Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Niemiecki zegar "na śmierć" przestraszył Brytyjczyka

2013-12-14 Niemiecki zegar "na śmierć" przestraszył Brytyjczyka

Pacjent angielskiego szpitala zamarł, gdy zegar na ścianie przy jego łóżku pokazał mu komunikat DIE (z ang. umieraj). Myślał, że wybiła jego ostatnia godzina...

"Zegar mówił mi, że mam umrzeć." - powiedział lekarzom brytyjski pacjent.

Okazało się jednak, że słowo DIE to tylko skrót od słowa Dienstag, czyli z niemieckiego "wtorek". Zegar ścienny bowiem ustawiony był na język niemiecki.


(grafika: SXC (CC))

Pacjent uspokoił się, gdy lekarze szybko przestawili zegar na wersję angielską. Po zmianie ustawień zamiast DIE pojawił się TUE, czyli skrót od angielskiego wtorku (Tuesday).

Cała sprawa działa się w szpitalu Royal Hallamshire w Sheffield. Sprawa była na tyle niezwykła, że o całej sprawie doniósł renomowany magazyn medyczny British Medical Journal.

Znajomość języków obcych wśród Brytyjczyków jest najniższa w Europie. Statystyki unijne "Europeans and their languages" pokazują, że większość Brytyjczyków nie zna żadnego języka obcego. Jeśli Brytyjczyk już się uczy jakiegoś języka obcego to wybiera on francuski (niecałe 15% Brytyjczyków), niemiecki lub hiszpański (każdorazowo mniej niż 5%).

Brytyjczycy w nieznajomości języków obcych wyprzedzają kolejnych w kolejce Portugalczyków, Hiszpanów i Francuzów. Oni także lubią znać tylko swój język.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: