Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Wielka Brytania buduje własny kosmodrom

2018-07-21 Wielka Brytania buduje własny kosmodrom

Wielka Brytania ponownie będzie miała własny kosmodrom, z którego startować będą brytyjskie rakiety w kosmos. Powstanie w Szkocji.


Wielka Brytania dołączy do elitarnej grupy państw z własnym kosmodromem i rakietą nośną

Nowy brytyjski kosmodrom powstanie w Sutherland w północnej Szkocji. Startować z niego będą małe rakiety nośne zdolne wy wyniesienia małych ładunków na niską orbikę okołoziemską.

Brytyjskie władze przeznaczą na budowę 50 mln funtów. Większość z tej sumy, bo 23,5 mln funtów, trafi do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który pomoże brytyjskiej agencji kosmicznej UK Space Agency. Amerykanie dostarczą Brytyjczykom niezbędne systemy naziemne kosmodromu oraz rakiety nośne Electron.

"Odliczanie do pierwszego startu rakiety orbitalnej z terenu Wielkiej Brytanii rozpoczęło się. Rząd Wielkiej Brytanii wyraził chęć zwiększenia do 2030 roku udziału własnego sektora kosmicznego w światowej gospodarce kosmicznej do 10%. Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani, aby pomóc mu w osiągnięciu tego celu. Inicjatywa ta nie tylko przyśpieszy postępy w nauce i innowacji, ale stworzy to także nowe możliwości obecnym i przyszłym dostawcom z Wielkiej Brytanii, aby stać się częścią następnej epoki kosmicznej." - powiedział Patrick Wood z Lockheed Martin, oddział w UK.

Lockheed Martin wykorzystywać ma wersję rakiety nośnej Electron opracowaną przez amerykańsko-nowozelandzką firmę Rocket Lab.


Wersja rakiety Electron (grafika: Lockheed Martin)

Z tej kwoty 5,5 mln funtów otrzymać ma także brytyjska firma kosmiczna Orbex. Kwota ta przeznaczona ma być na rozwój własnej brytyjskiej rakiety nośnej Prime. Orbex nie ujawnił jeszcze szczegółów technicznych dotyczących rakiety. Wiadomo, że napędzana będzie przez propan i wykonana w włókna węglowego.


Rakieta Prime (grafika: Orbex)

Kosmodrom rozpocząć ma działanie na początku lat 20. XXI wieku.

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, czyli na początku ery kosmicznej, Wielka Brytania opracowała własną rakietę nośną Black Arrow, która wyniosła na orbitę pierszego brytyjskiego satelitę Prospero. Starty tej rakiety odbywały się z nieczynnego dziś kosmodromu Woomera w Australii. Niestety, z powodów wysokich kosztów, wówczas własny brytyjski program kosmiczny został skreślony .


Kompilacja startów byłej brytyjskiej rakiety nośnej Black Arrow

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: