Wakacje na Holy Island of Lindisfarne – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , ,

Holy Island of Lindisfarne to wyspa pływowa leżąca na północno-wschodnim wybrzeżu Anglii. Nazwa wyspy bywa często skracana do „Holy Island” lub do „Lindisfarne”. Wyspa połączona jest ze stałym lądem groblą, która podczas przypływu jest zalewana przez wody morza. 

Holy Island oferuje wiele atrakcji i rzeczy do zrobienia, niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, religią, obserwacją ptaków, przyrodą czy plażowaniem. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce, które na długo zostaje w pamięci wśród odwiedzających. Poniżej przygotowaliśmy przewodnik, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące dojazdu na wyspę, najciekawszych atrakcji, plaż oraz hoteli. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Holy Island of Lindisfarne – podstawowe informacje

Co ciekawe, wyspę na stałe zamieszkuje nieco ponad 160 osób. Prawie wszyscy mieszkają w jedynej na wyspie miejscowości, która znajduje się na  południowo-zachodnim wybrzeżu Lindisfarne. Dla mieszkańców pływowy charakter wyspy jest dominującą cechą ich codziennego życia. Muszą oni dostosować swoją rutynę do pływów i odpływów. Dzięki ruinom zamku i klasztoru, Lindisfarne jest dla wielu świętym miejscem, do którego pielgrzymuje wiele osób. Turystom i pielgrzymom zaleca się wcześniejsze sprawdzenie tabel pływów przed przyjazdem, ponieważ podczas przypływu grobla łącząca Holy Island z lądem Northumberland jest zalewana przez wody morza. Wówczas wyspa odcięta jest od świata i należy czekać na najbliższy odpływ. 

Miejscowość Lindisfarne została założona prawdopodobnie przez św. Aidana – irlandzkiego mnicha, który przybył tu z Iony (Szkocja). Aidan wybudował w 635 roku na wyspie klasztor, stając się jego pierwszym opatem i biskupem. Najcenniejszą pamiątką pochodzącą z tego miejsca jest VII-wieczny iluminowany łaciński manuskrypt, który znajduje się obecnie w British Museum.

Wyspa Lindisfarne ze swoim bogatym klasztorem była od końca VIII wieku często napadana przez Wikingów. Wikingowie doprowadzili do tego, że mnisi opuścili klasztor na ponad 400 lat.

Holy Island of Lindisfarne atrakcje

Zamek Lindisfarne

Zamku pochodzi z XVI wieku. Oferuje on ładne widoki na wyspę z Upper Battery. Po długim zamknięciu zamku związanym z renowacją, powróciły do wnętrz zabytkowe meble pochodzące z początku 1900 roku, kiedy właścicielem był Edward Hudson. Wejście na zamek od strony portu jest miejscami dość trudne i wymagające, dlatego też wejście to wybierają tylko osoby wysportowane. Wstęp dla członków National Trust jest bezpłatny. Opłata za wstęp dla dorosłych wynosi około 9 £. Warto zarezerwować bilet wstępu z wyprzedzeniem. 

Kościół św. Marii

The Parish Church of Saint Mary the Virgin to kościół parafialny na Holy Island. Posiada on elementy dawnego kościoła saksońskiego, który był częścią szerszego kompleksu Opactwa Lindisfarne. Po prawej stronie od wejścia znajduje się duża drewniana rzeźba zwana The Journey, przedstawiająca przenoszenie trumny św. Cuthberta z Wyspy Świętej do Durham po najazdach Wikingów. Wstęp do kościoła jest bezpłatny. 

Opactwo Lindisfarne

Klasztor został najechany i zniszczony przez Wikingów w 793 roku. Opłata za wstęp dla dorosłych wynosi około 9 £. Bilety można nabyć w Muzeum i sklepie English Heritage za hotelem Manor House.

Wyspa Świętego Cuthberta (Hobthrush Island)

Jest to mała pływowa wyspa, która jest dostępna z Holy Island tylko podczas odpływu. Mnich Cuthbert (święty kościoła katolickiego) przybył tu z ruchliwego klasztoru na Holy Island i osiedlił się w poszukiwaniu spokoju oraz ciszy. Na wyspie znaleziono także pozostałości kaplicy i dawnej celi mnichów. Wyspa położona jest na południowy zachód od Holy Island. Na wyspę można dojść tylko w czasie odpływu. Co ważne, przypływy następują bardzo szybko, dlatego też należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi pływów. 

Winiarnia św. Aidana

To doskonałe miejsce na spróbowanie Lindisfarne Mead – lokalnie produkowanego alkoholu pochodzącego ze Świętej Wyspy. Winiarnia posiada duży sklep z bogatym wyborem alkoholi, w tym whisky, miodów pitnych i innych alkoholi, a także konfitur. Jest tu także sklep z pamiątkami z wyspy Holy Island. Winiarnia znajduje się w centrum miejscowości na Prior Lane za Crossman Village Hall.

The Old Lifeboat Station Museum

Naprzeciwko wyspy św. Cuthberta znajduje się małe muzeum szczegółowo opisujące historię stacji ratunkowej na tej wyspie. Muzeum posiada wiele zdjęć przybliżających jego historię. Z tego miejsca roztacza się także ładny widok na wyspę. W czasie odpływu można tu nawet zobaczyć foki.

Ogród The Gertrude Jekyll Garden

Ogród ten najlepiej prezentuje się latem, gdy wszystko kwitnie. Do dziś zachował on swój pierwotny kształt wyznaczony w 1911 roku przez Gertrudę Jekyll. Warto go odwiedzić, ponieważ stanowi on wyraźny kontrast z resztą wyspy Holy Island. Wstęp do ogrodu jest całkowicie bezpłatny. 

The Heritage Centre

Marygate – The Heritage Centre to muzeum, w którym można poznać historię wyspy i zobaczyć eksponaty związane z historią Holy Island of Lindisfarne. W muzeum znajduje się także sklep, w którym dostępne są książki historyczne i pamiątki związane z wyspą Holy Island of Lindisfarne. Wejście do muzeum jest płatne.

Punkt widokowy Wild Window on Lindisfarne

Wild Window on Lindisfarne znajduje się pobliżu portu. Z tego punktu widokowego można podziwiać okolicę. Znajdują się tu także tablice zawierające wiele informacji na temat dzikich zwierząt, które żyją na całej wyspie. Należy pamiętać, że w czasie przypływu wejście na Wild Window on Lindisfarne jest niemożliwe. Wstęp wolny. 

Punkt widokowy Emmanuel Head

Miejsce to charakteryzuje się białą piramidą, która ma zapobiec rozbijaniu się statków o skały. Jest to doskonałe miejsce do podziwiana okolicy, jak i obserwacji fok. Emmanuel Head znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Holy Island. 

The Links i plaże na Holy Island

Wielu turystów spędza czas wyłącznie w głównej miejscowości na Lindisfarne i nie decyduje się na spacer na północ Holy Island. Polecamy odwiedzić także The Links, czyli teren z wydmami, który znajduje się na północy Holy Island. The Links jest częścią Rezerwatu Przyrody Lindisfarne, ponieważ żyją tu zwierzęta i rosną rośliny, których nie można znaleźć nigdzie indziej na wyspie. Na terenie The Links znajdują się także pozostałości starych budynków, które służyły do rozwoju przemysłu wapienniczego na wyspie. Za The Links znajdują się trzy plaże: North Shore, Coves Haven oraz Sandham Bay.

Plaże te może i są daleko położone od miasta, ale są niezwykle piękne, szczególnie podczas przypływu. North Shore jest bardzo szeroką plażą, natomiast Coves Haven i Keel Head są bardziej osłonięte. Ścieżka prowadząca do plaż i The Links znajduje się pomiędzy parkingiem a końcem ścieżki Pilgrim’s, gdzie droga skręca w prawo, w kierunku grobli.

Holy Island of Lindisfarne – jak dostać się na wyspę?

Wyspa Holy Island Lindisfarne połączona jest ze stałym lądem długą groblą, na której znajduje się droga. Dwa razy w ciągu dnia pływy z Morza Północnego zalewają tę drogę. Czas i wysokość przypływu można dokładnie przewidzieć na podstawie faz księżyca. Zmienna pogoda może powodować małe zmiany pływów, szczególnie przy silnych wiatrach z północy. Turyści powinni zachować szczególną czujność, jeśli pokonują groblę tuż przed przypływem. Żeby dostać się na wyspę, na drodze A1 należy skręcić w kierunku Lindisfarne Inn i Lindisfarne Services (Penny Petroleum). Na wyspę prowadzi droga przez maleńką miejscowość Beal. 

Holy Island of Lindisfarne – gdzie zjeść?

The Crown and Anchor

The Crown and Anchor to jedno z ulubionych miejsc, gdzie jedzą i spotykają się mieszkańcy wyspy. Oferuje on szeroki wybór dań, w tym dania z lokalnie złowionymi rybami i owocami morza. Latem otwarty jest ogródek piwny. Warto zadzwonić wcześniej i zarezerwować sobie stolik, ponieważ jest to miejsce bardzo popularne. 

The Ship Inn

Jest to tradycyjny pub, który posiada salę jadalną i ogródek piwny. W menu znajdują się różnorodne dania z ryb i owoców morza. The Ship Inn oferuje także lokalne piwa, gin i wódkę Holy Island 793, które są produkowane na miejscu.

1ST Class Food

Jest to popularna kawiarnia, w której można zjeść śniadanie, różne ciasta i napić się doskonałej kawy. Polecamy latem usiąść przed kawiarnią i podziwiać życie na wyspie. 

Parkowanie na wyspie Holy Island of Lindisfarne

Poza mieszkańcami parkowanie na terenie miejscowości jest całkowicie niedozwolone. Planując podróż samochodem, na wjeździe na wyspę znajduje się parking główny, gdzie należy zaparkować samochód. Na parkingu tym znajduje się kilka automatów płatniczych.

Opłaty za parkowanie w godzinach od 8.00 do 18.00 wynoszą:

  • 3 godziny- £4.50
  • 24 godziny – £7.00
  • 48 godzin – £14.00
  • 72 godziny – £21.00

Holy Island of Lindisfarne – pogoda

Holy Island posiada swój własny mikroklimat. Co ciekawe, często się zdarza, że na wyspie jest słonecznie, a kilka kilometrów dalej na stałym lądzie pada deszcz. Holy Island leży w północnej Anglii i średnie opady nie różnią się znacząco od tych w południowej Anglii, chociaż średnie temperatury są o około 3°C niższe niż w Londynie. Głównym elementem pogody, na który należy zwrócić uwagę, jest tutaj wiatr, który na Morzu Północnym bywa dość silny. Silne wiatry o prędkości do 80 km/ h są tu powszechne zimą, a także pojawiają się od czasu do czasu wiosną i jesienią. 

Kiedy najlepiej zaplanować wakacje na Holy Island of Lindisfarne?

Miesiące od kwietnia do września są najlepszymi na zaplanowanie wakacji na Holy Island Lindisfarne. Występują wówczas przyjemnie wysokie temperatury i nie pada  deszcz. W miesiącach tych jest także największy ruch turystów, wszystko jest otwarte i noclegi są często zarezerwowane. Co ciekawe, pielgrzymi przybywają często na wyspę przed Wielkanocą, podążając na boso Drogą Pielgrzyma podczas odpływu. 

Miesiące od listopada do lutego są idealne dla osób, które lubią podziwiać rozbijające się o brzeg wyspy fale Morza Północnego. Jest to czas, kiedy wieją silne wiatry, jednak czasami zdarzają się słoneczne dni. W miarę zbliżania się Świąt Bożego Narodzenia Holy Island staje się wyjątkowo piękna i klimatyczna. 

TOP 3 najlepsze hotele i noclegi na wyspie Holy Island of Lindisfarne w przystępnej cenie

Lee Cottage in Belford

Lee Cottage in Belford to dom wakacyjny, który oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu. W domu Lee Cottage in Belford znajduje się sypialnia, kuchnia ze zmywarką, łazienka oraz jadalnia z telewizorem. Ross Back Sands znajdują się około 400 metrów od domu, Holy Island Sands oddalone są o około 500 metrów, zamek Lindisfarne o około 1 km, The Maltings Theatre & Cinema o około 22 km. Na posesji znajduje się ogród oraz prywatny parking dla gości. W pobliżu znajdują się także ciekawe atrakcje takie jak: zamek Bamburgh (28 km) oraz zamek Alnwick (44 km). Najbliższym lotniskiem jest międzynarodowy port lotniczy w Newcastle, oddalony o 97 km od Lee Cottage.

Host & Stay – Eden Cottage

Dom wakacyjny Host & Stay – Eden Cottage usytuowany jest około 300 metrów od Holy Island Sands oraz 400 metrów od Ross Back Sands. W domu tym znajdują się dwie sypialnie, salon, bardzo dobrze wyposażona kuchnia z lodówką oraz dwie łazienki z prysznicem. Dom wakacyjnym Host & Stay – Eden Cottage do dyspozycji gości pozostawia także m.in.: ręczniki, pościel, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz telewizor. W okolicy można uprawiać turystykę rowerową i pieszą oraz można korzystać z ogrodu. Host & Stay – Eden Cottage oddalony jest o około 28 km od zamku Bamburgh oraz o 44 km od zamku Alnwick.

Manor House Hotel

Manor House to trzy gwiazdkowy hotel, który oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym prywatnym parkingiem, restauracją oraz barem. Pokoje posiadają bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu, biurko, łazienkę z prysznicem oraz bezpłatny zestaw kosmetyków. Niektóre z pokoi w Manor House hotel posiadają widok na morze. Wszystkie pokoje gościnne wyposażone są także w telewizor oraz suszarkę do włosów. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek z dziećmi, ponieważ hotel posiada w swojej ofercie pokoje rodzinne. Zamek Lindisfarne oddalony jest od Manor House Hotel o około 1,2 km. Codziennie rano w hotelu serwowane jest śniadanie w formie bufetu. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Hotele w Cork w Irlandii – lista TOP rekomendowanych noclegów

Hotele w Cambridge – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz