Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Nowy brytyjski myśliwiec BAE Tempest

2018-07-16 Nowy brytyjski myśliwiec BAE Tempest

Po dziesiątkach lat przerwy Zjednoczone Królestwo zbuduje własny myśliwiec.


Prototyp BAE Tempest oblatany ma być do 2025 roku (grafika: BAE Systems)

Podczas odbywających się targów Farnborough 2018 brytyjski minister obrony Gavin Williams zaprezentował makietę nowego, brytyjskiego myśliwca 6. generacji.

Nowy myśliwiec BAE Tempest wejść ma do służby od 2035 roku. Zatąpi on obecnie używane samoloty Eurofighter Typhoon. Używany będzie rónolegle do F-35.


Kokpit przyszłego samolotu (grafika: BAE Systems)

Tempest ma mieć możliwość lotu zarówno załogowego jak i bezzałogowego. Za budową odpowiedzilane będą brytyjskie koncerny BAE Systems, Rolls-Royce i MBDA oraz włoski Leonardo.

Oprócz klasycznych rakiet bojowych na pokładzie samolotu znajdzie miejsce prawodpodobnie broń kinetyczna. Do samoobrony samolot wyposażony będzie w broń laserową o ukierunkowanej energii. Przenosić będzie mógł także małe drony mogące operować w chmarze.

Sterowanie systemami umożliwiać będę w pełni konfigurowalne wirtualne kokpity, z zaawansowanymi interfejsami człowiek-maszyna, w tym śledzeniem oczu i sterowaniem gestami.

System walki powietrznej będzie wymieniał dane z szeroką gamą innych cywilnych i wojskowych platform i usług w przestrzeni powietrznej, lądowej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej.


Prezentacja Tempesta

Wiadomo na razie, że Brytyjczycy zainwestują w projekt 2 mld funtów. Szukają innych państw chętnych do przystąpienia do prac nad myśliwcem i jego finansowania. Jako kraje zainteresowane ew. współpracą wskazywana jest Szwecja i Japonia.

Nowa konstrukcja będzie konkurencją dla nowego myśliwca rozwijanego wspólnie przez Niemcy i Francję.

Nazwa konstrukcji nawiązuje do myśliwca Hawker Tempest używanego podczas II wojny światowej. Wielka Brytania nie zbudowała własnego myśliwca od lat 60. XX wieku.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: