Wiosna w Szkocji, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Tagi , , , , ,

Szkocja to kraj o malowniczym krajobrazie, stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Liczne zabytki, wyjątkowa architektura, atrakcje dla dorosłych i dzieci, a także wyjątkowe miejsca przygotowane przez naturę przyciągają rocznie miliony turystów. Szkocja jest krajem o niezwykle kapryśnej pogodzie. Morski klimat sprawia, że nie każdy miesiąc stworzy warunki sprzyjające pieszym wędrówkom, odkrywaniu niewydeptanych szlaków i zwiedzaniu monumentalnych budowli. Czy wiosna to dobry okres, by wybrać się na wakacje do Szkocji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Szkocji na wiosnę

Potwierdzeniem tego, jak bardzo zmienna jest pogoda w tym kraju, jest powiedzenie znane w Szkocji od pokoleń – if you don’t like the weather, wait a minute – co w polskim tłumaczeniu oznacza, że jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę. Wiosna rozpoczynająca się pod koniec marca i obejmująca kwiecień, maj i część czerwca, należy do okresów, w których zmienność pogody nieco się stabilizuje. To właśnie w tym czasie ilość opadów zdecydowanie się zmniejsza. Warto jednak pamiętać, że i w tych miesiącach może zastać nas deszczowa pogoda, choć ze względu na wyższą temperaturę i porę roku, nie będzie tak uciążliwa.

Ile jest dni deszczowych w Szkocji? Według aktualnych prognoz, w zależności od regionu, to od 140 dni na obszarze Aviemore i Aberdeen do aż 225 dni deszczowych na terenie Isle od Skye. Dla porównania – w Warszawie jest około 147 dni deszczowych w roku. Wiele miast Szkocji nie wypada zatem tak źle na tle innych miejscowości w Europie.

Temperatura w marcu, kwietniu i maju w Szkocji

Z uwagi na położenie geograficzne w Szkocji panuje nieco chłodniejszy klimat niż w pozostałych regionach Zjednoczonego Królestwa. W marcu średnia temperatura wynosi od około 4°C do maksymalnie 9°C. Klimat jest raczej chłodny, choć mogą pojawić się słoneczne i przyjemne dni. Duże zachmurzenie i niska temperatura sprawiają, że marzec nie jest polecanym miesiącem na zwiedzanie Szkocji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem pozwalającym w pełni korzystać z uroków tego kraju jest wyjazd w kwietniu lub maju. W kwietniu temperatura nieco wzrasta i oscyluje pomiędzy od 7 do 13°C. Większe nasłonecznienie sprzyja pieszym wędrówkom i odkrywaniu kraju. Z upływem czasu i zbliżającym się majem pogoda się zmienia. Jest coraz mniej dni deszczowych i wietrznych, a temperatura sięga nawet 20°C. Z uwagi na wspomniany już morski klimat, maksymalna temperatura w Szkocji rzadko przekracza 25°C.

Czy warto jechać do Szkocji wiosną?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od celu podróży. Jeśli planujesz korzystać z uroku plaż i kąpać się w ciepłej wodzie, lepiej zarezerwować lot na miesiące letnie. Wiosna w Szkocji jest idealnym czasem na zwiedzanie zabytków, pokonywanie tras pieszych i cieszenie się okazałą naturą tego kraju. Wiosną jest wystarczająco ciepło, by przemierzać szlaki w lekkiej kurtce lub bluzie i odczuwać komfort, co niekoniecznie może mieć miejsce latem, w pełnym słońcu i przy temperaturze ponad 20°C.

Są jeszcze dwa argumenty, które zachęcają do odwiedzenia Szkocji wiosną. Sezon turystyczny w tym kraju rozpoczyna się na przełomie wiosny i lata, co oznacza, że w kwietniu i maju ceny noclegów i atrakcji są niższe. Kolejną zaletą przybycia tutaj wiosną są mniejsze tłumy. Wielu turystów wybiera miesiące letnie, dlatego jeśli nie przepadasz za gwarem, kwiecień i maj będą idealnymi miesiącami do odwiedzenia Szkocji.

Wiosna w Szkocji – jakie atrakcje czekają na turystów?

Mimo zmiennej pogody Szkoci organizują wiele imprez i atrakcji zarówno dla miejscowych, jak i turystów. W Wielkiej Brytanii pierwszy i ostatni poniedziałek maja to dni wolne od pracy. Z tej okazji w wielu miejscowościach w Szkocji organizowane są festyny i wydarzenia kulturowe. Wiosną w miejscowości Kirriemuir odbywa się Bonfest, czyli Międzynarodowy Festiwal Rockowy na cześć zmarłego frontmana AC/DC. To ogromne wydarzenia trwające 3 dni sprowadza fanów zespołu i muzyki rockowej z całego świata.

Z kolei w Edynburgu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, podczas którego maluchy i rodzice mają okazję podziwiać najlepsze dziecięce teatry i występy taneczne artystów z całego świata. Impreza odbywa się pod koniec maja każdego roku.

Maj to w Szkocji miesiąc whisky, co oznacza, że przez cały miesiąc organizowane są festiwale, a nawet sesje degustacyjne w destylarniach, podczas których można degustować wyborne trunki i cieszyć się towarzystwem pozostałych uczestników. Jeśli jesteś fanem tego napoju, majowa wycieczka do Szkocji może być strzałem w dziesiątkę.

Wiosna w Szkocji – jak przygotować się do wakacji?

Kapryśna pogoda wymaga odpowiedniego przygotowania się na każde możliwe warunki atmosferyczne. Warto zabrać ze sobą zarówno ciepłe, jak i lżejsze ubrania. Z pewnością doskonale sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa, czapka i parasol. Jeśli planujesz piesze wędrówki, przygotuj lekkie, ale możliwe ciepłe i nieprzemakalne obuwie z grubą i elastyczną podeszwą. Dobrze jest spakować długie spodnie i bluzę, a także czapkę z daszkiem lub inne lżejsze okrycie głowy, gdyby okazało się, że pogoda podczas pobytu będzie wyjątkowo słoneczna.

Poprzedni

Atrakcje w Londynie dostępne za darmo

Komunikacja miejska w Londynie

Następny

Dodaj komentarz