Apartments

Pięciogwiazdkowy hotel, który ma doskonałą lokalizację dla osób lubiących nocne życie. Znajduje się w londyńskiej dzielnicy East End. Ponadto do dyspozycji gości oddano piękny basen i dobrze wyposażoną siłownię. Wszystkie pokoje są też klimatyzowane i ogrzewane.

Każdy apartament ma nowoczesną strefę wypoczynkową, z telewizją i sprzętem DVD. Pokoje są bardzo przestronne i stylowe W hotelu znajduje się bar i restauracja, która serwuje przepyszne, sezonowe posiłki.

Rubens At The Palace

To przepiękny butikowy hotel, położony nieopodal pałacu Buckingham. Z okien pokoi hotelowych można podziwiać piękno królewskich ogrodów. Hotel ten znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. W bardzo łatwy sposób można dostać się z niego do wielu londyńskich teatrów. To świetna lokalizacja dla par, chcących spędzić romantyczny weekend w sercu Londynu.

W pokojach do dyspozycji gości dostępna jest również łazienka z wanną lub prysznicem, w której można znaleźć zestaw luksusowych kosmetyków. W hotelu dostępna jest rewelacyjna restauracja, która serwuje rewelacyjne dania i desery.

Pan Pacific London

Bardzo nowoczesny i luksusowy hotel znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City. Znajduje się kilka minut spacerem od stacji Liverpool Street.

Obiekt wyróżniają wielkie okna, które sięgają od podłogi, aż po sufit. Pokoje wyposażono w nowoczesne telewizory, zestaw do parzenia herbaty i ekspres do kawy Nespresso, a także suszarkę do włosów, żelazko i deskę do prasowania. Każdy pokój posiada piękną, wyłożoną marmurem łazienkę z zestawem bezpłatnych kosmetyków. Do dyspozycji gości dostępna jest restauracja, a także całodobowa obsługa pokoju.

Dodatkowo wszyscy goście mogą korzystać z bardzo dobrze wyposażonej siłowni, sauny, a także nowoczesnego basenu. W strefie wellness można skorzystać z wielu zabiegów.

Nasze TOP 3: noclegi w Londynie w przystępnej cenie

Londyn to miasto, w którym ciężko mówić o zakończeniu sezonu. W tym mieście turyści pojawiają się cały czas. Jednak w bogatej ofercie noclegowej miasta znajdują się noclegi na każdą kieszeń.

Thames View House Surrey Quays

To niskobudżetowy obiekt, w którym otrzymamy zakwaterowanie w pokojach o trzygwiazdkowym standardzie. Ponadto obiekt znajduje się w bardzo spokojnej dzielnicy, blisko metra i przystanku autobusowego.

Dodatkowo w obiekcie można także skorzystać z ogólnodostępnej kuchni.

Charlotte Guest House

Hotel ten znajduje się w bardzo cichej dzielnicy mieszkalnej Londynu. Z obiektu bardzo łatwo dostać się do centrum Londynu, ponieważ znajduje się on około 5 minut spacerem od dworca kolejowego i stacji metra West Hampstead.

Ponadto w każdym pokoju znajduje się telewizor i podręczny zestaw do parzenia herbaty i kawy. W obiekcie znajdują się dwa rodzaje pokoi – z łazienką i bez.

Melrose House

W tym pensjonacie mieści się w bardzo uroczej wiktoriańskiej kamienicy. Ponadto udostępnia możliwość zakwaterowania ze śniadaniem. Obiekt znajduje się około 1,5 km od słynnego parku Crystal Palace.

Każdy pokój dysponuje też prywatną łazienką – w pokoju lub w korytarzu. Dla gości dostępny jest również bezpłatny zestaw kosmetyków.

Jakie pamiątki z Londynu? Oto 18 sprawdzonych pomysłów!

Następny

Dodaj komentarz