Stormont, czyli budynek parlamentu Irlandii Północnej w Belfaście

Tagi , , , , , , ,

Stormont, majestatyczny budynek parlamentu Irlandii Północnej w Belfaście, jest nie tylko siedzibą władzy, ale także symbolem historii i polityki regionu. Położony na malowniczym wzgórzu, Stormont przyciąga turystów swoją imponującą architekturą oraz pięknymi ogrodami. Zwiedzający mają okazję wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem, które odkrywają tajemnice tego miejsca oraz przedstawiają fascynujące aspekty pracy lokalnego rządu. To idealne miejsce dla miłośników historii i polityki, jak również dla tych, którzy chcą poczuć ducha Irlandii Północnej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Stormont, budynek Parlamentu w Belfaście?

Stormont to budynek brytyjskiego parlamentu europejskiego Irlandii Północnej. Odbywa się w nim Zgromadzenie Irlandii Północnej. Budynek parlamentu Irlandii Północnej znajduje się w niezwykle okazałym pałacu, który położony jest na terenie zabytkowej posiadłości Stormont na terenie miasta Belfast. Współrzędne posiadłości to 54,6050°N 5,8321°W.

Jak dojechać?

Będąc w Belfaście, by dojechać do budynku parlamentu Irlandii Północnej, zamku Stormont, bardzo wygodnie będzie skorzystać z komunikacji miejskiej. Autobus będzie idealnym wyborem. Przystanek znajduje się w bliskim sąsiedztwie budynków rządowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać również własny środek transportu, jednak należy liczyć się z odnalezieniem miejsca postojowego i ewentualnych opłat z nim związanych. 

Ciekawostki na temat Stormont w Belfaście

Całą posiadłość Stormont założył na początku XIX wieku Johna Clelanda. Pałac zbudowano dokładnie w 1830 roku. 1858 roku lokalny architekt dokonał przebudowy zamku na szkocki styl baronialny. Budynki obecnego parlamentu Irlandii Północnej zbudowali Stewart & Partners. Wnętrza udostępniono dla ludności w 1932 roku  przez Edwarda, księcia Walii. 

Pochodzenie nazwy Stormont nie jest jednoznaczne. Spekuluje się, że nazwa mogła zostać wzięta od nazwy dzielnicy Perthshire.

Zwiedzanie budynku Parlamentu w Belfaście

Cały teren posiadłości Stormont jest dostępny do zwiedzania dla każdego. Oprócz architektury pałacu, ciekawych wnętrz, podczas pobytu można liczyć na wiele, różnorodnych atrakcji. Dla przykładu jedną z nich jest bezpłatny, cotygodniowy bieg, na którym mierzy się czas na dystansie 5 km. 

Od 1987 roku główny budynek parlamentu został wpisany na listę zabytków. Co więcej, na posiadłości Stormont znajduje się nie tylko budynek parlamentu Irlandii Północnej, ale także zamek Stormont, jak również Stormont House. Jest to więc kompleks turystyczny, który cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona osób na całym świecie. 

Dlaczego warto odwiedzić budynek Parlamentu w Belfaście?

Stormont to niezwykle malownicza, urocza posiadłość, która znajduje się we wschodniej części Belfastu. Pałac otoczony jest urokliwymi lasami, jak również parkami. Do dyspozycji osób odwiedzających wyjątkowe miejsce na mapie Irlandii Północnej oddano możliwość zobaczenia promenady, ścieżki fitness. Co więcej, na terenie znanej posiadłość odnaleźć można niezwykle atrakcyjny park dla dzieci, który nosi nazwę od byłego sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej- Mo Mowlam.

Na szczególną uwagę zasługują komnaty budynku parlamentu. Jedną z najbardziej okazałych jest Izba Zgromadzeń. Oprócz tego oglądać możemy Izbę Senatu, z okazałymi, kontradyktoryjnymi siedzeniami, w atrakcyjnej, przyciągającej wzrok skórze w kolorze czerwonym. Co więcej, na jeden ze ścian podziwiać można irlandzkie płótno adamaszkowe.

Godziny otwarcia

Budynki parlamentu w Belfaście są dostępne dla turystów od poniedziałku, do piątku, wraz z dostępem do sklepu z upominkami, od godziny 9:00, aż do 16:00. 

Bilety

Zorganizowane wycieczki po Parlamencie organizowane są od poniedziałku do piątku, o godzinie 11:00, jak również 14:00. By wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać wcześniej rezerwacji. Co ważne, zwiedzanie parlamentu jest bezpłatne. 

Poprzedni

Najlepsze puby w Belfaście: Gdzie napić się piwa i whiskey?

Rezydencja Sudley House, zwiedzanie, co zobaczyć, bilety

Następny

Dodaj komentarz