Taksówki w Londynie, ceny, praktyczne informacje

, Tagi , , , ,

Londyn to tętniące życiem centrum i największa metropolia na Wyspach Brytyjskich. Nic więc dziwnego, że turystów tam absolutnie nie brakuje. Jednocześnie warto wiedzieć, że ze względu na swoje pokaźne rozmiary, poruszanie się i zwiedzanie Londynu wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Komunikacja miejska jest oczywiście świetnie rozwinięta i absolutnie nie można jej niczego zarzucić. Jednakże zarówno mieszkańcy Londynu, jak i turyści coraz chętniej korzystają przede wszystkim z taksówek. Dzięki nim można szybko i skutecznie dostać się w każdy zakamarek wielkiego miasta. Jednak ile kosztują słynne taksówki w Londynie i co warto o nich wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak „złapać” taksówkę w Londynie?

Taksówki w Londynie to jeden z najpopularniejszych środków komunikacji. Oczywiście jest to dość kosztowna przyjemność. W obliczu wiecznie zatłoczonej komunikacji miejskiej i braku wolnych miejsc, taksówki stają się jednak najwygodniejszą formą podróżowania po Londynie. Jednocześnie warto na samym początku dowiedzieć się, w jaki sposób można taksówkę w Londynie „złapać”.

Przede wszystkim mieszkańcy miasta korzystają z aplikacji, za pośrednictwem której mogą zamówić taksówkę, a także dokonać opłaty za dany przejazd. Niemniej jednak turyści, którzy nie zdecydują się takiej aplikacji zainstalować, będą musieli „łapać” londyńskie taksówki w jak najbardziej tradycyjny sposób. Jednak nie powinno być z tym większego problemu, gdyż zwykle w mieście charakterystycznych samochodów nie brakuje.

Taksówki w Londynie – ile kosztuje przejazd?

Wspomnieliśmy już, że przejazd taksówką w Londynie nie należy do najtańszych przyjemności. Niestety, taksówki są dość drogie dla podróżnych z Polski, jednak pod żadnym pozorem nie można im odmówić komfortu i wygody. Ceny przejazdów taksówkami w Londynie są także dość mocno zróżnicowane. Przede wszystkim przy cenie brane są pod uwagę korki, co za tym idzie, ciężko jest oszacować ile dokładnie wyniesie nas przejazd na danej trasie. Dodatkowo ceny te mogą się również różnić w zależności od korporacji taksówkarskich. Średnio można jednak powiedzieć, że za przejazd 1 mili z uwzględnieniem pierwszej taryfy zapłacimy około 6,20 do 9,60 funtów. Z kolei jeśli chodzi o przejazd w taryfie drugiej, to przedział cenowy pozostaje bez zmian. Nieco inaczej prezentują się ceny przejazdów w taryfie nocnej oraz świątecznej, gdzie widełki cenowe kształtują się na poziomie o 7 do 10 funtów. Z kolei można powiedzieć, że:

  • za przejazd 2 mil zapłacimy odpowiednio: 9,40-15 GBP w taryfie pierwszej, 9,80-15 GBP w taryfie drugiej i 10,60-15 GBP w taryfie nocnej i świątecznej,
  • za przejazd 4 mil zapłacimy odpowiednio: 16-24 GBP w taryfie pierwszej, 18-24 GBP w taryfie drugiej i 18-28 GBP w taryfie nocnej i świątecznej,
  • z kolei za przejazd 6-ścio milowy zapłacimy odpowiednio: 25-31 GBP w taryfie pierwszej,  31-34 GBP w taryfie drugiej i 31-34 GBP w taryfie nocnej i świątecznej.

Warto również wspomnieć jak kształtuje się cena przejazdu z lotniska Heathrow do centrum Londynu. W tym wypadku turyści muszą liczyć się z kosztem od 49 do nawet 92 GBP, co nie jest zależne od konkretnej taryfy.

Taksówki w Londynie – co warto wiedzieć o taryfach?

Wspomniane już zostało, że cena londyńskich taksówek uzależniona jest od konkretnej taryfy. Powyższe przykłady jasno pokazują, jak zmieniają się ceny w taryfie pierwszej, taryfie drugiej oraz taryfie świątecznej. Wobec tego, co o tych taryfach warto wiedzieć i na jakich zasadach one obowiązują?

Otóż taryfa pierwsza odnosi się do dni powszednich, czyli obowiązuje od poniedziałku do piątku. Opłaty zgodnie z tą taryfą poniesiemy podróżując taksówką w Londynie od godziny 5:00 aż do godziny 20:00. Z kolei taryfa druga londyńskich taksówek również odnosi się do dni powszednich. Niemniej jednak zgodne z nią opłaty będą obowiązywały nas w momencie, kiedy zdecydujemy się na podróżowanie taksówką w porze nocnej, czyli odpowiednio od godziny 20:00 do godziny 22:00.

Warto również podkreślić, że taryfa świąteczna i nocna obowiązuje zarówno w dni powszechnie, jak i w dni świąteczne od godziny 22:00 aż do godziny 5:00. Co więcej, podróżni powinni również pamiętać o tym, że zwykle londyńską taksówką możemy pokonać do 12 mil. Wyjątkiem jest oczywiście przejazd do centrum miasta z lotniska Heathrow. Wówczas możemy pokonać przy pomocy taksówki ponad 20 mil. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że w londyńskich taksówkach możemy płacić kartą.

Minicabs – tańsze londyńskie taksówki

Charakterystyczne czarne samochody taksówek w Londynie są dość drogą alternatywą na podróżowanie po mieście. Nic więc dziwnego, że wiele turystów może rozpocząć poszukiwania nieco tańszej alternatywy. Są nią tzw. minicabs. Są to najzwyklejsze taksówki, które można porównać do działającego w naszym kraju Ubera. Cena za przejazd zawsze ustalana jest w aplikacji, w momencie, w którym podamy miejsce docelowe i miejsce, do którego taksówka ma po nas przyjechać. W minicabs również możemy bez większych problemów płacić kartą lub przez aplikację.

Poprzedni

Gdzie spać w Dublinie, dzielnice, noclegi

Wakacje na Wyspie Arran – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Następny

Dodaj komentarz