Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Pierwszy Brytyjczyk wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

2016-06-18 Pierwszy Brytyjczyk wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

W Kazachstanie wylądowała szczęśliwie rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz TMA-19M.

Z orbity wróciło z niej 3 astronautów tym Tim Peake, pierwszy Brytyjczyk na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Lądowanie kapsuły

Podczas 186 dni pobytu kosmonautów na stacji orbitalnej widzieli przybycie do niej 5 statków kosmicznych: 2 rosyjskich bezzałogowych staków transportowych Progress, amerykańskich bezzałogowych transportowych statków Dragona i Cygnus i załogowego statku statku Sojuz TMA-20M w marcu 2016 roku.

Podczas pobytu na stacji kosmicznej Tim Peake wykonał jeden spacer kosmiczny.

Tim Peake to były pilot armii brytyjskiej. Jak do tej pory jest jedynym Brytyjczykiem przyjętym do europejskiego korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmiczej (ESA). Wszyscy poprzedni urodzeni w Zjednoczonym Królestwie (UK) astronauci latali w kosmos jako obywatele amerykańscy poprzez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Załoga Sojuza TMA-19M
Załoga Sojuza TMA-19M (grafika: NASA)

Pierwszym zaś Brytyjczykiem w kosmosie była Helen Sharman, która w 1989 roku poleciała na nieistniejącą już rosyjską stację orbitalną Mir w ramach prywatnego przedsięwzięcia (turystyka kosmiczna).

Ze stacji orbitalnej Tim Peake wrócił a Ziemię z Amerykaninem Timem Kopra i Rosjaninem Jurijem Malenczenko. Ten ostatni w 2003 roku, podczas swojego wcześniejszego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ożenił się jako pierwszy w kosmosie ze swoją wybranką Jekateriną. Jego żona znajdowała się wówczas w sali Johnson Space Centers (JSC) w Houston. Ceremonia odbyła się przez łącze wideo.

Lądowanie tradycyjnie odbyło się na stepach w  Kazachstanie
Lądowanie tradycyjnie odbyło się na stepach w Kazachstanie (grafika: NASA)

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: