Platt Hall, skarbnica historii mody i tekstylów w sercu Manchesteru.

Tagi , , ,

Zlokalizowany w Manchesterze XVII – wieczny, wpisany na listę zabytków Platt Hall, stanowi historyczne królestwo mody i tekstyliów.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Życie studenckie w Fallowfield oraz klimatyczny park Platt Field. 

Budynek, w którym znajduje się muzeum, będące częścią Manchester Art Gallery, położony jest na terenie parku Platt Field Park. Jest to sporej wielkości, miejski park publiczny, należący do Fallowfield, dzielnicy Manchesteru. Przedmieście Fallowfield, tętni studenckim życiem, ponieważ na jego terenie usytuowane są akademiki oraz kampus manchesterskiego Uniwersytetu. 

Wybierając się do Platt Hall, na pewno po drodze spotkacie wielu studentów, którzy uwielbiają spędzanie czasu z przyjaciółmi. W centrum parku Platt Field Park, znajduje się piękny, zadbany staw, z którego w sezonie letnim, chętnie korzystają osoby wędkujące oraz fani przejażdżek łódką. Oprócz tego, w parku znajdziecie ogrody pełne paproci, róż i wrzosów. Ponadto znajdują się tam tereny edukacyjne, obszar ekologiczny, ogród Eco Art i ogród poświęcony królowej Elżbiecie II. Platt Field Park, na którego terenie znajduje się muzeum mody, zajmuje obszar aż 70 ha.   

Historia budynku Platt Hall  i Galeria Kostiumów Manchester Art Gallery.   

Czego możemy się spodziewać odwiedzając Platt Hall? Możecie liczyć na wiele, robiących ogromne wrażenie, atrakcji związanych z historią mody. Muzeum, ma za sobą imponujący dorobek, ponieważ od 1947 roku do roku 2017, pełniło rolę pierwszego na świecie muzeum poświęconego odzieży. 

W tym okresie, nosiło ono nazwę Galerii Kostiumów, a główną jego atrakcją, była kolekcja ubrań należąca do Cecila Willetta Cunnington. Natomiast wszystkie pozostałe ekspozycje, jakie dostępne są dla turystów, obejmują sobą stroje z okresu od XVII wieku do czasów obecnych. Sam budynek Platt Hall, przez 300 lat był własnością rodziny Worsley i pełni rolę siedziby ich rodu. Swoim wyglądem nie robi powalającego wrażenia, bo raczej prezentuje się skromnie i dość surowo. Nie mniej, nie on tu jest przecież główną atrakcją, a raczej to co się w nim znajduje. Wyjątkowe jest jednak na pewno to, że chcąc unowocześnić sposób swojej dotychczasowej pracy, muzeum wprowadziło możliwość interakcji z użytkownikami Internetu. Osoby zainteresowane sztuką, mogą przesłać, korzystając z adresu mailowego, swoje prace zainspirowane konkretnymi dziełami z Platt Hall, a pracownicy muzeum, dołączą je do witryn tych dzieł. Według nas, rewelacyjny pomysł!  

Otwarcie muzeum na współczesne trendy, komunikację społeczną i zmiany w modzie. 

Dziś miejsce to, stało się bardziej nowoczesne. Co zawdzięcza odwadze osób, odpowiedzialnych za jego dobre funkcjonowanie. Głębokie zmiany misji i sposobu dotychczasowej pracy całego muzeum, sprawiły, że Platt Hall, stało się bardziej otwarte na potrzeby najbliższego mu środowiska. 

Podjęło współpracę z miejscową społecznością i zaczęło lepiej komunikować się z otoczeniem. Chcą w ten sposób nieco przewietrzyć swoje historyczne i jakże wartościowe wnętrza. Udało mu się również przełamać dotychczasową niedostępności, jaka wiązała się z cennym i wyjątkowym dorobkiem, za jaki Anglicy uznawali dorobek Platt Hall. Na pewno ma to swoje właściwe uzasadnienie, ponieważ kolekcje muzeum, to zbiory z okresu prawie całego stulecie. 

Zwiedzając je, będziecie mieli szansę, przyjrzeć się kilku tysiącom obiektów. Przedmiotów codziennego użytku, gospodarstwa domowego, wyrobów rękodzielniczych, tekstyliów, zabawek oraz odzieży.  Znajdujące się w kolekcji Platt Hall obiekty, pochodzą z różnych miejsc i z różnych epok. Są mniej i bardziej znane, na pewno jednak wszystkie są na tyle wyjątkowe, że  swoją urodą, potrafią zatrzymać nasz wzrok na dłużej. 

Poprzedni

Temperatura i pogoda w Manchesterze w ciągu roku

Wycieczka do Spike Island w Cork, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz