Waterford – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , ,

Nie da się ukryć, że Irlandia przyciąga coraz to większe grono turystów. Zielona Wyspa skrywa w sobie bowiem ogromny potencjał, którego z całą pewnością nie da się przegapić. Nic więc dziwnego, że coraz więcej podróżnych decyduje się na to, by ją odwiedzić, bez względu na panujący sezon. Niemniej jednak jeśli udało się nam już zwiedzić Dublin lub Cork, wówczas warto udać się do niewielkiego miasteczka Waterford. Zachwyci nas ono swoimi kolorami oraz specyficznym klimatem. Jednak jak można się tam dostać i co można w mieście zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak można dostać się do Waterford?

Wateford to miasteczko, które jeszcze kilka lat temu nie było znane turystom. Okazuje się bowiem, że wielu podróżnych decydowało się na to, by skierować swoje kroki w stronę stolicy – Dublina. Jednak Waterford to miasteczko o niepodważalnym uroku. Zamieszkuje je na stałe około 53 tysiące mieszkańców, a ze względu na swoje niewielkie rozmiary wielu turystów może się zastanawiać w jaki sposób można się tam właściwie dostać? Otóż najbliższe lotnisko – Airport Road – znajduje się około 60 kilometrów od Waterford i obsługuje to miasto, ale także i Cork. Wobec tego znajdziemy bez większego problemu połączenia na to lotnisko z naszego kraju, a co więcej, poza typowym sezonem turystycznym, bilety oferują wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jak następnie możemy dostać się z tego lotniska do miasta? Otóż możemy skorzystać z następujących opcji dojazdu:

 • wypożyczony samochód – na lotnisku Airport Road możemy skorzystać z usług wypożyczalni pojazdów, więc jeśli lewostronny ruch nie jest dla nas większą przeszkodą, wówczas możemy się na taki krok śmiało zdecydować. Cała podróż wówczas nie zajmie nam więcej niż około godzinę. Do Waterford z lotniska prowadzi prosta droga oznaczona numerem N25.
 • komunikacja miejska – w tym momencie podróż komunikacją miejską będzie nieco utrudniona, gdyż w pierwszej kolejności musimy dostać się miejskim autobusem do miasteczka portowego Dungarvan. Następnie musimy odnaleźć na tamtejszym dworcu autobus, który dowiezie nas już prosto do Waterford.

Co warto zwiedzić w Waterford?

Zgodnie ze źródłami historycznymi to portowe miasteczko w Irlandii zostało założone przez samych wikingów. Jak więc łatwo można się domyślić, nie brakuje w nim zabytkowych atrakcji i malowniczych budowli, których nikt z nas nie powinien pominąć. Tak więc, co warto zwiedzić w Waterford?

King of the Wikings

To jedna z większych atrakcji w Waterford. Jest to zabytkowa forteca obronna, która – prawdopodobnie – należała do wikingów. Znajduje się ona na skalistym wybrzeżu, skąd można podziwiać bezkresny horyzont.

Christ Church Cathedral

To jedna z najstarszych katedr w całym Waterford, a prawdopodobnie także i w całej Irlandii. Choć z zewnątrz reprezentuje ona surowy, gotycki styl architektoniczny, to jednak jej wnętrze wypełnione jest kolorowymi malowidłami ściennymi i freskami. Z pewnością tego obiektu sakralnego w Waterford nie można pominąć.

Cathedral of the Most Holy Trinty

To kolejny obiekt sakralny, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Waterford. Jest to zabytkowy kościół znajdujący się praktycznie w centrum miasta. Kościół ten reprezentuje renesansowy styl architektoniczny, który przeplata się na fasadzie z elementami baroku.

Irish Museum of Time

Jeśli interesujemy się zegarami, a także chcemy zgłębić tajniki upływającego czasu, wówczas Irish Museum of Time będzie idealnym miejscem dla nas. Zapoznamy się tam z tajnikami zegarmistrzowskiej sztuki, a także z najpiękniejszymi modelami zegarów, które wyprodukowane zostały w Irlandii.

Medieval Museum Waterford

Jeśli chcemy przeżyć średniowieczną przygodę, wówczas możemy zdecydować się na wizytę w Medieval Museum Wateford. Jest ono jednym z bardziej niesamowitych miejsc, gdyż znajduje się w podziemiach. To właśnie pod centrum Waterford możemy zapoznać się ze zbiorami pochodzącymi z okresu średniowiecza.

Dodatkowo w mieście znajdziemy również inne atrakcje jak np. parki czy plaże, które wypełniają się w sezonie letnim. Z pewnością w Waterford nie będziemy się nudzić.

Czy w Waterford można wypożyczyć samochód?

Jeśli nie zdecydowaliśmy się przyjechać do Waterford samochodem, wówczas możemy rozważać możliwość jego wynajęcia bezpośrednio na miejscu. Okazuje się, że nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. W mieście działa kilka świetnie nam znanych wypożyczalni pojazdów, które udostępniają możliwość rezerwacji online – jeszcze zanim pojawimy się w Waterford. Każda z nich jest autoryzowana i oferuje konkurencyjne ceny.

Gdzie można zaparkować w Waterford?

Jeśli wynajęliśmy samochód, to możemy się zastanawiać, gdzie go zaparkować? Otóż parkingi w mieście są płatne – nawet te, które zlokalizowane są bezpośrednio przy drogach. Historyczne centrum miasta wyłączone jest z ruchu kołowego, a co za tym idzie, tuż przed nim znajduje się wiele parkingów. Pamiętajmy jednak dokonać opłaty, gdyż za brak biletu parkingowego grożą wysokie mandaty.

Kiedy najlepiej jechać do Waterford? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Wyjeżdżając na urlop do Waterford, z pewnością wielu turystów będzie chciało wybrać najlepszy moment. Okazuje się, że – podobnie jak w Anglii – pogoda w Irlandii bywa wyjątkowo kapryśna. Warto więc zdecydować się na wyjazd w okresie od czerwca do początku września. Wówczas możemy spodziewać się temperatur nawet rzędu 23 – 25 stopni Celsjusza. Z kolei jeśli nie przeszkadzają nam przelotne – często silne – opady, wówczas możemy zdecydować się na wyjazd jesienią. Temperatury w tym okresie dalej utrzymują się na poziomie około 15 – 17 stopni Celsjusza.

Gdzie można dobrze zjeść w Waterford? – TOP3 rekomendowane restauracje

Jeśli chcemy nieco bliżej poznać irlandzką kuchnię, wówczas w Waterford z pewnością nie zabraknie nam ku temu okazji. Warto zatrzymać się na lunch w:

 • Bodega – to ekskluzywna restauracja w Waterford, która specjalizuje się w kuchni lokalnej;
 • Everett’s Restaurant – to również jedna z bardziej prestiżowych restauracji z lokalną kuchnią;
 • McLeary’s Restaurant – to z kolei niskobudżetowa restauracja z tradycyjnymi, irlandzkimi daniami.

Najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Waterford – gdzie warto nocować w mieście?

Baza noclegowa w Waterford również jest dość dobrze przygotowana na turystów. Które hotele w mieście możemy jednak zaliczyć do najlepszych?

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Waterford

Jeśli do Wateford wybieramy się z całą rodziną, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Wateford Marina Hotel – to również trzygwiazdkowy hotel oferujący możliwość zakwaterowania w pokojach rodzinnych;
 • Woodlands Hotel and Leisure Centre – to kolejny, trzygwiazdkowy hotel idealny dla rodzin.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Waterford

Jeśli poszukujemy wysokich standardów w hotelu, wówczas warto zatrzymać się w:

 • Towe Hotel and Leisure Centre – to również czterogwiazdkowy hotel z dostępem do szeregu udogodnień;
 • Granville Hotel – kolejny czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie zakwaterowania.

TOP 3 noclegi w Waterford w przystępnej cenie

Jeśli poszukujemy niskobudżetowych noclegów w Waterford, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Grannagh Castle Hotel – ten hotel oferuje atrakcyjną cenę – 90 złotych za noc;
 • The Dyehouse – to jednogwiazdkowy hotel, w którym możemy zatrzymać się za 110 złotych za noc;
 • Faha Bells – to niewielki hotel, w którym zatrzymamy się za około 80 – 100 złotych za noc, w zależności od sezonu.
Poprzedni

Wakacje w Bournemouth – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Co zobaczyć i zwiedzić w Wielkiej Brytanii, TOP 20 atrakcji

Następny

Dodaj komentarz