TOP 10 jednodniowych wycieczek z Glasgow

Tagi , , ,

Glasgow to malownicze, nadmorskie miasto znane z bogatej historii oraz licznych zabytków i fascynujących muzeów. Planując urlop w Glasgow, warto też uwzględnić odwiedzenie pobliskich atrakcji, a tych jest w okolicy całkiem sporo. Co warto zobaczyć w pobliżu Glasgow i do jakich miejsc wybrać się na krótką wycieczkę podczas pobytu w mieście? Przedstawiamy pomysły na 10 jednodniowych wycieczek z Glasgow.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczka z Glasgow do Ogrodu botanicznego w Benmore

Szkocja może się poszczycić licznymi ogrodami botanicznymi, w których można podziwiać wspaniałą roślinność. Jednym z takich miejsc jest Benmore Botanic Garden, czyli rozległy ogród botaniczny położony w miejscowości Strath Eachaig. Znajduje się ona u podnóża wzgórza Beinn Mhòr, na półwyspie Cowal i zajmujący fragment Parku Narodowego Loch Lomond and The Trossachs. Dawniej tereny ogrodu botanicznego w Benmore stanowiły część posiadłości biznesmena i filantropa, dziś są częścią Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu.

Spacerując po rozległych, zielonych terenach Benmore Botanic Garden można podziwiać m.in. Redwood Avenue, czyli aleję imponujących sekwoi olbrzymich posadzonych w 1863 roku, ale też wspaniałą kolekcję rododendronów i rozmaitych drzew iglastych. Przechadzając się ścieżkami spacerowymi, można napotkać liczne wodospady, jeziora oraz kilka punktów widokowych.

Ogród jest otwarty dla odwiedzających od 1 marca do 31 października w godzinach 10:00-17:00 i szczególnie atrakcyjny wiosną oraz wczesnym latem. Bilet wstępu kosztuje od 6 do 8 funtów.

TOP 10 jednodniowych wycieczek z Glasgow – Z wizytą w zamku Stirling

Jedną z perełek ukrytych w okolicy Glasgow jest wspaniały zamek Stirling, który stoi na szczycie stromej skały górującej nad miastem. Stirling Castle został wzniesiony w i jest jednym z najważniejszych zamków Szkocji. Budowla została wzniesiona na przełomie XI i XII wieku, pełniła rolę królewskiej rezydencji oraz twierdzy stojącej na straży miasta. Na przestrzeni lat była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Obecnie, wielokrotnie przebudowywany, jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków i udostępniony do zwiedzania.

Zamek Stirling jest czynny codziennie od 09:30 do 17:00, a za wstęp trzeba zapłacić od 10 do 66 funtów. Wewnątrz zamku oraz za otaczającymi go murami na odwiedzających czeka m.in.:

 • The Great Hall (wielka sala z czasów Jakuba IV),
 • The Royal Palace (pałacowe wnętrza z wystrojem nawiązującym do okresu panowania Jakuba V),
 • The Stirling Tapestries (kolekcja ręcznie tkanych gobelinów, które odtwarzają atmosferę szkockiego dworu królewskiego),
 • Stirling Heads Gallery (kolekcja XVI-wiecznych, dębowych medalionów z wizerunkami władców, które zdobiły dawniej sufity pałacowych sal),
 • The Chapel Royal (elegancka, zamkowa kaplica zbudowana na zlecenie Jakuba VI),
 • The Great Kitchens (zamkowa kuchnia, w której przyrządzano posiłki dla członków rodziny królewskiej),
 • The Queen Anne Gardens (rozległe ogrody z widokiem na Wieżę Książęcą i Kwatery Królowej). 

Historia i Tajemnice Zamku Newark

Kolejną budowlą wartą uwagi jest zamek Newark – ruiny Newark Castle stoją nad rzeką Trent w Anglii, w odległości ok. 440 kilometrów od Glasgow. To doskonały kierunek na całodniową wycieczkę, a zamek mimo swojego obecnego stanu nieprzypominającego czasów świetności, jest budowlą wartą uwagi.

Newark Castle leży na szczycie skalistego klifu nad brzegiem zatoki Forth i stoi na terenie pięknie utrzymanych ogrodów. Choć zabytkowa budowla jest dziś w większości w ruinie, to można tu zwiedzić zamkowe lochy, wiktoriańskie ogrody i wystawę poświęconą życiu Jana bez Ziemi. Jednego z angielskich władców, który zmarł w zamkowych murach na początku XIII wieku. Zamek jest otwarty codziennie od godziny 09:00 do zmroku i można go zwiedzić solo lub w towarzystwie przewodnika.

TOP 10 jednodniowych wycieczek z Glasgow – West Highlands, magiczna Kraina Szkockich Szczytów i Wybrzeży

Na wielbicieli aktywnego wypoczynku i podziwiania uroków natury czeka West Highlands Way. Malownicza trasa spacerowa o długości 154 kilometrów, która biegnie od Milngavie na przedmieściach Glasgow do Fort William w szkockich Highlands. To najpopularniejsza trasa trekkingowa w Szkocji. Szlak oficjalnie otwarto w 1898 roku, jest doskonale oznakowany, niezbyt wymagający i zapewnia spektakularne widoki.

Podczas wycieczki szlakiem West Highlands można podziwiać malownicze, górskie krajobrazy, charakterystyczne dla Szkocji zielone doliny, szkockie lasy, jeziora i wrzosowiska. Przejście całej trasy zajmuje kilka dni. Natomiast z powodzeniem można podzielić ją na etapy lub zaplanować jednodniową wycieczkę jedynie fragmentem szlaku.

Helensburgh, perła Wybrzeża Szkocji

Niespełna godzinę drogi od Glasgow znajduje się Helensburgh – małe, urokliwe miasteczko, które mimo niewielkich rozmiarów ma wiele do zaoferowania. Helensbrugh to prawdziwa perełka na szkockim wybrzeżu. Miejscowość istnieje od końca XVIII wieku i jest malowniczo położona na północnym brzegu zatoki Firth of Clyde, nieopodal parku narodowego Loch Lomond and the Trossachs.

Odwiedzając Helensburgh, można liczyć na wspaniałe widoki i atmosferę nadmorskiego, portowego miasteczka oraz kilka ciekawych atrakcji. Na odwiedzających czeka m.in. nadmorska promenada idealna na spacery, molo, z którego można podziwiać panoramę miasta, a także piękne centrum z zabytkowym XIX-wiecznym kościołem Helensburgh Parish Church oraz licznymi, przytyulnymi restautacjami i kawiarniami, w których można się schronić na wypadek wietrznej czy deszczowej pogody.

TOP 10 jednodniowych wycieczek z Glasgow – Dumbarton, opowieść o Zamku, Rzece i Kulturze Nadbrzeżnego Miasta

Kolejnym nadmorskim miasteczkiem zlokalizowanym nieopodal Glasgow i wartym uwagi jest Dumbarton. Miejscowość leżąca nad brzegiem rzeki Clyde, w której poza wspaniałymi widokami, skrywa się cenny zabytek. Mowa o Dumbarton Castle, czyli dawnej szkockiej warowni o najdłuższej historii, która dzięki odrestaurowaniu jest dostępna do zwiedzania.

Zamek Dumbarton stoi na szczycie wulkanicznego stożka i góruje nad miastem o tej samej nazwie. Imponująca kamienna budowla została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku i w kolejnych latach była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Szkocji. Legenda głosi, że to właśnie tutaj więziony był szkocki bohater narodowy William Wallace. Waleczny rycerz, przywódca szkockiego powstania przeciwko rządom króla Anglii Edwarda I. Na terenie kompleksu zamkowego znajduje się także Dom Gubernatora, gdzie mieści się niewielkie muzeum prezentujące dzieje tego miejsca.

Według legendy bazaltowa skała, na której stoi kamienna warownia, pochodzi z sąsiednich wzgórz i trafiła tu rzucona przez Diabła w stronę uciekającego św. Patryka. Wzgórze nosi nazwę Dumbarton Rock i ma wysokość ok. 75 metrów n.p.m., a dzięki temu zapewnia doskonały widok na miasto, wybrzeże i całą okolicę. 

Przewodnik po Urokach i Sekretach Wybrzeża Ayrshire

W okolicy Glasgow znajduje się wiele nadmorskich atrakcji, kolejną jest Ayshire, czyli 80-kilometrowy pas wybrzeża pomiędzy miejscowościami Stranraer i Ayr i miejsce narodzin szkockiego poety Roberta Burnsa oraz doskonały kierunek na jednodniową wycieczkę z Glasgow. Malownicze, skaliste wybrzeże pełne romantycznych krajobrazów można podziwiać podczas jazdy nadmorską drogą A77. Wzdłuż tej trasy również znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Podczas podróży wzdłuż wybrzeża można wybrać się do rybackiej wioski Girvan, skąd wypływają promy wycieczkowe na pobliską wyspę Ailsa Craig z rezerwatem ptaków. Można tam także zwiedzić Zamek Culzean wraz z otaczającym go parkiem. Ponadto ciekawe są ruiny zamku Dunure stojące na szczycie klifu lub odwiedzić wioskę Turnberry, w której znajduje się jedno z najsłynniejszych na świecie pól golfowych.

