Nie da się ukryć, że Zielona Wyspa, jaką jest Irlandia, przyciąga do siebie coraz to więcej podróżnych. Okazuje się, że kraj ten ma ogromny potencjał turystyczny, który dopiero teraz staje się o wiele bardziej widoczny. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że największym zainteresowaniem cieszy się stolica Irlandii, czyli Dublin. To właśnie tam znajdziemy najciekawsze zabytki, a także najpiękniejsze miejsca, które są absolutnie niepowtarzalne. Dublin zamieszkiwany jest na stałe przez około pół miliona mieszkańców. Na co dzień, zamiast korzystania z samochodów, wybierają oni komunikację miejską. Jeśli więc i my planujemy w ten sposób zwiedzać Dublin, to co powinniśmy wiedzieć o miejskim transporcie publicznym?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Komunikacja miejska w Dublinie – co wchodzi w jej skład?
Dublin to jedna z największych metropolii w Irlandii i miasto, które praktycznie nigdy nie zasypia. Nic więc dziwnego, że jeśli chodzi o transport publiczny, to jest on wyjątkowo dobrze zorganizowany. Mieszkańcy mogą korzystać z różnych środków transportu, które świetnie ze sobą współpracują i pozwalają dostać się w każdy zakątek tej metropolii. W skład transportu publicznego w Dublinie wchodzą:
- Bus – mieszkańcy Irlandii mianem „bus” określają po prostu miejskie autobusy. Najczęściej spotkamy się z modelami, które zostały zmodyfikowane o dodatkowe piętro. Dzięki temu mogą one jednorazowo zabrać o wiele większą ilość osób.
- Luas – pod tym pojęciem z kolei skrywają się świetnie nam znane tramwaje. Zwykle kursują one nie tylko w centrum Dublina, ale także i na obrzeżach miasta.
- Dart – to z kolei typowy pociąg aglomeracyjny, który jednak nie dojeżdża do ścisłego centrum miasta. Pociągi aglomeracyjne kursują bowiem jedynie na przedmieściach i mają o wiele mniejszą liczbę przystanków. Gwarantują one także możliwość dojazdu do nieco mniejszych miejscowości, bezpośrednio na obrzeżach Dublina.
Warto wiedzieć, że wszystkie środki komunikacji miejskiej w mieście mają ściśle ustalone rozkłady jazdy. Są one wyjątkowo rygorystycznie przestrzegane przez kierowców. Zazwyczaj jednak publiczny transport w Dublinie kursuje od godziny 6 do godziny 22:30 w dni powszednie i od godziny 9:00 do godziny 22:30 w weekendy i święta. Można jednak spotkać się w tym, że w niektóre soboty autobusy zaczynają rozwożenie mieszkańców – a także i turystów – już od godziny 6:00. Wszystkie środki komunikacji miejskiej jeżdżą zazwyczaj co 10 minut. Niemniej jednak Dublin Bus posiada oficjalną aplikację, za pośrednictwem której można sprawdzić najbardziej aktualne rozkłady jazdy.
Komunikacja miejska w Dublinie – jak kupić bilet i jakie są ceny?
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o zakup biletów na komunikację miejską w Dublinie, to jest to nasz obowiązek. Za przejazd bez biletu można spodziewać się wyjątkowo wysokich mandatów. Okazuje się, że jeśli zdecydujemy się na podróż busem, wówczas bilet możemy kupić jedynie u kierowcy. Co więcej, musimy także posiadać dokładnie wyliczoną kwotę, gdyż kierowcy nie wydają reszty. Z kolei bilety na tramwaj można zakupić na każdym przystanku tramwajowym w specjalnym automacie, wówczas możliwa jest również płatność kartą. Bilety na pociągi aglomeracyjne – Dart – sprzedawane są już bezpośrednio w kasach biletowych dostępnych na dworcu.
Ile zapłacimy za przejazd komunikacją miejską w Dublinie?
Jak łatwo można się domyślić, za każdy przejazd komunikacją miejską w Dublinie będziemy musieli zapłacić. Oczywiście, występuje w tym momencie rozróżnienie na bilety normalne, a także na bilety ulgowe. Jednocześnie warto się przygotować na to, że ostateczna cena biletu zależy od tego, jaką odległość chcemy pokonać. Jeśli decydujemy się na przejechanie mniej niż 3 kilometrów w obrębie określonej strefie zapłacimy około 2,15 euro. Jest to jednorazowy bilet, w ramach którego możemy się przesiadać, jednak tylko wtedy, kiedy jest to konieczne do dotarcia do miejsca docelowego. W momencie jednak, kiedy zdecydujemy się pokonać odległość większą niż 3 kilometry, wówczas musimy liczyć się z tym, że za przejazd zapłacimy już 3,80 euro. Również jest to bilet jednorazowy, w ramach którego możemy się przesiadać, jeśli zmierzamy do określonego miejsca docelowego.
Komunikacja miejska w Dublinie – jak możemy zaoszczędzić na transporcie publicznym?
Jeśli nie uśmiecha się nam co chwila kupować kolejnego, jednorazowego biletu, wówczas naszą uwagę powinny zwrócić karnety biletowe, jakie udostępnione są przez transport publiczny w Dublinie. Głównym karnetem – z którego korzysta praktycznie każdy mieszkaniec Dublina – jest Leap Card. Karta ta jest sprzedawana w sklepach, biurach transportowych, a także w automatach na przystankach tramwajowych. Spełnia ona poniekąd rolę biletu miesięcznego. Wówczas za przejazd z kartą Leap Card zapłacimy 1,20 euro – za mniej niż 3 kilometry – i 2,50 euro za przejazd powyżej 3 kilometrów. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie karty transportowej Leap Card pobierana jest prowizja w wysokości 5 euro. Kartę tę również musimy doładować własnymi środkami i „przykładać” ją podczas przejazdu, celem dokonania opłaty.