Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Nowy Rok przywitał Polskę koło Londynu na Pacyfiku

2014-12-31 Nowy Rok przywitał Polskę koło Londynu na Pacyfiku

Co ma wspólnego Nowy Rok z Polską, Londynem i zapomnianą wyspą daleko na Pacyfiku. Zobaczcie sami...

Coś z cyklu "Nasi tu byli". Mieszkańcy zapomnianej wyspy Kiritimati na Pacyfiku mają już Nowy Rok. Co ciekawe jedną z zaledwie czterech zamieszkałych osad na wyspie stanowi... Poland.

Położenie wsi Poland na pacyficznej wyspie Kiritimati (grafika: NASA)

Wieś Polska ma tam wyborne towarzystwo - sąsiaduje bowiem z Londynem (London). Chcielibyście, co? Sąsiadem jest także Paryż (Paris) i... Banan (Banana ;-)

Licząca 200 osób wioska nazwana została Poland dla uczczenia Polaka o nazwisku Stanisław Pełczyński z amerykańskiego statku przewożącego koprę, który trafił na wyspę, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Okazało się, że Polak potrafi. Pan Stanisław jako mechanik okrętowy pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława ;-).

Do dziś pamiętają go tam jako pomocnego Stanisława, choć nazwiska Pełczyński nie potrafili wymówić i zatem także zapamiętać. Zapisanie go w lokalnym alfabecie było zaś... niemożliwe.

W Nowym Roku pozostaje Wam życzyć także zatok, ulic itp. nazwanych Waszym imieniem Polacy. Czyli innymi słowy: sukcesów wszędzie tam, gdzie Was wywiało!

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: