The English Market w Cork, zwiedzanie, ceny, co warto wiedzieć

Tagi , , , ,

Kultowy English Market w Cork to jeden z najstarszych zadaszonych rynków w Europie. Oprócz znaczenia handlowego budynek ma również znaczenie architektoniczne i jest ceniony jako dziedzictwo narodowe oraz atrakcja turystyczna Cork.

Targ pomimo swojej nazwy, specjalizuje się głównie w lokalnej irlandzkiej żywności. Oczywiście znajdziesz tu także produkty międzynarodowe, składniki dla smakoszy oraz restauracje serwujące gorące posiłki. Planujesz wizytę w Cork i wybierasz się na targ? Oto nasz przewodnik, dotyczący wizyty w English Market w Cork.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się English Market w Cork?

Rynek Angielski znajduje się w samym sercu handlowego centrum miasta Cork. Pod koniec XVIII wieku istniał zadaszony rynek w centralnej przestrzeni i mniejsze stragany na obrzeżach rynku. Dopiero w 1862 r. otwarto i uruchomiono nowy zadaszony targ pomiędzy ulicami Grand Parade i Princes Street. Główne wejście znajduje się przy Princes Street. 

Jak dojechać?

Zajmujący dużą przestrzeń w środku miasta Cork, pomiędzy ulicami Grand Parade i Princes Street, English Market jest łatwy do zlokalizowania. Targ oddalony jest o niecałe 20 minut spacerem od stacji kolejowej Cork Kent. W pobliżu zatrzymują się autobusy miejskie linii: 203, 205, 207, 208, 209a, 213 oraz 214. 

Historia i ciekawostki

English Market znajduje się w centrum miasta Cork od 1788 roku. W XVIII i XIX wieku rynek ten był niezwykle ważny dla gospodarki Cork. Bogate pola uprawne wokół miasta i osłonięty port miejski oznaczały, że Cork znajdował się w doskonałej lokalizacji do eksportu mięsa i innych produktów spożywczych. Rynek Angielski w Cork szybko stał się znany na całym świecie, dzięki wysokiej jakości żywności (zwłaszcza masła z Cork) i czystych, dobrze zarządzanych budynków należących do tego targu.

Zwiedzanie English Market

Drzwi targu są otwarte w godzinach od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do soboty (choć należy pamiętać, że niektórzy sprzedawcy na rynku mają nieco inne godziny pracy i może się to różnić w zależności od sprzedawcy). Główne wejście znajduje się przy ulicy Princes Street, w samym centrum miasta Cork.

Aby w pełni doświadczyć klimatu targu, przejdź się na spokojnie jego alejkami, obejrzyj stragany oraz usiądź i napij się kawy w tym wyjątkowym miejscu, które istnieje od XVIII wieku. English Market w Cork jest najstarszym zadaszonym targiem spożywczym w Europie. Na piętrze znajdują się restauracje, z których można spróbować lokalnych przysmaków (czasami przy akompaniamencie fortepianu!!).English Market, w Cork to raj dla miłośników dobrego jedzenia. Znajdziesz tu zarówno doskonałe lokalne sery, masło, wędliny, świeże pieczywo, irlandzką żywność rzemieślniczą jak i międzynarodowe specjały. Produkty pochodzą głównie z Irlandii i hrabstwa Cork.

Dlaczego warto odwiedzić English Market w Cork?

English Market w Cork to kultowe miejsce dla miłośników zakupów spożywczych. Oprócz tego Rynek Angielski to coś więcej niż zwykły targ spożywczy. Jest on także odzwierciedleniem miasta, pełnym aktywności, atrakcji i przyjaznych mieszkańców. Jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia podczas zwiedzania miasta w celu zrobienia zakupów lokalnych składników lub po prostu obserwowania mieszkańców Cork. Dwupoziomowy ceglany budynek, w którym znajduje się English Market jest również jednym z najlepszych przykładów wiktoriańskiej architektury w Cork. Wielu turystów odwiedza go także, aby podziwiać jego styl oraz design. Handlowcy na targu sprzedają wszystko, od lokalnych owoców morza po międzynarodowe przyprawy. Na różnych straganach wewnątrz rynku znajdują się również rzeźnicy, piekarze, delikatesy spożywcze oraz restauracje. Kupujący mogą znaleźć na terenie targu praktycznie wszystko, aby stworzyć typowy irlandzki posiłek w domu, znaleźć pamiątki lub usiąść na lekki posiłek czy pyszną kawę. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Co kupić w Edynburgu i jakie pamiątki przywieźć?

Ceny w Edynburgu i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz