Wycieczka do Cambridge – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , ,

Wakacje w Wielkiej Brytanii stają się coraz popularniejsze wśród turystów z Polski. Okazuje się bowiem, że decydujemy się na odpuszczenie leniwego wypoczynku na plaży, na rzecz wartości poznawczych, historycznych i kulturowych. Wielka Brytania jest jednym z tych państw, które mogą dostarczyć nam wielu wrażeń i atrakcji. Przede wszystkim kraj ten wyróżnia się wyjątkowym i specyficznym klimatem, który na wielu turystów działa jak magnez. Każdy chce bowiem choć raz wcielić się w rolę przeciętnego Brytyjczyka i poczuć ten wyjątkowo szybki i wiecznie pędzący tryb życia. Warto jednak zauważyć, że większość turystów zgodnie wybiera się do Londynu, pomijając inne ośrodki kulturalne, które mogą dostarczyć im jeszcze więcej atrakcji. Jednym z nich jest uniwersyteckie i historyczne miasto Cambridge. Jak więc można zorganizować tam wycieczkę i co warto zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cambridge – historyczne miasto nazywane perłą Anglii

Cambridge to bez wątpienia jedno z tych miast, o którym usłyszał już każdy z turystów, jednak nie każdy zdecydował się na to, by je odwiedzić. To, co jest swoistym wyznacznikiem tej miejscowości, to pokaźny dostęp do uniwersytetów, które cieszą się renomą i prestiżem na całym świecie. Jednak to nie wszystko, co czeka na nas w Cambridge. Miasto to zamieszkiwane jest przez około 145 tysięcy mieszkańców i jest jednym z najstarszych ośrodków kultury i edukacji na Wyspach Brytyjskich. Przez sam środek Cambridge przepływa malownicza rzeka Cam, która odgradza zakolami historyczną część od nowej zabudowy i nowoczesnych budynków.

Na co dzień miasto, oprócz swojej uniwersyteckiej roli – znajduje się tam ceniony na całym świecie uniwersytet Cavendish Laboratory – spełnia także rolę głównego ośrodka IT w Anglii. Choć wielu turystów prawdopodobnie jeszcze tam nie zawitało, to nie powinni oni dłużej zwlekać z wizytą w tym wyjątkowym mieście. Spotkają się tam oni nie tylko z ponadczasową i zabytkową architekturą, ale także z prawdziwym pięknem przyrody i wieloma innymi atrakcjami, których nie wypada pominąć!

Jak można dojechać do Cambridge?

Miasto Cambridge znajduje się około 100 kilometrów w kierunku północnym od Londynu. W samym Cambridge nie znajdziemy portu lotniczego, więc jedynym słusznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na przelot do stolicy Anglii, a następnie kontynuowanie swojej podróży. Bilety lotnicze do Londynu zwykle są tanie – nawet w sezonie turystycznym – a same loty odbywają się z ogromną częstotliwością, więc z dopasowaniem ich do naszych planów nie będziemy mieć większego problemu. Po przylocie na lotnisko w Londynie mamy dwie możliwości kontynuowania naszej podróży. Możemy się zdecydować na:

 • wypożyczenie samochodu – na lotnisku w Londynie nie brakuje wypożyczalni samochodów, a większość z nich oferuje możliwość rezerwacji online, zanim pojawimy się w Londynie. Wówczas pojazd będzie już na nas czekał w pełni gotowy do drogi. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, pamiętajmy, że w Anglii obowiązuje ruch lewostronny, do którego musimy się zaadoptować. Z lotniska do samego Cambridge poprowadzi nas droga M11. Podróż nie zajmie nam więcej niż około 1,5 godziny.
 • komunikację miejską – to również jeden ze sposobów na dojazd do Cambridge. Co ciekawe, podróż zajmie nam w tym wypadku około 50 minut, więc będzie szybsza niż sama podróż samochodem. Z lotniska w Londynie musimy jednak dostać się na stację Kings Cross, a następnie wybrać pociąg Greath Northen lub Thameslink, który zabierze nas prosto do Cambridge. Pamiętajmy, że lepszym rozwiązaniem jest zakup biletu online przez aplikację.

W obu przypadkach dojazd z Londynu do Cambridge będzie szybki i bezproblemowy.

Gdzie można zaparkować samochód w Cambridge?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu w Londynie, to po przyjeździe do Cambridge będziemy musieli go również gdzieś zaparkować. Oczywiście w mieście nie brakuje miejsc parkingowych, jednak warto pamiętać o tym, że są one płatne. Jeśli chodzi o parkingi długoterminowe, to najpopularniejszym z nich jest Grand Arcade Car Park znajdujący się w peryferyjnej dzielnicy miasta. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca parkingowego – można to zrobić telefonicznie.

Jeśli zaś zależy nam na parkingu długoterminowym w pobliżu centrum, wówczas możemy zdecydować się na Queen Anne Terrace Car Park. Podobnie jak w poprzednim wypadku wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca parkingowego. W przypadku kiedy chodzi o krótkie parkowanie w centrum miasta, to dozwolone jest to na miejscach wzdłuż ulic, które oznaczone są białymi liniami. Jeśli jednak nie chcemy wydawać połowy oszczędności na parkingi w Cambridge, które są dość drogie, warto znaleźć hotel, który dostęp do parkingu oferuje już w cenie. Po mieście zaś możemy poruszać się komunikacją miejską, co będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Czy w samym Cambridge można wynająć samochód?

Jeśli do Cambridge dostaliśmy się za pomocą komunikacji miejskiej, to możemy zdecydować się na wynajem samochodu bezpośrednio na miejscu. W mieście działa wiele wypożyczalni samochodowych, a skorzystanie z internetowych wyszukiwarek pomoże nam wynająć auto w najlepszej cenie. Co więcej, pamiętajmy, że w Cambridge działa także usługa car- sharing, czyli samochody na minuty. Możemy więc – po pobraniu aplikacji i zeskanowaniu prawa jazdy – korzystać także z miejskich samochodów.

Co koniecznie powinniśmy zwiedzić w Cambridge?

Jeśli chodzi o najbardziej historyczne miasta w Anglii, to Cambridge pod tym względem nie może mieć sobie równych. Całe miasto jest bowiem zabytkowe i pełne ciekawych „zakamarków”, w które turyści z pewnością powinni zajrzeć. Zaleca się, by na dokładne zwiedzenie i zapoznanie się z miastem poświęcić co najmniej jeden dzień. Jest to optymalny okres czasu, który pozwoli nam w spokoju przejść śladem najważniejszych zabytków. Jednak od czego zacząć zwiedzanie Cambridge?

Uniwersyteckie Ogrody Botaniczne

Cambridge bez wątpienia zasługuje sobie na miano „Zielonych Płuc Anglii”. Okazuje się bowiem, że jest ono bogate w tereny zielone, parki oraz ogrody botaniczne. Jednym z nich są właśnie Uniwersyteckie Ogrody Botaniczne, gdzie można zapoznać się z tysiącem różnorodnych gatunków roślin i drzew. Dodatkowo w ogrodach znajduje się klimatyczna kawiarnia, a maluchy mogą korzystać z placów zabaw i wielu innych atrakcji.

Downing College

Jest to jeden z pierwszych, słynnych budynków uniwersyteckich w Cambridge. Samo kolegium powstało jeszcze w 1800 roku z inicjatywy George Downing’a – od którego nazwiska pochodzi nazwa budynku. Do zwiedzania są tam domy studenckie, zabytkowe i świetnie wyposażone biblioteki. Budynek jest także otoczony niesamowitymi ogrodami.

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Angielskich Męczenników

Kierując się w stronę historycznej i najbardziej zabytkowej części miasta, warto zatrzymać się także przy Kościele Najświętszej Maryi Panny i Angielskich Męczenników. Jest to piękny, rzymskokatolicki obiekt sakralny, który reprezentuje sobą późno gotycki styl architektoniczny. Co więcej, do środka możemy wejść całkowicie za darmo, co w Cambridge jest prawdziwą rzadkością.

Muzeum Fitzwilliam

Muzeum to jest muzeum uniwersyteckim, które jednak przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom sztuki. Posiada w swoich zbiorach niezwykle pokaźne kolekcje odnoszące się zarówno do artystów współczesnych, ale także i do artystów starożytnych. Znajdziemy tam dzieła takich twórców jak Monet, Van Gogh, Rembrandt czy Van Dyck. Warto wiedzieć, że wstęp do tego muzeum jest całkowicie darmowy!

Most Matematyczny i Queen’s College

Most Matematyczny znajduje się na słynnej rzece Cam, która otacza historyczną część miasta Cambridge. Dlaczego ten most jest warty odwiedzenia? Otóż został on wybudowany bez użycia gwoździ! Oczywiście most ten znajduje się na terenie kolejnego uniwersytetu – Queen’s College, który również jest budynkiem wartym odwiedzenia. Za drobną opłatą – kilka funtów – możemy nawet wejść do środka i zapoznać się z ciekawą architekturą.

Corpus Clock

Corpus Clock to jedna z atrakcji, jaka znajduje się na terenie uniwersytetu Corpus Christi. Zegar ten cieszy się wyjątkową popularnością, gdyż jest on dość nietuzinkowy. Okazuje się, że nie posiada on ani wskazówek, ani także cyfr na tarczy. Na szczycie zegara znajduje się jedynie niewielki, mosiężny konik polny, który posuwa się po tarczy zegara, wskazując na odpowiednią godzinę. Każdy krok konika polnego wskazuje na upłynięcie jednej sekundy. Z kolei zapalenie się niebieskich świateł sygnalizuje kolejną godzinę.

King’s College

Jest to najbardziej znany budynek uniwersytecki, który jest swoistą wizytówką miasta. Oprócz tradycyjnych sali wykładowych przynależy do niego również zabytkowa, gotycka katedra, która udostępniona jest dla zwiedzających. Można tam podziwiać ogromne, ręcznie wykonane witraże – znajdują się zarówno na ścianach, jak i na suficie katedry. Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia dla turystów, gdyż w czasie nabożeństwa zwiedzanie katedry jest zabronione.

Round Church

Round Church, czyli Okrągły Kościół, to prawdziwa perełka miasta Cambridge. Jest to drugi najstarszy budynek w mieście, którego powstanie datowane jest na rok 1130. Inspiracją do projektu Round Church miała być okrągła bazylika, która znajduje się w Jerozolimie. Co ciekawe, w całej Wielkiej Brytanii zachowały się jedynie 4 kościoły o okrągłym kształcie.

Most Westchnień

Most Westchnień to również jedna z tych atrakcji w Cambridge, której nie możemy pominąć. Zgodnie z legendą to sama królowa Wiktoria wydała rozkaz wybudowania mostu, który będzie repliką mostu weneckiego. Most Westchnień prawdopodobnie nie był zbyt udanym odzwierciedleniem weneckiego pierwowzoru, jednak zyskał on sobie niepowtarzalny wygląd oraz charakter.

Punting

Punting to nie zabytek, ale nazwa jednej z największej atrakcji turystycznej w Cambridge. Jest to wycieczka łódką po malowniczej rzece Cam w otoczeniu panoramy miasta. Co ciekawe, możemy pokusić się o samodzielne wynajęcie łodzi i samodzielnie chwycić za jej stery!

Kiedy najlepiej jechać do Cambridge? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Angielska pogoda lub płatać przysłowiowe figle i nie rozpieszcza ani turystów, ani mieszkańców wysp. Kiedy więc jest najlepszy okres na to, by wybrać się do zabytkowego Cambridge? Otóż śmiało można stwierdzić, że jeśli liczymy na promienie słońca, wówczas sezon letni – od końca maja do września – będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Możemy wówczas spodziewać się temperatur nawet rzędu 24 – 25 stopni Celsjusza, a także sporadycznych opadów. Jesień w Cambridge również może być wyjątkowo malownicza i przyjemna. Temperatury w tym okresie dalej utrzymują się na poziomie powyżej 15 stopni Celsjusza, jednak trzeba będzie zabrać ze sobą parasole i płaszcze przeciwdeszczowe. Jeśli jednak nieco większe opady nam nie przeszkadzają, to warto zauważyć, że jesienny klimat i charakter miasta Cambridge jest prawdziwie urzekający.

Gdzie można dobrze zjeść w Cambridge? – TOP3 rekomendowane restauracje

Wielu turystów kojarzy angielską kuchnię jedynie z fish and chips, co jednak nie jest prawdą. Angielska kuchnia może zaskoczyć nas wyjątkowymi połączeniami smakowymi i daniami, które podbiją nasze podniebienia! Będąc w Cambridge, nie możemy więc odmówić sobie przyjemności skorzystania z oferty lokalnych restauracji. Które z nich jednak zaliczają się do absolutnego TOP3? Otóż:

 • Stazione – choć nazwa tej restauracji może kojarzyć się nam ze słoneczną Italią, to jednak stanowi ona swoiste połączenie angielskiej i włoskiej kuchni. Jest to wyjątkowo popularna restauracja zarówno wśród miejscowych, jak i wśród podróżnych. Cechuje się ona pokaźnym wyborem dań, a także dość przystępnymi cenami.
 • The Cambridge Chop House – ten lokal to prawdziwy raj dla wszystkich mięsożerców. Zjemy tam najlepsze, mięsne dania, które królują na angielskich stołach. Ceny są nieco wyższe, jednak wizyta w tej restauracji to prawdziwa przyjemność.
 • Franco Manca Cambridge – to również jeden z popularniejszych lokali gastronomicznych w Cambridge. Możemy tam nie tylko dobrze zjeść, ale także i napić się smakowitego, angielskiego piwa.

TOP3 najlepsze noclegi w Cambridge – który hotel warto wybrać?

Baza noclegowa w Cambridge również jest świetnie przygotowana. Turyści będą więc mieli możliwość skorzystania z różnorodnych możliwości zakwaterowania i dopasowania noclegów idealnie do swoich potrzeb. Jednak które hotele i obiekty noclegowe w Cambridge zasługują na większą uwagę z naszej strony?

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Cambridge

Jeśli wybieramy się na wakacje do Cambridge w towarzystwie naszych pociech, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Centennial Hotel – jest to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy w centrum Cambridge. Również oferuje on możliwość zakwaterowania w pokojach rodzinnych.
 • Lensfield Hotel – to kolejny trzygwiazdkowy hotel, który oferuje pokoje rodzinne i plac zabaw dla maluchów.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Cambridge

Jeśli z kolei cenimy sobie luksus i wygodę, wówczas warto zatrzymać się w:

 • Graduate Cambridge – to kolejny czterogwiazdkowy hotel, oferujący dostęp do szeregu udogodnień.

TOP 3 noclegi w Cambridge w przystępnej cenie

Jeśli podczas naszej podróży do Cambridge chcemy nieco więcej zaoszczędzić, wówczas możemy zdecydować się na nocleg w:

 • Populus House – to niewielki hotel na obrzeżach miasta. Oferuje on zakwaterowanie w cenie od 90 złotych za noc dla jednej osoby.
 • ibis Cambridge Central Station – to hotel trzygwiazdkowy, blisko głównego dworca. Oferuje on jednak zakwaterowanie w przystępnej cenie – około 140 złotych za noc dla jednej osoby.
 • The Regent – to również trzygwiazdkowy hotel, znajdujący się nieco dalej od centrum. Oferuje on zakwaterowanie w cenie od 150 złotych za noc dla jednej osoby – cena zależy od sezonu turystycznego.
Poprzedni

Margate – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Colchester – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz