Komunikacja miejska w Londynie

, Tagi , , ,

Londyn to największa i wiecznie spiesząca się metropolia na Wyspach Brytyjskich. Okazuje się, że rozległość pod względem powierzchni, a także gęste zaludnienie sprawia, że Londyn o każdej porze roku, a także o każdej porze dnia, jest wyjątkowo ruchliwy oraz tętni życiem. Oczywiście dla turystów może być to wyjątkowo ekscytujące. Jednocześnie już po dotarciu do Londynu samodzielnie przekonają się o tym, że zwiedzanie miasta na piechotę jest praktycznie niemożliwe. Wobec tego, tak czy inaczej będą oni musieli skorzystać z pomocy komunikacji miejskiej, która jest wyjątkowo dobrze w mieście rozwinięta. Jednak jakie są ceny biletów i karnetów, a także w jaki sposób zorganizowana jest komunikacja miejska w Londynie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak zorganizowany jest transport publiczny w Londynie?

Podróżni na pierwszy rzut oka uważają, że opanowanie komunikacji miejskiej w Londynie jest wyjątkowo proste. Jednak już na miejscu szybko przekonują się o tym, że rzeczywistość jest całkowicie odmienna. Londyn i jego komunikacja miejska to ogromna i rozbudowana sieć połączeń oraz środków transportu. Sprawia ona, że dość łatwo można się w nich pogubić. Wobec tego, zanim zdecydujemy się zakupić pierwszy bilet, warto dowiedzieć się, w jaki sposób londyński transport publiczny jest w ogóle zorganizowany. Otóż do dyspozycji mieszkańców oraz oczywiście turystów jest:

Metro – czyli Tube lub London Underground

Jest to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych środków komunikacji miejskiej. Jak łatwo można się domyślić, metro jest wolne od korków, a co za tym idzie podróżowanie po mieście w wagonikach Tube jest wyjątkowo szybkie i przyjemne. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w godzinach szczytu metro jest mocno zatłoczone, a co więcej niektóre ze stacji znajdują się „na powierzchni”.

Autobusy – czyli słynne, londyńskie Bus

Są one czteropiętrowymi autobusami, które są alternatywnym rozwiązaniem dla metra, a co więcej, są one również o wiele tańsze. Niemniej jednak w godzinach szczytu stoją one w londyńskich korkach.

DLR – czyli automatyczna kolej

Docklands Light Railway to również jeden z „elementów” londyńskiego transportu publicznego. Niemniej jednak ta kolej obsługuje jedynie wschodnią część Londynu.

London Overground

To z kolei kolej podmiejska, która składa się z 6 linii kolejowych dojeżdżających głównie do przedmieść Londynu.

Komunikacja miejska w Londynie – National Rail

To pociągi miejskie i nie tylko. Kursują one po peryferyjnych obszarach miasta i na lotnisko.

Wobec tego w Londynie możemy korzystać z różnych środków komunikacji zbiorowej, które oczywiście zaoferują nam mocno zróżnicowane ceny za przejazd. Warto również pamiętać, że na komunikację miejską w Londynie składają się także tzw. River Bus, czyli statki kursujące po Tamizie oraz tramwaje, czyli trams.

Ile kosztuje komunikacja miejska w Londynie?

Środki komunikacji miejskiej w Londynie są maksymalnie zróżnicowane, a co więcej, warto zauważyć, że ich ceny zależą głównie od wybranej taryfy. Możemy wyróżnić więc trzy, główne taryfy zgodnie z którymi pobierane są opłaty:

  • pay as u go – peak – czyli taryfa obowiązująca w godzinach szczytów;
  • pay as u go – off peak – to taryfa obowiązująca poza godzinami szczytu;
  • bilet kartonikowy – czyli tradycyjny bilecik kupowany w biletomacie lub w automacie u kierowcy.

Co więcej, warto również powiedzieć, że Londyn jako miasto podzielone jest na różnorodne strefy, zgodnie z którymi również pobierane są opłaty. Niemniej jednak różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi strefami wahają się od 0,60 do 1 funta. Wobec tego za przejazdy londyńską komunikacją miejską zapłacimy odpowiednio:

  • za przejazd autobusem od 1,65 funta do 5,95 funtów;
  • za przejazd metrem zapłacimy około 5,90 funtów – jest to jeden ze środków komunikacji, na który można zakupić bilet jednodniowy;
  • za przejazd tramwajem zapłacimy około 2,20 funtów – w tym wypadku również możemy zakupić bilet jednodniowy.

Z kolei za korzystanie z kolei miejskiej i pociągów ceny nie są regularne i zależą od miejsca początkowego podróży oraz miejsca docelowego. Wobec tego, koszty przejazdu warto sprawdzać na oficjalnej stronie londyńskiej komunikacji miejskiej, gdzie również można zdecydować się na zakup biletów.

Komunikacja miejska w Londynie – karnety na podróże

Jeśli doskonale wiemy, że w Londynie zostaniemy na dłużej i będziemy się poruszać po mieście głównie komunikacją miejską, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie biletu okresowego. Jego rolę spełnia karta „Travelcard”. Wówczas podróżni będą mogli korzystać bez limitów z londyńskiego transportu publicznego, a także przesiadać się bez ograniczeń. Dodatkowo na niektóre przejazdy w określonych strefach miasta otrzymają oni około 30% zniżki. Dodatkowo funkcjonuje również karta Oyster, na którą „nabijane” są bilety miesięczne i tygodniowe. Visitor Oyster Card to idealne rozwiązanie dla większości turystów. Zakup tej karty to około 5 funtów, a dodatkowo musimy zasilić ją środkami na przejazdy. Niemniej jednak dzięki karcie Oyster można płacić w taryfie pay as u go, a taryfa ta oferuje znacznie tańsze bilety.

Poprzedni

Wiosna w Szkocji, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Wycieczka do Glasgow – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz