Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Rosja chce przedłużyć Nord Stream aż do... Wielkiej Brytanii

2013-04-13 Rosja chce przedłużyć Nord Stream aż do... Wielkiej Brytanii

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom planuje rozbudowę gazociągu Nord Stream. W przyszłości chce on, aby wzbudzający w Polsce duże emocje Gazociąg Północny prowadził aż do... Wielkiej Brytanii.

Partnerem Rosjan w tej inwestycji ma być holenderski państwowy koncern energetyczny Gasunie. Firma ta ma 9% udziałów w konsorcjum Nord Stream AG (Gazprom ma w nim 51%), który jest operatorem Gazociągu Północnego. Jest większościowym właścicielem gazociągu BBL Pipeline między Holandią i Anglią.

Aby móc eksportować gaz aż na Wyspy Brytyjskie planuje się dobudowanie do dwóch istniejących kolejnych 2 nitek gazociągu Nord Stream biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Europy Zachodniej.

W poniedziałek 8 kwietnia podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Holandii Gazprom podpisał z Gasunie memorandum o współpracy przy ewentualnej budowie nitki Nord Streamu do Wielkiej Brytanii. Gazprom jednakże oczekuje od Wielkiej Brytanii, że podpisze ona długoterminowy kontrakt na dostawę gazu. Jest to warunek inwestycji.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: