Taksówki w Dublinie, ceny, praktyczne informacje

, Tagi , , ,

Dublin jako stolica zielonej wyspy słynie z nieprzyjaznej aury na zewnątrz i doskonałej atmosfery panującej wewnątrz klimatycznych pubów. Leżący na wschodnim wybrzeżu kraju, posiada blisko 1,2 milionów mieszkańców i jest ważnym centrum kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym kraju. Dublin słynie z licznych zabytków, muzeów i teatrów, które warto zobaczyć. Co jeśli za oknem od kilku dni pada ulewny deszcz? Wówczas jedyną drogą ratunku pozostaje zamówienie taksówki, która bezpiecznie i szybko dowiezie nas na miejsce. W Dublinie działa wiele przedsiębiorstw taksówkarskich, które gwarantują przejazdy o każdej porze dnia i nocy, w święta i w wakacje, ferie zimowe i święta kościelne. Aby móc cieszyć się wybranym przejazdem, warto poznać, które z firm cieszą się największym zaufaniem klientów i od wielu lat działają na tym niełatwym rynku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Taksówki w Dublinie – rodzaje taksówek

W Dublinie istnieją trzy rodzaje taksówek. Są to taksówki z licencją rządową, taksówki z licencją miasta oraz taksówki z licencją prywatną. Najpowszechniejszą grupę stanowią taksówki z licencją rządową, które posiadają na dachu żółte logo ,,Taxi’’ z numerem licencji. Te z licencją miasta oznaczone są na dachu czerwono-żółtym logo ,,Dublin City Cuncil’’ z numerem licencji. Te z licencją prywatną nie są regulowane przez rząd ani miasto i mogą być oznaczone inaczej.

Rodzaje licencji taksówkarskich i co zapewniają podróżnym?

Licencja rządowa daje prawo taksówce do przewożenia pasażerów na terenie całego kraju. Takie pojazdy są regulowane przez rząd i muszą spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ubezpieczenia i standardów usług. Wybierając taksówkę z tym rodzajem licencji, możemy być pewni, iż prowadzący pojazd kierowca posiada odpowiednie uprawnienia i przeszkolenie. Jego pojazd jest też na pewno regularnie kontrolowany pod względem stanu technicznego.

Licencja miejska upoważnia kierowcę do przewożenia pasażerów w określonym obszarze miasta lub regionu. W Dublinie taksówki z tą licencją regulowane są przez Dublin City Cuncil. Posiadają one prawo do przewożenia pasażerów tylko na terenie Dublina. Podobnie jak taksówki z licencją rządową, te posiadające licencję miejską muszą spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ubezpieczenia i standardy usług.

Z licencji prywatnej korzystają między innymi kierowcy UBERA. Na przykładzie tej firmy można powiedzieć, iż przedsiębiorstwo to stara się zapewnić swoim klientom maksimum bezpieczeństwa z zachowaniem atrakcyjnych cen przejazdu. Dużym minusem firm korzystających z licencji prywatnych jest to, iż zatrudnieni w nich kierowcy są znacznie słabiej weryfikowani przez firmę. Z kolei ich samochody (często prywatne) często pozostawiają wiele do życzenia.

Taksówki w Dublinie – cena za każdy przejechany kilometr

Ceny taksówek w Dublinie mogą się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak odległość przejazdu, godzina, dzień tygodnia i warunki drogowe. Podstawowa stawka, jaką należy zapłacić za przejazd, to 4 funty, a za każdy przejechany kilometr 1,20 funta. W godzinach szczytu, czyli wieczorem i w weekendy cena może być wyższa. Warto pamiętać, iż w Dublinie obowiązuje dodatkowa opłata za bagaż w wysokości 2 funtów. Inne ceny oferuje między innymi UBER, które w zależności od sytuacji mogą być niższe lub wyższe. Dużą zaletą takich firm jak UBER jest to, iż koszt przejazdu znany jest jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Klient wybierając adres początkowy i końcowy nie tylko zna cenę, ale i widzi dokładną trasę, której powinien trzymać się kierowca.

Czy w taksówkach w Dublinie dochodzi do oszustw finansowych?

Podobnie jak na całym świecie, również w Dublinie zdarzają się oszustwa. Bywa, iż niektórzy taksówkarze nieznacznie przekręcają liczniki lub nieodpowiednio rozliczają opłaty za przejazd. Jednym ze sposobów na uniknięcie takich sytuacji jest dokładne zapoznanie się z cennikiem taksówki przed przejazdem oraz zwrócenie uwagi na licznik. Tylko nasza czujność i zwracanie uwagi na detale pozwoli nam nie zostać oszukanym przez lokalsów.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia co do uczciwości taksówkarza, najlepiej zgłosić to odpowiednim służbom lub organizacji zajmującej się regulacją rynku taksówkarskiego. W ten sposób chronisz nie tylko siebie, ale i każdego kolejnego pasażera.

Dublin to duże miasto, po którym warto podróżować taksówką. Dotyczy to głównie osób, które przybywają do miasta po raz pierwszy i nie znają jego planów. Nie chcąc się zgubić i tracić czasu na poszukiwanie właściwej drogi, warto zaufać kierowcom pracującym dla znanych korporacji taksówkarskich. Ci posiadający licencję niejako gwarantują nam komfort i bezpieczeństwo podczas przejazdu.

Poprzedni

Wycieczka do Shanklin – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Hotele w Bath – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz