Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Metro w Londynie ma 150 lat

2012-12-09 Metro w Londynie ma 150 lat

Metro w Londynie kończy właśnie 150 lat. To najstarsze metro na świecie. Po raz pierwszy pasażerowie skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku, kilkanaście dni przed wybuchem... polskiego Powstania Styczniowego.

Głównym zamysłem budowniczych metra w Londynie (oficjalnie: London Underground, potocznie the Tube) było połączenie centrum miasta z 6 znajdującymi się poza centrum dworcami kolejowymi. Spowodować to miało zmniejszenie się ruchu drogowego w centrum miasta, którego wzrost był coraz bardziej uciążliwy.

Metro w Londynie proponowane było już w latach 30. XIX wieku, jednakże aż do około roku 1850 roku propozycja ta nie była brana poważnie pod uwagę.

Budowa pierwszej linii Metropolitan Railway została zatwierdzona przez brytyjski parlament latem 1853 roku. Budowa rozpoczęła się w marcu 1860 roku, zaś zakończyła przed końcem 1862 roku. Zatem trwała niecałe 2 lata.


Budowa pierwszej linii londyńskiego metra trwała niecałe 2 lata, półtora wieku później pierwszej i jedynej linii metra w Warszawie 25 lat

Linia Metropolitan Railway miała 6 km długości w następującym przebiegu(aktualne nazwy): Paddington - Edgware Road - Baker Street - Portland Street - Euston Square - King's Cross - Farringdon.

Już 10 stycznia 1863 roku, czyli w dniu otwarcia dla pasażerów, przetransportowanych zostało 38 tys. osób. W ciągu pierwszych 12 miesięcy było ich 9,5 mln, w ciągu kolejnego roku 12 mln.

Obecnie system metra w Londynie obejmuje 270 stacji. Ma długość 402 kilometrów, z czego pod ziemią znajduje się 45% tras. Biorąc pod uwagę długość szyn londyńskie metro jest po Szanghaju i Pekinie trzecią największą linią metra.

Obecnie London Underground przewozi ok. 1,2 mld pasażerów rocznie. Pod względem liczby przewiezionych pasażerów zajmuje pod tym względem 3 miejsce w Europie - po metrze w Moskwie i Paryżu.


Na 150 lecie przygotowano specjalne plakaty (grafika: London Underground)

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: