Wyjeżdżając za granicę własnego państwa, powinniśmy przygotować się na wszystko. Wiadome jest zapewnienie sobie świetnego noclegu, zorientowanie się w cenach jedzenia i nie tylko, a także rozplanowanie atrakcji. Nie zapomnijmy jednak o tym, że choroba, skaleczenie, czy inna kontuzja, może przytrafić się nam w każdym momencie i nigdy nie możemy się jej spodziewać. Udając się na kilkudniową wycieczkę, zazwyczaj powinniśmy zabrać ze sobą leki, plastry, maści, czy bandaże. Jednak one nie zawsze pomogą do końca przy każdej dolegliwości. Z tego powodu powinniśmy zorientować się również w kwestii placówek medycznych oraz szpitali, które znajdują się na terenie obcego kraju. Dowiedz się, gdzie udać się po medyczną pomoc na terenie Szkocji.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Szpitale w Szkocji – zasady na tle medycznym na terenie Wielkiej Brytanii
Przed wyjazdem, kiedy pakujemy swoje najważniejsze i najpotrzebniejsze dokumenty, warto zabrać ze sobą EKUZ, a jeśli się go nie posiada – wyrobić. EKUZ jest Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, która działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki niej będziesz mieć przy sobie ważne oświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym. Co za tym idzie, będziesz mógł skorzystać z ofert NFZ na terenie obcego kraju. Ważne jest jednak to, iż niektóre świadczenia NFZ, które w Polsce są bezpłatne, za granicą będą jednak odpłatne. Wszystko zależy od tego, jakie zasady w danym kraju zagranicznym obowiązują.
Ogólne zasady medyczne, które obowiązują na terenie Wielkiej Brytanii, to:
- dzięki EKUZ otrzymasz niezbędną pomoc medyczną. Udając się do lekarza, to on stwierdzi, które świadczenie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, biorąc wówczas pod uwagę Twój stan zdrowia oraz okres pobytu w kraju zagranicznym.
- w momencie zagrożenia stanu zdrowia i życia masz takie same prawa medyczne, na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii. Tak samo jak i oni, możesz skorzystać z usług każdego ośrodka publicznej służby zdrowia.
Szpitale w Szkocji – jak leczyć się w Wielkiej Brytanii?
Jeżeli poczujesz się gorzej lub poczujesz, że zbliża się do Ciebie choroba, czy doznałeś poważniejszego urazu, należy zabrać ze sobą niezbędny dokument – EKUZ, paszport lub dowód osobisty i udać się do najbliższej placówki Narodowej Służby Zdrowia (ang. National Health Service – NHS). W takim budynku przyjmować będą lekarze rodzinni (GP), którzy umieszczeni będą w przychodniach, NHS Walk-In Centres lub szpitalach NHS. Przed wizytą należy danego lekarza poinformować, iż chcesz się leczyć w ramach systemu publicznego. Na terenie Wielkiej Brytanii działa numer, dzięki któremu znajdziesz adresy wszystkich lekarzy NHS – 08 45 46 47. Adresy takie znajdziesz również na miejscu, w: lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej – Primary Care Trusts. Głównym takim urzędem na terenie Szkocji jest Health Boards.
Inne sytuacje odbywają się podobnie, jak w naszym kraju. Jeżeli chcesz zgłosić się na „nasz” SOR, na terenie Szkocji, należy udać się na oddział ratunkowy, który nazywa się „Accident and Emergency Department”. Jeżeli chcesz zadzwonić po karetkę, musisz kontaktować się z jej infolinią pod numerem „999” lub „112”. Przyjęcie do szpitala na terenie Wielkiej Brytanii odbywa się poprzez oddział ratunkowy lub poprzez izbę przyjęć. Jeżeli hospitalizacja będzie miała miejsce w zakładzie sektora prywatnego, wówczas wszelkie koszty pokrywać będzie pacjent, co także działa podobnie u nas, w Polsce.
Zapamiętaj – lekarz pierwszego kontaktu może dać Ci skierowanie do specjalisty lub szpitala. Tak samo, jak w naszym kraju, należy takie skierowanie zachować i okazać się nim w szpitalu lub u danego specjalisty medycznego.
Za co zapłaci pacjent na terenie Wielkiej Brytanii?
- badania, diagnostyka, porady, zdjęcie rentgenowskie, leczenie w nagłych wypadkach – 22,70 funtów szterlingów,
- świadczenia z grupy 1, dodatkowe leczenie (leczenie kanałowe, czy usuwanie zębów) – 62,10 funtów szterlingów,
- świadczenia z grupy 1 i 2, dodatkowe leczenie wymagające użycia koronek, mostów, protez – 269,30 funtów szterlingów.
- leczenie stomatologiczne jest zawsze płatne, NFZ w Wielkiej Brytanii nie pokrywa takiego leczenia. Wówczas pobierana jest od pacjenta tak zwana opłata ryczałtowa. Pobierana jest ona tylko raz, na czas całego leczenia, nawet wtedy, kiedy niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów. Lekarz może poprosić o taką opłatę jeszcze przed zakończeniem leczenia.
- osoby zwolnione z opłat ryczałtowych – osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, studenci do 19 roku życia, kobiety w ciąży, kobiety, które urodziły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, dorośli przy niektórych rodzajach leczenia, osoby o niskich dochodach, pacjenci przebywający w szpitalu NHS, w którym leczenie przeprowadza lekarz dentysta (nie dotyczy opłat za protezy i mosty).
- leki na receptę – bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia, studentów do 18 roku życia, kobiet w ciąży oraz tych, które urodziły w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, osób powyżej 60 roku życia oraz osób, które są hospitalizowane w ramach NHS. Pozostałe osoby uiszczają następującą opłatę ryczałtową – 9,15 funtów szterlingów za każdy lek.
- transport medyczny do Polski – opłaca go pacjent.
Szpitale w Szkocji – miejsca, gdzie otrzymasz informacje na temat punktów medycznych
- Department for Work and Pensions,
- The Pension Service,
- International Pension Care,
- Tyneview Park,
- NHS Direct – 08 4546 47,
- tel. 0044 191 2181999,
- fax. 0044 191 2187375.
Niezbędne dokumenty, które pozwolą Ci na uzyskanie zwrotu kosztów leczenia
- oryginały rachunków,
- oryginały dowodów zapłaty.
Recepty od brytyjskich lekarzy
Wystawianie recept na terenie Wielkiej Brytanii działa podobnie, jak wystawianie recept na terenie Polski. Lekarz pracujący w ramach NHS jest uprawniony do wystawienia recepty objętej refundacją. Do danego lekarza należy się zgłosić po wystawienie recepty na lek.
Bardzo dobry poradnik