Londyn – jak prezentują się koszty życia i ceny w mieście

Tagi , , , ,

Londyn to stolica Wielkiej Brytanii i jedno z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów. Niemniej jednak nie można się temu dziwić, gdyż Londyn to miasto, które praktycznie nigdy nie zasypia. Turyści spotkają się tam z niezwykle szybkim tempem życia i masą atrakcji. Londyńczycy znani są z tego, że zwykle gdzieś biegną, spieszą się do pracy czy do domu, zaś wieczory lubią oni spędzać w pubie przy dobrym piwie. Mimo wszystko Londyn nieodłącznie kojarzony jest z wysokimi cenami, co może być jednym z demotywujących aspektów, podczas wizyty w tej ogromnej metropolii. Przeciętny turysta szczególnie w obecnych czasach, nie chce wydawać zbyt wiele na wymarzone wakacje, jednak w dalszym ciągu, chce je spędzić w wyjątkowo dobrych warunkach. Wobec tego, jak przedstawiają się ceny w Londynie i koszty życia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Londynie – ile kosztują noclegi?

Najważniejszą kwestią podczas podróży do Londynu jest nic innego jak znalezienie dla siebie dogodnego miejsca noclegowego. W tym momencie większość turystów- kojarząc mniej więcej ceny noclegów w Londynie- będzie chciało zdecydować się na jak najtańsze rozwiązanie. Czy jest to jednak możliwe? Otóż trzeba sobie jasno powiedzieć, że wszystko będzie zależeć od tego, w jakiej części Londynu będą oni chcieli się zatrzymać. Jasno można wskazać, że obecnie najtańsze noclegi dostępne są w dzielnicy Greenwich oraz Lewisham. Są to jedne z nieco bardziej oddalonych od centrum dzielnic Londynu. Tam z kolei nocleg w pensjonacie można znaleźć już za 58 złotych od osoby za jedną noc.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w momencie, gdy będziemy próbowali znaleźć nocleg w dzielnicy Westminster lub Battersea. Te dzielnice z kolei stanowią swoiste centrum Londynu i dominują tam dość prestiżowe i luksusowe noclegi. Wówczas turyści muszą liczyć się z tym, że za nocleg będą oni musieli zapłacić nawet ponad 200 złotych za noc. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że ceny noclegów w Londynie uzależnione są od wybranej przez nas dzielnicy.

Big Ben i domy parlamentu w Londynie, Wielka Brytania
Big Ben i domy parlamentu w Londynie, Wielka Brytania, licencja: shutterstock/By SS.Borisov

Londyn – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Ceny jedzenia i ceny w restauracjach praktycznie w całym Londynie są dość podobne i nie można tu powiedzieć, że niektóre dzielnice są pod tym względem znacznie droższe niż inne. Oczywiście wiele tu zależy od tego, czy podróżni zdecydują się na wizytę w jednej z bardziej ekskluzywnych restauracji, czy być może wybiorą oni tradycyjny, londyński pub. Niemniej jednak w przybliżeniu można powiedzieć, że ceny w londyńskich restauracjach prezentują się następująco:

 • fish and chips- czyli tradycyjna ryba z frytkami to koszt około 12 funtów;
 • stek z frytkami to już około 25 funtów;
 • zupa dnia- często serwowana w restauracjach to już wydatek około 5 funtów;
 • sałatka z kurczakiem to ponownie wydatek rzędu 12 funtów;
 • pizza- w zależności od dodatków to koszt od 10 funtów w wzwyż;
 • hamburger z wołowiną to około 5 funtów.
Happy family cheering with red wine at barbecue dinner outdoor - Different age of people having fun at weekend meal - Food, taste and summer concept - Main focus on left hands toasting
jedzenie na mieście, Londyn licencja: shutterstock/By DisobeyArt

Jak wyglądają ceny w restauracjach?

Oczywiście nie wszyscy turyści będą chcieli stale odwiedzać londyńskie restauracje. Co za tym idzie, warto również zapoznać się ze średnimi cenami żywności w zwykłych sklepach spożywczych. Wówczas można powiedzieć, że:

 • chleb tostowy to około 0,50 funtów;
 • zwykła bułka to koszt 0,15 funtów;
 • kilogram pomidorów to około 1,80 funtów;
 • kilogram ziemniaków to około 0,60 funtów;
 • butelka wody niegazowanej to około 0,40 funtów- za 1,5 litra;
 • kilogram kurczaka to około 4 funty;
 • masło to około 1,50 funtów.

Jak więc widać, ceny w londyńskich sklepach z pewnością są o wiele bardziej przystępne niż w momencie, kiedy porównujemy je z cenami w restauracjach i barach.

Londyn – ile kosztuje transport?

Wbrew pozorom londyńczycy nie zawsze chętnie korzystają z własnych samochodów. Transport publiczny w tym mieście jest świetnie rozwinięty, a co za tym idzie, z jego pomocą będziemy mogli dojechać praktycznie w każde miejsce. Zacznijmy więc od popularnych, londyńskich taksówek. Zwykle opłata wstępna zaczyna się już od 4-ech funtów, a każdy kolejny kilometr to koszt od 0,20 do 0,50 funtów z zależności od wybranej korporacji taksówkarskiej.

Taksówki w Londynie są wyjątkowo popularne, jednak ustępują one nieco zorganizowanym środkom komunikacji publicznej. Zwykle pojedynczy przejazd- metrem lub autobusem to koszt od 2 do 4 funtów. W ramach pojedynczego biletu jednak możemy się przesiadać dowolną ilość razy. Warto jednak pamiętać, że miasto podzielone jest na szereg stref i opłaty za przejazd mogą być nieco bardziej zróżnicowane. W strefie 1 i 2, czyli najbliżej centrum bilet pojedynczy dla osoby dorosłej to już koszt 4,80 funtów.

Warto pamiętać, że w kwestii transportu publicznego, turyści, którzy zamierzają w Londynie zostać nieco dłużej, mogą posłużyć się kartą Oyster. Wówczas średnio cena jednego przejazdu to około 3 funty.

Big Ben, Westminster Bridge i czerwony dwupiętrowy autobus w Londynie, Anglia, Wielka Brytania
Big Ben, Westminster Bridge i czerwony dwupiętrowy autobus w Londynie, Anglia, Wielka Brytania, licencja: shutterstock/By Sergii Figurnyi

Ile kosztuje paliwo w Londynie?

Jeśli turyści podróżują do Londynu własnym samochodem lub zdecydowali się na to, by go wypożyczyć, wówczas będą oni musieli się także zapoznać z cenami paliwa. Można powiedzieć, że w Londynie znajdziemy wiele, różnorodnych stacji paliw, a jak wiadomo, będą one oferowały nieco bardziej zróżnicowane ceny. Zgodnie z danymi z bieżącego roku, można jednak powiedzieć, że średnia cena litra benzyny w Londynie wynosiła 1,77 funtów, przy czym najniższą ceną było 1,66 funtów, a najwyższą 1,99 funtów. Z kolei za jeden litr oleju napędowego trzeba będzie już zapłacić od 1,89 funtów do nawet 2,10 funtów. Często o wiele lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z usług transportu publicznego, szczególnie uwzględniając to, że Londyn w godzinach szczytu jest praktycznie nieprzejezdny.

Londyn – ile kosztuje piwo?

Chyba żaden z podróżnych nie wyobraża sobie wycieczki do Londynu bez możliwości spróbowania kultowego już piwa. Londyńczycy kochają ten złocisty napój i bardzo chętnie spędzają wieczory po pracy w pubie, racząc się ulubionym piwem. Wobec tego, jak przedstawiają się ceny piwa w Londynie? Otóż jeśli chcemy spróbować lokalnego, beczkowego piwa, wówczas musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za niego nawet 5,50 funtów, a to równa się około 34-40 złotych. Niemniej jednak znajdziemy tam również nieco tańsze odmiany, tradycyjnych piw, gdzie za butelkę około 0,7 litra zapłacimy już 3,30 funtów. Nieco taniej przedstawiają się ceny tego trunku w sklepach spożywczych. Tam za puszkę lub butelkę będziemy musieli zapłacić już od 2 do 4,50 funtów. Wobec tego, jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą piwa ze sklepu do hotelu.

Ile kosztuje wejście do muzeów w Londynie?

Londyn to miasto muzeów i każdy, kto kiedykolwiek odwiedził tę metropolię, to z pewnością się z tym zgodzi. Z pewnością niektórym turystom może zabraknąć czasu na to, by mogli on zwiedzić dosłownie wszystkie muzea, a co więcej, może zabraknąć na nie także funduszy. Dlaczego? Otóż okazuje się, że ceny biletów do londyńskich muzeów są dość wysokie i rozpoczynają się zwykle od 15 funtów, a kończą na nawet 25 funtach. Warto jednak śledzić informacje na stronach głównych danych muzeów, gdyż bardzo często zdarza się, że organizują one wystawy, na które wstęp jest całkowicie bezpłatny. Dodatkowo część wystaw czasowych również może być bezpłatna- jednak tylko w konkretnych dniach. Warto więc mieć to na uwadze.

Ceny mieszkań w Londynie

Niektórzy turyści być może zdecydują się na to, by zamiast hotelu wynająć w Londynie mieszkanie i pozostać tam na dłużej. Z pewnością jest to jedna z możliwości. Warto jednak liczyć się z tym, że za wynajem jednoosobowej kawalerki będziemy musieli zapłacić od 180 do 250 funtów miesięcznie plus opłaty za media i wodę. Oczywiście ceny mieszkań w Londynie będą uzależnione od konkretnej lokalizacji. Co więcej, jeśli w zamiarach jest zakup nieruchomości w Londynie, to niestety, ale trzeba będzie się przygotować na wyjątkowo wysokie koszty. Średnia cena nieruchomości w Londynie to 273 698 funtów. Mowa tu o standardowym, dwupokojowym mieszkaniu w niezbyt dużej odległości od centrum miasta. Warto jednak pamiętać, że im dalej od ścisłego centrum, tym ceny nieruchomości w Londynie będą zgodnie się zmniejszać.

Luksusowy stary apartament dom z białą fasadą, Kensington, Londyn, Wielka Brytania
Luksusowy stary apartament dom z białą fasadą, Kensington, Londyn, Wielka Brytania, licencja: shutterstock/By pavla
Poprzedni

Jakie pamiątki z Londynu? Oto 18 sprawdzonych pomysłów!

Temperatura oraz pogoda w Londynie w ciągu roku- kiedy warto jechać?

Następny

Dodaj komentarz