Wycieczka do Killarney – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , ,

Coraz częściej decydujemy się na to, by zmienić kierunek naszej wakacyjnej podróży. Nie da się ukryć, że dawniej dominowały malownicze i rozrywkowe Wyspy Kanaryjskie, słoneczna Italia lub antyczna Grecja. Jednak w obecnym czasie wydaje się, że każdy z podróżnych otwiera się na nowe i nieco bardziej nietuzinkowe doświadczenia. Z pewnością doprowadziło to do sytuacji, w której turyści zmienili swoje kluczowe destynacje. Obecnie da się zauważyć znaczny wzrost zainteresowania Zieloną Wyspą, czyli Irlandią. Kraj ten ma w sobie niesamowity potencjał i co więcej, skrywa on również w sobie wyjątkową historię, która przyciąga turystów jak magnes. Podróżni obecnie poszukują w Irlandii takiego miejsca, które będzie spokojne, a także dostarczy im niezapomnianych wrażeń. Jednym z nich – oprócz malowniczego Dublina – jest również niewielkie miasteczko Killarney. Co więc warto o nim wiedzieć i jak zaplanować jego zwiedzanie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto wiedzieć o malowniczym miasteczku Killarney?

Jeśli mówimy o podróży do Irlandii, to z pewnością w pierwszej kolejności chcemy zaplanować swoją podróż do Dublina. Jest to bowiem tętniąca życiem i zabytkowa stolica Zielonej Wyspy, która skrywa w sobie nieskończenie wiele atrakcji. Niemniej jednak miasteczko Killarney również warte jest tego, by się nim zainteresować. Znajduje się ono w południowo – zachodniej części kraju i obfituje w niesamowite atrakcje i zabytki, które każdy z podróżnych może poznać nieco bliżej. Killarney jest kameralnym miasteczkiem, które na co dzień zamieszkiwane jest przez około 14 tysięcy mieszkańców. Zgodnie ze źródłami, zostało ono założone już w 1754 roku, co jednak poddawane jest często pod wątpliwość, gdyż w mieście znajdują się zabytki pochodzące ze znacznie odleglejszych okresów. Śmiało można jednak powiedzieć, że dla miłośników historii i prawdziwych estetów to właśnie Killarney będzie świetnym miejscem ku temu, by spędzić tam swoje idealne wakacje.

Jak można dojechać do Killarney?

To miasteczko o dużej atrakcyjności krajobrazowej. Okazuje się bowiem, że z jednej strony otacza je Park Narodowy Killarney, zaś z drugiej strony znajduje się ono nad brzegiem jeziora Lough Leane. Turyści z pewnością zastanawiają się, w jaki sposób można do tego miasta dojechać? Ze względu na jego niewielkie rozmiary nie znajdziemy tam międzynarodowego portu lotniczego. Warto więc poszukać najbliższego lotniska, a jest nim Kerry Airport. Jest to lotnisko oddalone jedynie 16 kilometrów na północ od Killarney, jednak turyści muszą wiedzieć, że loty na to lotnisko z naszego kraju nie są zbyt popularne. Warto więc zabrać się za ich poszukiwanie nieco wcześniej, a być może uda się nam znaleźć połączenie na wspomniane już lotnisko, a co więcej, być może zaoferuje nam ono jednocześnie wyjątkowo przystępną cenę. Jak z tego lotniska można jednak dostać się Killarney? Otóż mamy do wyboru następujące opcje dojazdu:

Wypożyczony samochód

W Irlandii obowiązuje lewostronny ruch drogowy, wówczas możemy skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu bezpośrednio na Kerry Airport. Funkcjonuje tam co najmniej kilka wypożyczalni samochodów, które oferują dość konkurencyjne ceny. Wówczas cała podróż do Killarney nie zajmie nam więcej niż 20 minut. Do miasta dojedziemy drogą oznaczoną numerem N22.

Komunikacja miejska

Killarney może pochwalić się wyjątkowo dobrą lokalizacją, gdyż to właśnie tam łączy się większość dróg. Wobec tego nie powinniśmy mieć również większych problemów, by z lotniska dostać się do Killarney. Wystarczy z przystanku na lotnisku wsiąść w autobus oznaczony jako Tralee Service. Dowiezie on nas bezpośrednio do Killarney. Jeśli jednak przegapimy ten autobus, wówczas drugą możliwością jest podróż z przesiadkami, którą rozpoczniemy w autobusie 283. Dojedziemy nim do miasteczka Aherns Pharmacy. Tam z kolei musimy przesiąść się w autobus oznaczony numerem 40, który odjeżdża do Cork. Jednak my wysiadamy w miasteczku Killarney. Taka podróż zajmie nam około 40 – 45 minut.

Jak więc widać, możliwości dojazdu do Killarney są nieograniczone, a podróżni nie powinni mieć problemu z tym, by dostać się do miasteczka.

Co można zwiedzić w Killarney? 

Wspomniane już zostało, że miasteczko Killarney jest jednym z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast, jakie tylko znajdziemy w Irlandii. Okazuje się, że skrywa ono w sobie wiele tajemnic i wiele budynków, które pamiętają wyjątkowo zamierzchłe czasy. Wobec tego, jeśli zdecydujemy się Killarney odwiedzić, wówczas możemy być pewni co do tego, że atrakcji w miasteczku nam nie zabraknie. Tak więc co możemy i co warto zwiedzić w Killarney? Otóż:

Muckross House Gardens & Traditional Farms

Jest to jeden z najważniejszych zabytków w mieście i jego swoista wizytówka. Jest to przyciągająca wzrok wiktoriańska twierdza, która pochodzi z XIX wieku. Znajduje się ona w Parku Narodowym Killarney i otoczona jest niesamowitymi widokami i krajobrazami. Co więcej, tuż obok zabytkowej twierdzy znajduje się również farma, którą można odwiedzić. Za bilet wstępu do wnętrza tej wiktoriańskiej twierdzy będziemy musieli zapłacić około 7,5 euro.

Dinis Cottage and Island

Jest to niewielki domek, który znajduje się po drugiej stronie jeziora w Killarney. Jeśli w pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się zwiedzić wiktoriańską twierdzę, wówczas możemy się z niej dostać do Dinis Cottage and Island za pomocą łodzi. Taka przeprawa z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć. Ta niewielka chatka – zgodnie ze źródłami – powstała w 1700 roku i wybudowana została przez rodzinę Herberta, która była jednocześnie jednym z właścicieli wiktoriańskiej twierdzy. Ciekawostką tej chatki jest to, że okna pokryte są nazwiskami gości, którzy zdecydowali się ten zabytek odwiedzić, więc również możemy złożyć tam swój własny podpis. We wnętrzu zabytku czeka na nas również urokliwa herbaciarnia.

Ross Castle

To kolejna atrakcja, której z pewnością nie możemy pominąć. Jest to jeden z najpiękniejszych i najstarszych symboli miasta. Nie jest dokładnie zaznaczone, kiedy ta monumentalna twierdza powstała, jednak mury i technika ich wybudowana wskazuje na to, że mógł być to rok 1600 – 1700. Spacer dziedzińcem i podziwianie niesamowitej panoramy Killarney z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć.

Innisfallen

Ten zabytek również zasługuje na znacznie większą uwagę. Jest to klasztor zlokalizowany na niewielkiej wysepce, do której możemy dojechać łodzią. Zgodnie ze źródłami jego powstanie datuje się na wiek VII. Obecnie z klasztoru pozostały – w większości – jedynie ruiny, jednak z pewnością warto poświęcić chwilę na to, by je dokładnie obejrzeć.

The Gap of Dunole

Ta atrakcja z pewnością zachwyci miłośników przyrody i przepięknych krajobrazów. Jest to bowiem 11-kilometrowa przełęcz na północ od miasta, która została wyżłobiona przez lodowiec. Miejsce to reprezentuje potęgę sił przyrody, a także niesamowite i całkowicie naturalne krajobrazy, więc z pewnością warto tę przełęcz odwiedzić.

Jaunting Cars

To z kolei jedna z największych atrakcji dla turystów, na jaką można zdecydować się w Killarney. Jaunting Cars to nic innego jak niewielkie bryczki konne, które zabiorą nas w niesamowitą podróż po mieście. Możemy w ten sposób zwiedzać i jednocześnie świetnie się bawić. Jaunting Cars dostępne są zarówno dla większej ilości osób, jak np. dla rodzin, ale mogą z nich skorzystać także osoby, które zdecydowały się podróżować samotnie.

Warto również zdecydować się na spacer po starym mieście. Znajdziemy tam bowiem niezliczoną ilość zabytków – obiektów sakralnych – a także muzeum miejskie, w którym możemy się nieco lepiej zapoznać z całą historią miasta. Taka wyprawa dostarczy nam szeregu niezapomnianych wrażeń.

Czy w Killarney możemy wynająć samochód?

Nie da się ukryć, że jeśli nie przyjechaliśmy do Killarney wypożyczonym samochodem, to możemy się zastanawiać, czy taka możliwość istnieje na miejscu. Niestety jednak, w samym miasteczku nie będziemy mogli skorzystać z usług wypożyczalni pojazdów. Jednocześnie możliwe jest skorzystanie z internetowej wypożyczalni i zarezerwowanie wybranego samochodu, a będzie on na nas czekał już w miasteczku po przyjeździe. W Killarney za to można skorzystać ze sporej ilości miejskich rowerów, co może być świetną i nieco bardziej aktywną alternatywą dla samochodu.

Gdzie można zaparkować w Killarney?

Killarney jest niewielkim miasteczkiem, a co za tym idzie, ilość miejsc parkingowych również jest nieco bardziej ograniczona. Zabytkowe centrum miasteczka wyłączone jest z ruchu kołowego, a tuż przed nim znajdziemy miejsca parkingowe dla pojazdów osobowych. Oczywiście są one płatne. Dodatkowo niewielkie parkingi znajdziemy również w okolicy zabytków, które zlokalizowane są poza historycznym centrum. W pozostałych przypadkach – również po dokonaniu opłaty – możemy parkować równolegle do drogi na miejscach oznaczonych białymi liniami.

Kiedy jechać do Killarney? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Pogoda w Irlandii jest niezwykle zmienna i deszczowa, co za tym idzie, większość turystów będzie poszukiwała idealnego momentu na to, by odwiedzić Killarney. Okazuje się, że warto się tam wybrać w sezonie letnim tj. od czerwca do początku września. Wówczas możemy spodziewać się temperatur rzędu nawet 23 stopni Celsjusza i niewielkiej ilości opadów. Jesień w Killarney również nie należy do najzimniejszych – zwykle temperatury nie spadają poniżej 15 stopni Celsjusza. Niemniej jednak, jeśli zdecydujemy się odwiedzić w tym okresie miasteczko, warto również wyposażyć się w solidne parasole.

Gdzie można zjeść w Killarney? – TOP3 rekomendowane restauracje

Jeśli chcemy zapoznać się nieco bliżej z tradycyjną, irlandzką kuchnią, wówczas w Killarney nie zabraknie nam ku temu możliwości. Baza gastronomiczna jest bowiem wyjątkowo dobrze rozwinięta. Możemy więc zatrzymać się na lunch w:

 • Corins Restaurant – to dość ekskluzywny lokal, który oferuje nam dania tradycyjne, a także możliwość degustacji regionalnego piwa. 
 • Garret’s – to z kolei ulubione miejsce mieszkańców i turystów ze względu na dość niskie ceny i smakowite dania. Z pewnością nie zabraknie nam tam również lokalnych przysmaków.
 • Portrethouse Restuarant – to kolejny, prestiżowy lokal gastronomiczny w Killarney. Oferuje on najlepsze dania lokalnej kuchni, a także niezwykle szeroki wybór alkoholi.

Gdzie można spać w Killarney? – lista rekomendowanych obiektów noclegowych

Choć Killarney z pewnością nie należy do największych metropolii w Irlandii, to jednak na brak zróżnicowanych noclegów z pewnością nie będziemy mogli tu narzekać. Które hotele w mieście są więc najczęściej rekomendowane i polecane?

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Killarney

Jeśli do Killarney wybieramy się z całą rodziną, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Ashvile House – to trzygwiazdkowy hotel idealny dla rodzin z małymi dziećmi.
 • Woodlawn House – to również jeden z trzygwiazdkowych obiektów noclegowych, który spełni potrzeby rodzin z dziećmi.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Killarney

Jeśli poszukujemy najbardziej luksusowych obiektów noclegowych w Killarney, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • The Farview Boutique Hotel – to czterogwiazdkowy hotel butikowy w Killarney.
 • Killarney Randles Hotel – to również czterogwiazdkowy i wyjątkowo luksusowy hotel.
 • Killarney Towers Hotel and Leisure Centre – to kolejny czterogwiazdkowy hotel z dostępem do szeregu udogodnień.

TOP 3 noclegi w Killarney w przystępnej cenie

Jeśli z kolei poszukujemy niskobudżetowych hoteli, wówczas możemy zatrzymać się w:

 1. Eagels Lodge – to niewielki hotel na obrzeżach miasta, gdzie za noc zapłacimy około 90 złotych od osoby.
 2. Feernwood – to kolejny, niskobudżetowy hotel, w którym za noc również zapłacimy około 90 złotych od jednej osoby.
 3. Tatler Jack – ten hotel znajduje się jedynie 200 metrów od centrum Killarney i oferuje zakwaterowanie w cenie około 120 złotych za noc od osoby.
Poprzedni

Wycieczka do Bath – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Dlaczego warto jechać do Irlandii?

Następny

Dodaj komentarz