Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > W 2030 brytyjska gospodarka prześcignie niemiecką?

2013-12-29 W 2030 brytyjska gospodarka prześcignie niemiecką?

Brytyjski instytut badawczy Centre for Economics and Business Research (CEBR) prognozuje, że w 2030 roku gospodarka Zjednoczonego Królestwa zdeklasuje niemiecką, obecnie największą w Europie.


(grafika: SXC (CC))

U podstaw tej prognozy leży to, że Zjednoczone Królestwo powiększa stale swoją liczbę ludności. Dane ze spisu ludności w Zjednoczonym Królestwie przeprowadzonego w 2011 roku pokazują, że w ciągu dekady liczba mieszkańców UK wzrosła o 4,1 mln osób do poziomu 63,2 mln osób. To rekordowa liczba mieszkańców w historii kraju. Dla porównania pod koniec 2012 roku w Niemczech mieszkało 82 mln osób.

Co ciekawe w obu krajach to Polacy stanowią najliczniejszą osiedlającą się grupę. Dane niemieckiego urzędu statystycznego (Statistisches Bundesamt) pokazują, że w 2012 roku do Niemiec przybyło 68,1 tys. Polaków, co daje im pierwsze miejsce - kolejni są Rumuni (45,7 tys.), Węgrzy (26,2 tys.) i Bułgarzy (25 tys.).

W UK zaś liczba mieszkańców Anglii i Walii urodzonych w Polsce wzrosła od 2001 do 2011 roku aż dziesięciokrotnie - z 58 tys. do 579 tys. Czyni to Polaków już drugą największą mniejszością narodową (po Hindusach) w Anglii i Walii. Ocenia się, że w całym Zjednoczonym Królestwie mieszka ponad milion Polaków.

"Do 2030 roku liczba ludności obu krajów bedzie podobna." - powiedział Douglas McWilliams, szef CEBR.

CEBR uważa także, że obecność Niemiec w strefie waluty euro jest dla niej istotnym hamulcem, co przełożyć się ma na szybsze nadgonienie Niemiec przez Wielką Brytanię. Wymusza bowiem na Niemczech konieczność pomocy innym krajom w eurostrefie.

"Jeśli Niemcy miałby jako walutę markę niemiecką, nadgonienie trwało wiele lat, o ile byłoby to wogóle możliwe." - dodał Douglas McWilliams.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: