Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Samochody elektryczne zyskują na popularności

2013-11-12 Samochody elektryczne zyskują na popularności

W trzecim kwartale 2013 roku liczba sprzedanych samochodów elektrycznych w UK wzrosła o 25% w odniesieniu do poprzedniego kwartału.

W trzecim kwartale 2013 roku brytyjskie władze zarejestrowały nowych 1 149 aut elektrycznych, których użytkownicy w ramach pomocy rządowej kupić je mogli do 5 tys. funtów taniej. To rekord od rozpoczęcia programu dopłat w 2011 roku.


Ładowanie auta elektrycznego Nissan Leaf (grafika: The Society of Motor Manufacturers and Traders)

Jak informuje organizacja branżowa The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) kosz przejechania jednej mili osobowym autem elektrycznym wynosi zaledwie 3 pensy. Dodatkowo kierowcy elektrycznych samochodów mogą parkować w wieli miejscach za darmo.

W Zjednoczonym Królestwie powstaje sieć stacji ładowania pod nazwą Rapid Charge Network (RCN). Ma ona obejmować 74 punkty i dzięki możliwości zapewnić ma możliwość podróży autom elektrycznym na długich dystansach, co jest piętą achillesową takich samochodów.


Logo sieci Rapid Charge Network (RCN)

Punkty ładowania RCN znajdować się będą w głównych miastach UK oraz w 5 portach morskich i 5 międzynarodowych lotniskach. Projekt jest finansowany ze środków unijnych z programu Trans European Transport Network (TEN-T).

Także sieć sklepów IKEA zapowiedziała, że zainstaluje punkty szybkiego ładowania w pobliżu wszystkich swoich 18 sklepów w UK. Stacje te zainstaluje firma Nissan jeszcze do końca 2013 roku.

Stacje te są kompatybilne z systemami ładowania samochodów Nissan, Citroen, Mitsubishi, Peugeot, Renault i Toyota. Naładowanie rozładowanej baterii do poziomu 80% naładowania trwać ma 30 minut.

Jeden na najpopularniejszych elektrycznych samochodów Nissan Leaf kosztuje niemal 16 tys. funtów uwzględniając VAT i rządową dopłatę 5 tys. funtów. Na jednym ładowaniu przejechać może 124 mile.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: