Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Od 2016 roku w UK będą plastikowe banknoty

2013-12-29 Od 2016 roku w UK będą plastikowe banknoty

Bank Anglii (ang. Bank of England) poinformował, że w 2016 roku zacznie emitować plastikowe banknoty, po raz pierwszy w swej 300-letniej historii.

Pierwszym plastikowym banknotem będzie pięciofuntówka z wizerunkiem Winstona Churchilla, byłego premiera Zjednoczonego Królestwa.

Plastikowe funty szterlingi mają pozostawać dłużej czyste i być bardziej odporne na uszkodzenia. Dzięki temu mają pozostawać w obiegu ponad dwa razy dłużej niż dotychczasowe papierowe banknoty. Zatem choć w produkcji będą droższe to ich dłuższy czas użytkowania sprawi, że będą tańsze patrząc z perspektywy wielu lat. Plastikowe funty mają być także trudniejsze do podrobienia.

W 2017 roku wyemitowane zostaną plastikowe banknoty o nominale 10 funtów. Będą one miały wizerunek Jane Austen, angielska pisarka. Oba banknoty będą nieznacznie mniejsze niż obecne.

W Europie plastykowe banknoty są już w Rumunii. Używane były także na Wyspie Man położoną między Wielką Brytanią i Irlandią na Morzu Irlandzkim. Jednakże tam zostały wycofane. Na świecie takich banknotów używają m.in. Kanada, Singapur, Nowa Zelandia i Meksyk.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: