Ogród botaniczny Glasgow Botanic Gardens – zwiedzanie i bilety

Tagi , , , ,

Z czym się kojarzy Szkocja? Każdy zapewne odpowie, że z tajemniczym potworem z Loch Ness, mężczyznami w kitlach popijających whisky oraz filmem „Waleczne Serce”. To prawda. Jednak kraj ten słynie również z ogrodów botanicznych. Jeden z nich znajduje się w Glasgow. Jest oazą zieleni, miejscem relaksu oraz przykładem pięknej wiktoriańskiej architektury. Co musisz wiedzieć o Glasgow Botanic Gardens?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Glasgow Botanic Gardens?

Zanim zajrzymy do środka tego magicznego obiektu, najpierw warto dowiedzieć się, gdzie dokładnie jest on położony. Okazuje się, że ogród botaniczny Glasgow Botanic Gardens położony jest w zachodniej części miasta, z dala od centrum. Łatwo go dostrzec. To obszerny, otwarty park z kilkoma udostępnianymi do zwiedzania szklarniami. Największa z nich – Kibble Palace ma metalową konstrukcję i szklane kratownice.

Jak dojechać?

Jeśli już przekroczyliśmy granicę Szkocji i udaliśmy się do Glasgow, pora odszukać ogród botaniczny. Skoro wiemy, że należy udać się na zachód, daleko od centrum, to warto zastanowić się nad wyborem środka lokomocji. Tutaj są różne możliwości: tramwaj, metro, autobus, taksówka oraz rower miejski. Dojazd nie jest drogi, ale najszybciej dotrzemy taksówką – tylko w 4 minuty. Wygodnie i bezpośrednio dotrzemy również metrem (ze stacji Hillhead) i autobusem o numerze 6 SimpliCity.

Gdzie zaparkować?

Niestety, ogród botaniczny ma jedną wadę. Mowa o braku parkingu dla aut osobowych i busów na jego terenie. Najlepiej więc wybrać się wspomnianą taksówką. Jeśli jednak zdecydujemy się na przyjazd wynajętym autem, to musimy też uzbroić się w cierpliwość. Najbliższe parkingi są płatne i znajdują się przy sąsiednich sklepach i ulicach, np. koło Queen Margaret Drive i Byres Road. Ale znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem

Historia i ciekawostki

Ogród Botaniczny w Glasgow to 200 lat historii! Właśnie o tyle lat musimy się cofnąć, aby być świadkiem początków istnienia tego miejsca. Obiekt został zbudowany w 1817 roku, dzięki inicjatywie Królewskiego Instytutu Botanicznego, w celu dostarczania niezbędnych materiałów dydaktycznych studentom.

Mieszkańcy miasta mogli podziwiać jego atrakcje dopiero w roku 1842, kiedy nastąpiło przeniesienie ogrodu do zachodniej części Glasgow. Większa powierzchnia pozwoliła zgromadzić kolekcję 12 tysięcy gatunków roślin tropikalnych i tych rosnących w klimacie umiarkowanym. Duża w tym zasługa Jaksona Hookera – wybitnego botanika.

Co ciekawe, Glasgow Botanic Gardens, nazywany też Pałacem, w początkach istnienia był otwarty w każdy weekend, a wstęp kosztował 1 pensa. Po przejściu renowacji w czasach nam współczesnych stał się gmachem jeszcze bardziej zachwycającym (jego powierzchnia wynosi obecnie ponad 2000 metrów kwadratowych).

Zwiedzanie Glasgow Botanic Gardens – co warto zobaczyć?

Glasgow Botanic Gardens zbudowany z żelaza i szkła bez wątpienia stanowi doskonałą ochronę dla wszystkich wymagających roślin. Już sama, biała szklarnia Kibble Palace, mająca okrągłą kopułę, zachwyca nie tylko architekturą. Odkrywa bowiem przed zwiedzającymi zbiór australijskich i nowozelandzkich paproci drzewiastych. Stara Oranżeria natomiast, będąca kompleksem szklarni, pozwala na podziwianie roślin z różnych zakątków planety. Egzotyczne okazy przyciągają wzrok i dobrze działają na zmysł węchu. Mowa np. o palmach z lasów równikowych i kaktusach rosnących na pustyniach.

Dlaczego warto odwiedzić Glasgow Botanic Gardens?

Z chęcią przybywają do tego ogrodu miłośnicy botaniki z całej Europy. To przecież prawdziwy zielony raj, podobny do tego z Biblii. Co prawda, Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu jest większy, ale Glasgow Botanic Gardens też może pochwalić się niezwykłymi gatunkami roślin tropikalnych.

Trzeba też wspomnieć, że poza prezentowaniem piękna flory, ogród oferuje też inne atrakcje. Jakie? Na przykład możemy wziąć udział w licznych wydarzeniach. Chodzi o warsztaty edukacyjne, festiwale kulturalne i przedstawienia teatralne odbywające się na świeżym powietrzu. Co więcej, czasem jest możliwość kupienia roślin, a latem dostępny jest plac zabaw i kawiarnia.

Godziny otwarcia

Ogród Botaniczny w Glasgow zaprasza turystów przez cały rok. Sam park otwarty jest od godziny 7.00 rano, a zamykany dopiero po zachodzie słońca. Z kolei szklarnie działają niemal zawsze od 10.00 do 18.00. Jedynie w sezonie zimowym o dwie godziny krócej.

Bilety

Wstęp do ogrodu botanicznego jest dziś całkowicie darmowy. Nie ma biletów. Wejdziemy do każdego z budynków bez wymaganych opłat. To ważna informacja. Grzechem jest więc być w Glasgow i nie zajrzeć do Botanic Gardens. Gdzie indziej ujrzymy bowiem mięsożerne rośliny i dzikie orchidee, a nawet osiem rzeźb pochodzących drugiej połowy XVIII wieku!

Poprzedni

Shandon Steeple (Red Abbey Tower) zwiedzanie — przewodnik po historycznym zabytku Cork

TOP najpiękniejszych plaż blisko Belfastu — odkryj Skarby Wybrzeża Irlandii Północnej

Następny

Dodaj komentarz