TOP 10 jednodniowych wycieczek z GlasgowForth and Clyde Canal, przygoda wodna i dziedzictwo przemysłowe Szkocji

Na miłośników zwiedzania i aktywnego wypoczynku czeka nieopodal jeszcze jedna atrakcja, która sprawdzi się jako jednodniowa wycieczka z Glasgow. Forth and Clyde Canal to długi na 56 kilometrów kanał wodny, który łączy zatoki Firth of Clyde oraz Firth of Forth. Historyczna droga wodna jest dziś jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy i pamiątką z czasów epoki przemysłowej. Ciekawą przygodą jest już sama przeprawa kanałem z możliwością podziwiania połączenia natury i dziedzictwa przemysłowego. Jednak na trasie czeka również kilka ciekawych miejsc, które można odwiedzić przy okazji rejsu.

Wśród atrakcji czekających wzdłuż brzegów kanału znajdują się m.in.:

 • The Falkirk Wheel – jedyny na świecie obrotowy podnośnik do łodzi,
 • The Helix – rozległy park z charakterystycznymi, 30-metrowymi rzeźbami ze stali, przedstawiającymi końskie głowy,
 • Callendar House – imponująca posiadłość z XIV wieku otoczona pięknym parkiem,
 • The Antonine Wall – ruiny kamiennego muru wpisane na listę UNESCO jako pozostałość dawnej granicy imperium rzymskiego,
 • The Bo’ness and Kinneil Railway – stacja kolejowa z muzeum kolei i ofertą wycieczek zabytkowym parowozem,
 • Claypits Nature Reserve – malowniczy rezerwat przyrody z kilometrami ścieżek, stworzony an terenach dawnego centrum przemysłowego.

Summerlee Museum of Scottish Industrial Life

Innym nawiązaniem do przemysłowej przeszłości okolicy jest Summerlee Museum of Scottish Industrial Life, czyli muzeum historii przemysłowej i społecznej. Muzeum znajduje się w miejscowości Coatbridge w North Lanarkshire i zostało stworzone na terenie dawnej fabryki a także wiktoriańskiej huty żelaza. Wycieczka tutaj to nie lada gratka dla miłośników indistrialnych wnętrz, a przy okazji sposobność do poznania historii regionu.

Muzeum jest czynne 7 dni w tygodniu od 10:00 do 16:00. Wstęp na jego teren całkowicie bezpłatny, a na miejscu czekają atrakcje dla całej rodziny. Na powierzchni blisko 9 hektarów znajdują się liczne wystawy z historycznymi eksponatami, kolejka, plac zabaw i ogród z miejscami piknikowymi oraz restauracje i kawiarnie, a także sklepy z pamiątkami i staroświeckimi słodyczami.

Wycieczka z Glasgow na Wyspę Arran

Doskonałym pomysłem na całodniową wycieczkę z Glasgow może być rejs na wyspę Arran, która leży w samym sercu zatoki Firth of Clyde. Wyspa ma zaledwie 30 km długości i 16 km szerokości. Jest nazywana „Szkocją w miniaturze” i skrywa kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Bilet na prom kosztuje zaledwie kilka funtów.

Największa spośród wysp zatoki i 7 pod względem wielkości wyspa w Szkocji. Jest miejscem, gdzie poza malowniczym, dzikim wybrzeżem i kilkoma szlakami spacerowymi można zobaczyć m.in. neolityczne grobowce, urokliwe szkockie wioski, wodospady i jaskinie a także kilka zabytkowych budowli. W tym zamek Brodick, destylarnię i zamek Lochranza czy też tajemniczy kamienny krąg Machrie Moor. Na uwagę zasługują również niesamowite jaskinie King’s Caves oraz imponujące formacje skalne na półwyspie Drumadoon Point.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Komunikacja miejska w Glasgow – jak się poruszać?

Ile kosztuje wycieczka do Bradford, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz