Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Odnowiono ostatni brytyjski okręt podwodny z II wojny światowej

2013-07-08 Odnowiono ostatni brytyjski okręt podwodny z II wojny światowej

Do końca zbliżają się prace nad zachowaniem ostatniego brytyjskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej.


Odrestaurowana zewnętrzna część kadłuba (grafika: Royal Navy Submarine Museum)

W muzeum okrętów podwodnych Royal Navy w Gosport (południowa Anglia) odsłonięto właśnie odrestaurowany z zewnątrz okręt podwodny HMS Alliance. Pochodzący z końcowego okresu II wojny światowej okręt podwodny zbudowany został w stoczni Vickers-Armstrong w mieście Barrow-in-Furness. Miał służyć na Dalekim Wschodzie, jednakże wszedł do służby już po zakończeniu wojny. "Załapał" się na kolejną, bezkrwawą Zimną Wojnę - w brytyjskiej marynarce służył do 1973 roku.


HMS Alliance (grafika: Royal Navy Submarine Museum)

"To ekscytujący krok w naszym projekcie zachowania HMS Alliance dla przyszłych pokoleń." - powiedział Chris Munns, szef muzeum.


(grafika: Royal Navy Submarine Museum)

Przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych okręt został posadowiony na specjalnej podstawie dającej łatwy do niego dostęp. Prowadzone one były przez pracowników muzeum, wolontariuszy a nawet byłą załogę okrętu. Nie były one proste. Pomalować trzeba było trudno dostępne fragmenty, jak np. zbiorniki balastowe - dostęp do nich musiał być wycięty w kadłubie okrętu.

Jesienią 2013 roku rozpocznie się ostatnia faza konserwacji obejmująca wnętrze okrętu podwodnego. Ich koniec przewidziany jest na wiosnę 2014 roku.

Prace konserwacyjne przy okręcie kosztować mają w sumie 7 mln funtów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: