TOP 20 atrakcji w Londynie, co zobaczyć i zwiedzić

, Tagi , , , , ,

Jednym z najbardziej okazałych turystycznie miast na terenie Europy jest stolica Anglii – Londyn. Decydując się na podróż do tak ogromnej metropolii, dobrze jest zaznajomić się z szeroką gamą miejsc godnych zwiedzenia podczas wizyty w sercu Wielkiej Brytanii. Nie da się ukryć, że monstrualne rozmiary angielskiej metropolii stawiają miliony turystów przed ogromnym wyzwaniem. Atrakcje w Londynie wymagają odpowiedniego zaplanowania trasy wycieczki – to niełatwe zadanie. Ilość charyzmatycznych miejsc i emblematycznych zabytków wymaga skrupulatnego podejścia do czasu i przeprawy z miejsca na miejsce. Najlepszym dowodem na niesamowicie rozległy wachlarz możliwości jest chociażby sieć linii metra. Jej ogrom wywiera wrażenie na przybyszach z całego świata – i nie ma w tym nic dziwnego. 

W tym tekście przyjrzymy się miejscom i zabytkom, które koniecznie należy odwiedzić podczas wizyty w angielskiej stolicy. Oto dwadzieścia najbardziej okazałych turystycznie miejsc w Londynie, które koniecznie musisz uwzględnić na trasie swojej wycieczki w stolicy brytyjskiego Albionu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w Londynie – Dzielnica Westminster

Absolutnie podstawowym i pierwszorzędnym obiektem na turystycznych szlakach Londynu jest owiany światową sławą zegar Big Ben. Znajduje się on na szczycie neogotyckiej wieży z 1834 roku. Big Ben charakteryzuje się ogromnymi rozmiarami na tle innych wież zegarowych w dużych miastach europejskich. Znajduje się w równie popularnej dzielnicy Westminster przy największej brytyjskiej rzece – Tamizie. Oprócz popularnego Big Bena obiektem pożądania turystów z całego świata jest popularny pałac Westminsterski. Stanowi on główną siedzibę brytyjskiego parlamentu, czyli House of Commons i House of Lords. Śmiało można je porównać do Sejmu i Senatu w Polsce. Zwiedzenie parlamentu jest absolutnie możliwe. Wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania takiej wycieczki z przewodnikiem z wykorzystaniem rozkładu wycieczek znajdującym się na stronie internetowej parlamentu brytyjskiego.

Po przeciwnej stronie legendarnej londyńskiej wieży zegarowej znajduje się Opactwo Westminster, którego historia sięga VII wieku n.e. Zdecydowanie jest to najważniejsza katedra brytyjska i to właśnie w jej wnętrzu mają swoje miejsce najważniejsze wydarzenia związane z rodziną królewską. Mowa tutaj o koronacjach i jakichkolwiek innych okolicznościach. Brytyjscy władcy są koronowani w Opactwie od roku 1066. Godny uwagi jest fakt, że znajdują się tam groby i tablice memoriałowe wszystkich królów angielskich, ale też zasłużonych cywili takich jak Carl Darwin, Carl Dickes czy Isaac Newton.

Z perspektywy historycznej, dzielnica Westminster jest obowiązkowym, początkowym punktem wycieczki po Londynie.

Atrakcje w Londynie – Tate Modern

Będąc w Westminster – idąc wzdłuż rzeki Tamizy – natrafimy na Tate Modern, czyli londyńskie muzeum sztuki współczesnej. Muzeum – mające swą siedzibę w hali dawnej elektrowni – jest w pełni darmowe i z pewnością godne zwiedzenia. Wszak gratis to uczciwa cena szczególnie w tak drogim mieście jak Londyn. Tate Modern jest miejscem nietypowym – wypełnionym rozmaitymi dziełami sztuki nowoczesnej i tym samym oferuje różnorakie doznania – zarówno dla miłośników sztuki współczesnej, jak totalnie niewtajemniczonych.

London Eye – słynny diabelski młyn

Jeden z najpopularniejszych londyńskich obiektów – diabelski młyn London Eye położony niedaleko mostu Westminster na południowym brzegu Tamizy istnieje na swoim miejscu od przeszło dwóch dekad. Ideą powstania tego obiektu było wejście w nowe millennium, a jego otwarcie nastąpiło 31 grudnia 1999 roku. 


London Eye jest wyposażony w 32 kapsuły, które wykonują pełen obrót wokół osi młyna w pół godziny. Ważnym aspektem jest fakt, że koło nie zatrzymuje się – porusza się bowiem na tyle wolno, że istnieje możliwość zabierania pasażerów w czasie bieżącym. 


Atrakcyjność diabelskiego młyna wynika przede wszystkim z zawrotnej wysokości 135 metrów, umożliwiając pasażerom dostęp do niesamowitej panoramy dzielnicy Westminster.

Katedra świętego Pawła

Kolejnym – oddalonym o zaledwie jeden most – zabytkiem na drugim brzegu Tamizy jest największa katedra katolicka całego królestwa brytyjskiego, czyli Katedra świętego Pawła w dzielnicy City of London. Ponad trzystuletnia katedra wyposażona jest w drugą (co do wielkości) kopułę na całym świecie. Większa od niej jest jedynie największa bazylika watykańska przy placu św. Piotra. O ile zwiedzenie katedry wiąże się z zakupem dość drogiego biletu, o tyle codzienne nabożeństwa religijne mające swoje miejsce w katedrze już nie – umożliwiają tym samym zobaczenie wnętrza katedry zupełnie za darmo.

Atrakcje w Londynie – Teatr Globe

W niedalekiej okolicy od katedry znajduje się znany przede wszystkim przez Williama Shakespeara teatr Globe. Wiekowy teatr, który lata swojej świetności miał w latach 1599-1642 był zdecydowanie najważniejszym obiektem świata sztuki w Wielkiej Brytanii. I choć dzisiejszy teatr Globe stanowi jedynie rekonstrukcję teatru z drugiej połowy drugiego tysiąclecia, to nadal przyciąga uwagę turystów i odbywają się w nim przedstawienia teatralne. Warto jednak mieć świadomość, że miejsca w teatrze są głównie stojące i zakup ich wymaga zaplanowania wizyty kilka miesięcy wcześniej. Tak czy siak, Teatr Globe cieszy się ogromnym uznaniem turystów z całego świata i planując wycieczkę do Londynu, z wyprzedzeniem warto zakupić odpowiednio wcześniej bilety na wydarzenia okołoteatralne mające miejsce w szekspirowskim teatrze sprzed kilku wieków.

Tower of London

Piesza trasa wzdłuż Tamizy jest w stanie przeprowadzić nas przez poszczególne etapy zwiedzania angielskiej stolicy. Kolejnym obiektem, który każdy musi zobaczyć, zwiedzając Londyn, jest Tower of London. Ta monstrualna budowla powstała pod koniec XI wieku w 1078 roku. Niemal tysiącletni kompleks budynków okraszony słynną wieżą stanowił głównie więzienie. Zwiedzenie słynnego więzienia, z którego nie ma drogi ucieczki, jest możliwe, jednak bilety są stosunkowo drogie.

Tower Bridge

Tuż za londyńską wieżą więzienną znajdziemy most zwodzony – Tower Bridge, będący typowo wiktoriańską konstrukcją wzniesioną w 1872 roku. Most ten – ze względu na swoje funkcjonowanie i rozmiary – jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji angielskiej stolicy. Charakterystycznymi elementami mostu są pomosty, którymi połączone wieże na obu końcach przeprawy. Są to kładki dla pieszych, z których można podziwiać konstrukcję z zewnątrz. Można również wejść do wnętrza wież i poznać tajniki mostu od wewnątrz. Co prawda dzisiaj technologicznie most jest dość nowoczesny, jednak w przeszłości wykorzystywał on mechanizm parowy i można jeszcze dojrzeć elementy tej zamierzchłej – aczkolwiek funkcjonalnej – formy napędzania mechanizmu mostu zwodzonego Tower Bridge.

Atrakcje w Londynie – Greenwich

Obowiązkowym przystankiem nieopodal centrum Londynu jest dzielnica Greenwich. Dostać się tam można za pomocą metra lub łódki. Greenwich jako dzielnica jest znana głównie z geograficznego punktu widzenia. To w jej miejscu przechodzi południk zerowy. Poza tym znajduje się tam sporo obiektów naukowych takich jak Planetarium, Obserwatorium Astronomiczne czy Muzeum Morskie. Poza tymi aktywnymi formami rozrywki istnieje możliwość spędzenia kilku chwil w przepięknym parku przy Greenwich, który doskonale nadaje się do odpoczynku po długim spacerze wzdłuż Tamizy.

Oxford Street

Londyn to absolutnie centrum mody w Europie, a najlepszym na to dowodem jest obecność wszelkich domów mody z europejskiego świata odzieżowego. Zdecydowanie najpopularniejszą ulicą modową w Anglii jest Oxford Street. Co roku przyciąga ona miliony amatorów mody z Wielkiej Brytanii i reszty świata. Decydując się na turystykę zakupową, koniecznie należy wstąpić na Oxford Street, gdzie roi się od rozmaitych sklepów topowych producentów – nie tylko z zakresu mody i ubioru.

Picadilly Circus

Niedaleko Oxford Street znajduje się plac o nazwie Piccadilly Circus. Ma on swoje miejsce w samym centrum dzielnicy teatralnej Londynu – West End. To właśnie w tym rejonie znajdują się najsłynniejsze londyńskie teatry światowej sławy. Do najpopularniejszych sztuk w tych teatrach należą przede wszystkim musicale, które co roku przyciągają widzów sceny teatralnej z całego świata. 

Emblematycznym elementem Piccadilly Circus są przede wszystkim neonowe reklamy, notorycznie prezentowane w rozmaitych reklamach i filmach, których akcja dzieje się na terenie stolicy Anglii.

Atrakcje w Londynie – Hyde Park

Obowiązkowym elementem na turystycznej mapie Londynu jest największy londyński park znany jako Hyde Park. Za najsłynniejsze miejsce w Hyde Park uznaje się mały placyk znany jako Hyde Park Corner, na którym cywile mają możliwość otwartego wygłaszania swoich opinii. Pełno tam rozmaitych teoretyków religijnych głoszących rozmaite teorie. Mowa tu głównie o ewangelizatorach, którzy tłumnie nawołują przechodniów do wysłuchania ich przesłania. 
Sam Hyde Park jest jednak ogromną, zieloną przestrzenią w centrum miasta i można śmiało porównać go do krakowskich Błoni czy warszawskich Łazienek. Jest on jednak o wiele większy. Na jego terytorium znajdują się również restauracje oraz liczne foodtrucki. W okresie letnim można natrafić na ogromną ilość koncertów muzycznych organizowanych na terenie parku. Dodatkowo – w okresie przedświątecznym – na terenie Hyde Park organizuje się wesołe miasteczka znane jako Winter Wonderland.

Royal Albert Hall

Nieopodal Hyde Parku – w dzielnicy Kensington – znajduje się ogromna sala koncertowa znana jak Royal Albert Hall. Została ona wybudowana na cześć zmarłego męża królowej Wiktorii. Tuż obok hali znajduje się pomnik wspomnianego męża – księcia Alberta, który również stanowi cenny zabytek historyczny. W hali mają miejsce rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe.

Atrakcje w Londynie – Stadion Wembley

Decydując się na wycieczkę po Londynie, należy koniecznie zajrzeć do Wembley. Jest to szczególna gratka dla fanów piłki nożnej, jednak Wembley jako stadion olimpijski gościło wiele innych, rozmaitych imprez sportowych i z pewnością stanowi główny emblemat sportowej historii Wielkiej Brytanii i reszty świata.

Muzea w Londynie

Zwiedzając Londyn, z pewnością nie można pominąć londyńskich muzeów. Szeroki wachlarz możliwości sprawia, że można śmiało poświęcić jeden dzień podróży tylko i wyłącznie na londyńskie muzea. Oto podstawowe londyńskie muzea, które należy zobaczyć, będąc na wycieczce w angielskiej stolicy.

Muzeum Nauki

Znajdujące się na terenie Kensington Muzeum Nauki, to zdecydowanie pozycja, której nie można pominąć podczas penetrowania muzealnej strony Londynu. Jest to swoisty odpowiednik warszawskiego Centrum Kopernika. Ogromne muzeum świata nauki jest niezwykle ciekawym miejscem, w którym roi się od zbiorów z przeróżnych dziedzin nauki, techniki oraz szerokorozumianej, wielopokoleniowej innowacji. 

Muzeum Historii Naturalnej

Tuż obok Muzeum Nauki ma swoje miejsce londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. Dobrze zorganizowane wystawy – podzielone na 5 kategorii z zakresu zoologii, botaniki, entomologii, mineralogii i paleontologii otwierają przybyszów na poznanie świata, jakiego nie znali. Ogromna ilość rekwizytów w połączeniu z dobrą organizacją gwarantuje ciekawe doznania. Co ważne – wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny.

Muzeum Wiktorii i Alberta

Kolejnym muzeum w dzielnicy Kensigton jest popularne muzeum Wiktorii i Alberta. Muzeum to koncentruje się na rzemiośle artystycznym i sztuce. Nazwa na cześć pary królewskiej XIX wieku – Wiktorii i Alberta – odnosi się do roku powstania – 1852. Muzeum jest całkowicie bezpłatne i pełne rekwizytów z całego świata. Znajdziemy tam zarówno obrazy i rysunki, jak i rękodzieła, meble czy tkaniny.

Muzeum Brytyjskie

Muzeum Brytyjskim to kolejne londyńskie muzeum, które należy odwiedzić, będąc w angielskiej metropolii. Bez dwóch zdań, British Musem jest niesamowicie bogatym źródłem wiedzy na temat sztuki starożytnej. Ma w swojej ofercie eksponaty liczące nawet kilka tysięcy lat. W ich skład wchodzą chociażby egipskie mumie, ateńskie posągi czy legendarny Kamień z Rosetty.

Tate Britain

Kolejnym obowiązkową pozycją muzealną w Londynie jest Tate Britain. Jest to absolutna kolebka brytyjskiej sztuki. Ogromna kolekcja obejmuje przeszło półwieczne dzieła, ale również twory brytyjskiej sztuki współczesnej. Wstęp do muzeum jest bezpłatny i stanowi idealną formę bliskiego spotkania z brytyjską sztuką.

Harrods

Niedaleko kensingtońskich muzeów znajduje się jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych domów handlowych na całym globie. Popularny Harrods to światowej sławy dom handlowy kojarzony głównie z brytyjską rodziną królewską. Liczący przeszło 150 lat budynek wyposażony jest w przeszło trzysta sklepów z produktami rangi ekskluzywnej. Nie ma w nim sklepów sieciowych i budżetowych – jest on wypełniony butikami renomowanych projektantów i co roku przyciąga miliony zakupowych turystów pragnących gracji i prestiżu na najwyższym poziomie. Nawet nie planując drogich zakupów, warto wejść do Harrods’a i zobaczyć jak od środka wygląda jeden z najbardziej prestiżowych domów handlowych na świecie na własne oczy.

Abbey Road

Miejscem obowiązkowym – szczególnie dla miłośników legendarnego zespołu The Beatles – jest ulica Abbey Road. To na niej znajduje się studio nagraniowe, w którym swoje płyty wydawał legendarny brytyjski skład. Co ważne, Abbey Road niczym nie różni się od ulicy znanej z okładki płyty The Beatles. Z pewnością stanowi idealne miejsce dla pamiątkowej sesji fotograficznej.

Atrakcje w Londynie – Pałac Buckingham

Będąc w Londynie, nie sposób pominąć legendarnego pałacu Buckingham. Dom brytyjskiej królowej i jej rodziny wabi turystów z całego świata. Nie jest on co prawda muzeum – i można zobaczyć go jedynie od zewnątrz – przynajmniej przez trzy pory roku. Latem bowiem, pałac jest udostępniany dla zwiedzających go turystów. Łakomym kąskiem jest przede wszystkim zmiana warty gwardii królewskiej. Majestatyczny wydźwięk domu rodziny królewskiej stanowi z pewnością emblemat londyńskiej metropolii i każdy – bez wyjątku – musi zobaczyć pałac Buckingham.

Parki nieopodal pałacu Buckingham

W rejonie pałacu Buckingham znajduje się kilka parków. Jednym z piękniejszych jest Green Park, który idealnie nadaje się do odpoczynku po wielogodzinnych spacerach po zabytkach Londynu. 
Po stronie zachodniej pałacu Buckingham znajduje się słynny St. James Park, który słynie ze swojego sztucznego jeziora i możliwości najęcia łódki lub rowerka wodnego. Nieopodal St. James Park znajduje się również siedziba premiera Anglii.

Trafalgar Square i National Gallery

Będąc na wycieczce w Londynie, nie można pominąć Trafalgar Square. Ten główny plac upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej armii w walce pod Trafalgarem to miejsce typowo historyczne, które przyciąga miliony turystów. Na placu znajduje się przeszło 50-metrowa kolumna Nelsona – dowódcy Brytyjczyków w trafalgarskiej bitwie, ale również pomnik króla Jerzego IV czy generała Havelocka. Charakterystycznym elementem parku jest wielka fontanna strzeżona przez cztery lwy z brązu – tzw. Lwy Albionu.

Na placu Trafalgar znajduje się również galeria narodowa – National Gallery. Znaleźć tam można niezliczoną ilość europejskiego malarstwa – głównie impresjonistycznego. Do najpopularniejszych należy zaliczyć przede wszystkim Słoneczniki van Gogha, które dzięki darmowemu wstępowi do muzeum turyści mogą zobaczyć w całości bezpłatnie.

Kew Gardens

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew to ogromny kompleks roślinny. Ogrody botaniczne i szklarnie mające swoją siedzibę w południowo-zachodniej części Londynu to część ogromnego rezerwatu przyrody. Wstęp na teren ogrodów jest płatny, a uwzględniając wielkość kompleksu – można śmiało spędzić w nim lwią część dnia wycieczki.

Atrakcje w Londynie – Camden Town

Camden Town jest północną dzielnicą Londynu, która słynie z modernistycznego wystroju. Pełno na niej sklepów, klubów i nietypowych sklepów odzieżowych. Pełna kolorów dzielnica z północy stolicy słynie z artystycznego klimatu. Camden Town można kojarzyć przede wszystkim z Amy Whinehouse, która właśnie na Camden rozpoczynała swoją karierę muzyczną. Jest to idealne miejsce, aby nieco odbić od oficjalnej formy zabytków królewskiej stolicy Wielkiej Brytanii.

Poprzedni

Hotele w York – lista TOP rekomendowanych noclegów

Zima w Londynie, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz