Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Lublin świętuje pierwsze urodziny lotniska i lotów do UK

2013-12-17 Lublin świętuje pierwsze urodziny lotniska i lotów do UK

Najmłodsze lotnisko pasażerskie w Polsce obchodzi swoje pierwsze urodziny. Dokładnie rok temu z Lublina rozpoczęły się loty. Pierwszym kierunkiem był Londyn.

Lotnisko w Świdniku pod Lublinem zostało otwarte dokładnie rok temu, w poniedziałek 17 grudnia 2012. Regularne loty zainaugurował Ryanair połączeniem do Londynu. Zaraz po tym na lotnisku działać zaczął także konkurencyjny Wizz Air inaugurując trasę także do Londynu z częstotliwością dwóch lotów w tygodniu.

Dziś, czyli rok później, Lublina ma dwa połączenia z Londynem - na lotniska Londyn Luton (LTN) i Londyn Stansted (STN). Niestety nie ma obecnie zawieszonych lotów z Liverpoolem.


Z oferty Ryanair z Lublina niestety nie ma obecnie zawieszonych lotów z Liverpoolem


Po roku Wizz Air lata nadal na swoich trasach

Lotnisko ma obecnie także połączenia z Oslo, Dublinem i trasę krajową do Gdańska.

Terminal lotnisko został wybudowany z przepustowością roczna na poziomie 1 mln pasażerów. W założeniach port lotniczy miał zarabiać na sobie przy poziomie 0,5 mln pasażerów rocznie. Niestety po pierwszym roku wiele brakuje do tego wyniku - od 17 grudnia 2012 roku lotnisko Lublin odprawiło niecałe 180 tys. pasażerów. To także mniej niż zakładano w planach władz - mówiło się o 300 tys. pasażerów w pierwszym roku działalności.

Budowa portu lotniczego Lublin Świdnik (LUZ) kosztowała około 400 mln zł z czego 145 mln zł to środki z funduszy unijnych (czyli także podatków). Budowa trwała 2 lata.

Pierwsze urodziny obchodzone są skromnie. Każdy pasażer jedynie ma zostać powitany słodką niespodzianką.


Niestety mieszkańcy zabytkowego Lublina muszą jeszcze do lotniska dopłacać (grafika: SXC (CC))

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: