Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Wiszące miasto nad Kanałem La Manche

2013-08-30 Wiszące miasto nad Kanałem La Manche

Ludzie od wieków chcieli stałego połączenia między Wielką Brytanię i kontynentalną Europą. Udało się to dopiero w XX wieku dzięki tunelowi przekopanemu pod Kanałem La Manche . Jednakże połączenie to mogło być mostem... i miastem jednocześnie, zaś ludzie mieli mieć możliwość "spaceru do Anglii".


(grafika: Eckhard Schulze-Fielitz)

W 1963 roku dwóch architektów przedstawiło swoją koncepcją miasta-mostu łączącego Francję i Zjednoczone Królestwo (UK) wiszącego nad rozdzielającymi je wodami Kanału La Manche.


(grafika: Bauwelt)

Pochodzący z Węgier Yona Friedman i jego urodzony w Szczecinie niemiecki przyjaciel Eckhard Schulze-Fielitz zaproponowali umieszczenie na wielu poziomach szyn, dróg, chodników, mieszkań i innych przestrzeni użytkowych.

Poprzez rozstawienie pylonów mostu uzyskiwało by się dodatkową przestrzeń do zagospodarowania poprzez biura, magazyny, powierzchnie których wynajem miał pokryć koszt budowy mostu-miasta. Możliwa miała być pionowa wymiana towarów pomiędzy ciężarówkami, pociągami i statkami.
Most stać się miał także atrakcją turystyczną. Turyści mieli mieć do dyspozycji restauracje, hotele, sztuczne plaże, baseny i punkty widokowe.
Przekrój przez most pokazuje, że główny ruch pojazdów odbywał by się przez wewnętrzny rdzeń mostu.

Poniżej przedstawimy ciekawy wywiad z jednym z architektów tego projektu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: