TOP 18 najpiękniejszych wysp Wielkiej Brytanii

, , , , Tagi , , , , , , ,

Wielka Brytania to jedno z najpopularniejszych państw wyspiarskich, jakie położone jest w Europie. Nie da się ukryć, że choć nie znajdziemy tam prawdziwie rajskich kurortów oraz plaż, jakie przyciągają nas np. w Grecji czy też we Włoszech, to jednak niesamowity i absolutnie wyjątkowy klimat pozwala nam poczuć odrobinę zapomnienia. Właśnie z tego powodu ostatnimi czasy w Wielkiej Brytanii można odnotować wyraźny napływ turystów. Kraj ten – a w szczególności stolica i największe miasto Londyn – może pochwalić się milionami podróżnych. Niemniej jednak każdemu z nas prędzej czy później Londyn może się po prostu znudzić. Wówczas warto zdecydować się na wyprawę śladem najpiękniejszych wysp Wielkiej Brytanii. Które z nich więc warto odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspy Wielkiej Brytanii – Wyspy Scilly

Wyspy Scilly to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych archipelagów, który znajduje się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. O ich pięknie i majestacie rozpisują się przewodniki turystyczne, a co za tym idzie, coraz to więcej turystów chce się tam dostać. Wyspy Scilly mają powierzchnię około 16 kilometrów kwadratowych i na co dzień zamieszkuje je około 2 tysiące osób. W największym miasteczku Wysp Scilly – St. Mary’s – znajduje się główne centrum turystyczne i rozrywkowe. Wyspy te mają nam do zaoferowania niezwykle wiele atrakcji, więc z pewnością takiej wyprawy – poniekąd w nieznane – nikt z nas nie będzie żałować.

Holy Island of Lindisfarne

Ta „święta” wyspa również jest jedną z popularniejszych destynacji turystycznych. Jeśli więc zależy nam na tym, byśmy mogli poznać nieco odmienną stronę Wielkiej Brytanii, wówczas możemy się spokojnie na wyspę Lindisfarne udać. Leży ona u północno- wschodnich wybrzeży Anglii, a jej głównym symbolem jest zabytkowa twierdza obronna. Wyspa ta jest wyjątkowo spokojna i sielska, gdyż zamieszkuje ją nie więcej niż około 160 osób. Można się tam bez większego problemu dostać łodzią, a podziwiane podczas takiego rejsu widoki z całą pewnością na długo zapadną nam w pamięć.

Hilbre Islands

Hilbre Islands to kolejny archipelag rozrzuconych wysepek, które stają się coraz popularniejszym celem podróży turystów z całego świata. To, co najpiękniejszego w tych wyspach, to bez wątpienia latarnia morska, która jest jedną z najstarszych i wciąż działających u wybrzeży Anglii. Te niewielkie wysepki są praktycznie niezamieszkane, gdyż znajdziemy tam tylko pojedyncze gospodarstwa domowe i farmy. Niemniej jednak podróż na tę wysepkę i zobaczenie latarni, która powstała jeszcze w 1927 roku, z pewnością będzie dla nas jedną z piękniejszych przygód. Dodatkowo wysepka ta znajduje się nieco dalej na północ od faktycznego wybrzeża Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, będziemy mogli cieszyć się możliwością przepięknej podróży.

Półwysep Isle of Purbeck

Kolejną propozycją, jeśli chodzi o zdecydowanie najpiękniejsze wyspy u wybrzeży Wielkiej Brytanii, jest słynny półwysep Isle of Purbeck. Znajduje się on tuż przy kanale La Manche i uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków w północnej części Anglii. Cechuje się on stromymi wybrzeżami i szeregiem innych, fantazyjnych form terenu, które z pewnością na długi czas zostaną nam w pamięci. Znajdziemy tam także słynne, białe klify, które w majestatyczny sposób schodzą do kanału La Manche. Z pewnością wizyta na półwyspie Isle od Purbeck zapadnie nam w pamięć na długi czas.

Wyspy Wielkiej Brytanii – Brownsea Island

Brownsea to kolejne, świetne miejsce na to, by poznać Wielką Brytanię od nieco innej strony. Okazuje się, że jest to prawdziwie mikroskopijna i kameralna wyspa u wybrzeży Anglii – posiada ona jedynie 2,4 kilometry długości i około 1,2 kilometry szerokości. Niemniej jednak na wyspie tej znajduje się słynny rezerwat przyrody, który chroni wyspiarskie piękno krajobrazu. Z uwagi na to, że wysepka ta dosłownie znajduje się po przeciwnej stronie miasta Poole, dostęp do niej będzie wyjątkowo prosty. Sama w sobie wysepka ta nie jest zaludniona, więc panuje na niej spokojna i sielska atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi.

Wyspa St Michael’s Mount

Wyspa St. Michael’s Mount to kolejne, świetne miejsce na wyjazd w okolice wybrzeża Anglii. W wolnym tłumaczeniu nazwa tej wyspy oznacza Wyspę Świętego Michała i jest to całkowicie skalisty, niewielki skrawek raju na ziemi. Znajduje się ona na kanale La Manche i jest połączona z…kontynentalną Francją. Wyspa ta generuje jednak niesamowity ruch turystyczny, a co więcej, znajdujące się tak kameralne miasto często określane jest mianem małego Paryża.

Isle of Iona

Wyspa Iona to z kolei świetna wyspa na pobyt, jeśli poszukujemy miejsca na wypoczynek w okolicach Szkocji. Znajduje się ona w archipelagu Hebrydów Wielkich i często uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp w okolicy wybrzeża Wielkiej Brytanii. Wyspa ta ma powierzchnię około 8 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją jedynie 125 osób. Na wysepce znajduje się jedynie jedna osada, która jednocześnie jest głównym centrum kulturalnym, turystycznym i przemysłowym wyspy.

Wyspy Wielkiej Brytanii – Wyspa Lewis and Harris

Wyspa Lewis and Harris znajduje się w północno-zachodniej części Szkocji. Można śmiało powiedzieć, że jest to największa i najbardziej wysunięta wyspa na północ. Jest ona oddzielona od wybrzeża Wielkiej Brytanii jedynie o 40 kilometrów. Wyspa Lewis and Harris jest również jedną z najgęściej zaludnionych wysp, gdyż zamieszkuje ją ponad 21 tysięcy osób. Wyspa ta znana jest przede wszystkim z tego, że znajdziemy na niej niesamowicie wiele atrakcji. W głównym mieście możemy się nawet zatrzymać, gdyż znajdziemy tam pokaźną ilość obiektów noclegowych oraz gastronomicznych. Z pewnością więc takiej wizyty nie będziemy mogli żałować!

Wyspy Wielkiej Brytanii – Wyspa Guernsey

Kolejną wyspą, którą warto odwiedzić podczas podróży po angielskim wybrzeżu, jest niewielka i kameralna wysepka Guernsey. Znajduje się ona na kanale La Manche i choć znacznie bliżej jej do Francji, to jednak z punktu widzenia prawa jest to terytorium Anglii. Znajdziemy tam niewielkie miasteczko, a także zabytkowy fort obronny, który z pewnością utkwi nam w pamięci. Co więcej, na tej niewielkiej wysepce bez większego problemu możemy się zatrzymać, gdyż znajdziemy tam dość dobrze rozbudowaną bazę hotelową i bazę gastronomiczną. Takiego pobytu nie będziemy żałować.

Wyspa Skye

Wyspa Skye to największa i najbardziej na północ wysunięta wyspa w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Zamieszkuje ją ponad 10 tysięcy mieszkańców, co – uwzględniając samą powierzchnię wyspy – nie jest pokaźną ilością. Niemniej jednak dla turystów będzie to wyjątkowo atrakcyjne. Wyspa Skye słynie z malowniczych krajobrazów i z niesamowitego ukształtowania terenu. Jest to prawdziwy raj dla wszystkich tych turystów, którzy cenią sobie piesze wycieczki i obcowanie z naturą. Skye pod tym względem daje prawdziwie nieograniczone możliwości.

Wyspa Arran

Wyspa Arran to nic innego jak maleńka i wyjątkowo skalista wysepka, która administracyjnie przynależy do Szkocji. Jest to również raj dla wszystkich tych, którzy uwielbiają piesze wycieczki i malownicze krajobrazy. Ciekawostką jest fakt, że choć wyspa Arran nie jest gęsto zaludniona, to jednak jest to w dalszym ciągu siódma najwyżej położona wyspa Szkocji. Z pewnością więc nie zabraknie nam tam atrakcji.

Wyspa Lundy

Wyspa Lundy to dość samotna wyspa, która znajduje się na Kanale Bristolskim. Jest to głównie teren skalisty, który ma około 5 kilometrów długości. Wyspa ta jest głównym celem podróży wszystkich miłośników wspinaczek i pieszych wędrówek, gdyż gwarantuje ona niesamowicie korzystne ukształtowanie terenu. Ciekawostką może być fakt, że wyspa Lundy często traktowana jest jako bezludna, jednak mimo wszystko zamieszkuje ją około 28 osób, które prowadzą tam swoje gospodarstwa. Pobyt na tej wysepce z pewnością zagwarantuje nam niesamowite przeżycia i doznania.

Wyspy Wielkiej Brytanii – Vatersey

Wyspa Vatersey to kolejny, świetny pomysł na to, by poznać angielskie wybrzeże od nieco innej strony. Jest to wyspa znajdująca się na Oceanie Atlantyckim i wyróżnia się ona wyjątkowo kameralnymi rozmiarami. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że takiej podróży nie będzie żałował absolutnie żaden turysta. Wyspa Vatersey jest jedną najbardziej magicznych i przyciągających, jakie tylko możemy odwiedzić. Cała wyspa ma powierzchnię około 9 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją jedynie 90 mieszkańców. Wszyscy skupiają się praktycznie w niewielkiej osadzie na południowym brzegu, który zapewnia dogodne połączenia z pozostałą częścią kraju.

Co czeka na nas na wyspie Vatersey? Przede wszystkim możemy się tam cieszyć błogim spokojem i ciszą, a także zabójczo pięknymi widokami. Na wysepce przyroda w pełni żyje własnym życiem i nikt w nią nie ingeruje. Możemy również rozmawiać z mieszkańcami i zdecydować się na to, by przy ich pomocy jeszcze lepiej poznać historię wyspy. Możliwości jest wiele, a na samą wyspę Vatersey dostaniemy się z walijskiego miasteczka Barra.

Wyspa Man

Wyspa Man, czyli Isle of Man to z pewnością jedna z lepiej znanych wysp w okolicy wybrzeża angielskiego. Choć bez wątpienia nie jest to największa ze wszystkich wysp, to jednak śmiało można powiedzieć, że jest ona najgęściej zaludniona. Okazuje się, że na tej wyspie miesza ponad 81 tysięcy mieszkańców, a stolica i największe miasto – Douglas – jest prawdziwym centrum kultury oraz rozrywki. Trzeba sobie jasno powiedzieć, ze turyści mogą żałować tego, jeśli nie zdecydują się na odwiedzenie Isle of Man. To właśnie tam czekają na nich nie tylko przepiękne widoki, ale także i masa atrakcji. Douglas – stolica wyspy Man, to tętniąca życiem metropolia, choć ma ona nieco mniejsze rozmiary. Znajdziemy w mieście pokaźną bazę noclegową, gastronomiczną, a także i rozrywkową. Okazuje się, że nie zabranie nam tam klubów nocnych i barów.

Co więcej, Isle of Man jest pełna zabytków i wyjątkowych, tajemniczych miejsc. Możemy więc jedną część dnia poświęcić na zwiedzanie, jedną na odpoczynek, zaś inną możemy przeznaczyć już tylko i wyłącznie na niesamowitą zabawę. Do Isle of Man również możemy dostać się w wyjątkowo prosty sposób, więc z pewnością nie będziemy mieć z tym najmniejszego problemu.

Wyspa Isle of St Kilda

Wyspa Isle of St. Kilda to jedno z bardziej oryginalnych miejsc, jeśli mówimy o możliwości zwiedzania angielskiego wybrzeża. Sama wysepka znajduje się w całkowicie odizolowanym archipelagu około 70 kilometrów od najbardziej wysuniętego na północ wybrzeża Szkocji. Jeśli jednak turyści zastanawiają się, czy rzeczywiście warto tam jechać, to z pewnością odpowiedź musi być twierdząca. Wyspa Isle of St. Kilda jest wyspą całkowicie bezludną. Zamieszkują ją jedynie ciekawe gatunki roślinności, a także i zwierzęta. Nie brakuje tam również maksymalnie pięknych krajobrazów, które na długo zapadają turystom w pamięć. Faktem jest, że wyspa Isle of St. Kilda jest wyspą przeznaczoną dla tych, którzy kochają przyrodę – to właśnie tam mogą oni z nią obcować w świętym spokoju. Z racji tego, że sam dojazd na wyspę Isle of St. Kilda jest nieco utrudniony, warto odpowiednio wcześnie zająć się jego organizacją.

Często o wiele lepszym rozwiązaniem dla większości turystów będzie nic innego, jak zdecydowanie się na fakultatywne wycieczki z przewodnikiem. Wówczas nie tylko zapewnimy sobie w pełni zorganizowaną podróż, ale także zagwarantujemy sobie możliwość zwiedzania tego wspaniałego miejsca w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

Wyspy Wielkiej Brytanii – Anglesey

Wyspa Anglesey również zasługuje na to, by zwrócić na nią znacznie większą uwagę. Znajduje się ona na Morzu Irlandzkim i uważana jest ona za prawdziwą perełkę angielskiego wybrzeża. Jest to dość pokaźna wyspa, a co za tym idzie, nawet najbardziej wymagający turyści powinni znaleźć tam „coś” dla siebie. Jest ona również jedną z gęściej zaludnionych, gdyż na co dzień mieszka tam ponad 70 tysięcy osób. Wyspa Anglesey słynie przede wszystkim ze swojej zabytkowej fortecy, która stała się jej symbolem i główną atrakcją turystyczną. Niemniej jednak miasta i miasteczka na wyspie również mają wiele do zaoferowania. Przede wszystkim swoim charakterem nawiązują one do malowniczego i barwnego średniowiecza, więc zwiedzając wyspę Anglesey, można odnieść wrażenie, jakbyśmy się rzeczywiście cofnęli w czasie. Sam dojazd na wyspę nie jest trudny i można się tam dostać z Walii. Warto wspomnieć, że bezpośrednio do wyspy Anglesey przylega tzw. „Święta Wyspa”, którą również można odwiedzić podczas pobytu.

Wyspa Isle of Wight

To kolejna wyspa należąca do Archipelagu Wysp Brytyjskich, którą z pewnością warto odwiedzić. Ma ona powierzchnię około 384 kilometrów kwadratowych, więc jak łatwo można się domyślić, z pewnością jest to jedna z większych wysp, którą możemy odwiedzić. Największym miastem i ośrodkiem administracyjnym jest Newport, a całą wyspę zamieszkuje około 138 tysięcy osób. Jest to więc jedna z najgęściej zaludnionych wysp u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Jak łatwo wiec można się domyślić, wyspa ta słynie przede wszystkim z szeregu atrakcji oraz możliwości rozrywki. Nie brakuje jednak na niej także wspaniałych zabytków, które przyciągają uwagę i zachęcają do zatrzymania się przy nich na dłużej. Isle of Wight jest świetnie skomunikowana z pozostałą częścią Wielkiej Brytanii, więc turyści z pewnością nie będą mieli najmniejszych problemów z tym, by się na nią dostać.

Wyspa Mainland

Wyspa Mainland to centralna i zdecydowanie najniżej położona wyspa w archipelagu Szetlandów. Jest ona dość rozległa – zajmuje powierzchnię 971 kilometrów kwadratowych i zamieszkiwana jest przez około 17 tysięcy osób. To, co wyróżnia wyspę Mainland, to jej wietrzna pogoda i niesamowite krajobrazy. Jednocześnie z perspektywy widzenia przeciętnego turysty najważniejszą zaletą wyspy Mainland jest obecność lotniska, dzięki czemu można się na nią dostać w wyjątkowo prosty sposób. Warto również pamiętać, że wyspa Mainland jest otoczona przez szereg innych wysepek, więc można śmiało się na nie wybrać, by je odwiedzić. Takiej wycieczki z pewnością nikt z nas nie będzie mógł żałować w przyszłości.

Poprzedni

Wakacje na wyspie Skye – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Wycieczka Belfast – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz