Komunikacja miejska w Bradford – jak się poruszać?

Tagi , , , ,

Bradford leżące w hrabstwie West Yorkshire w Anglii jest to miasto bogate w kulturę i atrakcje. Miasto to posiada fascynującą historię i wiele zabytków, począwszy od pozostałości rzymskich po wiktoriańskie. Długie dziedzictwo przemysłowe znajduje odzwierciedlenie w muzeach i galeriach. Planujesz odwiedzić Bradford i zastanawiasz się jak do niego dojechać? Komunikacja miejska w Bradford nie będzie mieć przed Wami tajemnic po przeczytaniu poniższego artykułu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym dojechać do Bradford?

Pociągiem

W mieście znajdują się dwie stacje kolejowe, Bradford Interchange oraz Bradford Forster Square. Do Bradford kursują pociągi m.in. z Leeds, Newcastle,  Yorku, Liverpoolu, Manchester Victoria oraz London Euston.

Autobusem

Bradford Interchange to dworzec kolejowo – autobusowy, na którym zatrzymuje się wiele lokalnych linii i autobusów dalekobieżnych. 

Samochodem

Podróż samochodem jest z pewnością najbardziej komfortową i szybką. Do Bradford można dojechać autostradą M606, która łączy się z autostradami M1, A1 i M62. 

Jak się dostać komunikacją miejską z lotniska do Bradford i ile kosztuje bilet?

Lotnisko Leeds Bradford znajduje się pomiędzy miastami Leeds, Bradford oraz Harrogate i jest łatwo dostępne środkami transportu publicznego. Autobusy kursują codziennie od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora, także w weekendy oraz święta. Z i na lotnisko z Bradford kurską szybkie i nowoczesne autobusy FLYER. Bilet dla jednej osoby z i na lotnisko kosztuje 2,00 GBP.  

Komunikacja miejska w Bradford – jak się poruszać?

Jeśli chcesz skorzystać z transportu publicznego w Bradford, koniecznie zajrzyj na stronę West Yorkshire Metro, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące komunikacji publicznej w Bradford wielu informacji. Obejmują one:

 • aktualne godziny kursowania autobusów i pociągów
 • ceny biletów
 • mapy tras
 • lokalizacje przystanków autobusowych
 • lokalizacje przystanków kolejowych

Bradford posiada rozbudowaną sieć autobusów miejskich i pociągów. Zazwyczaj kursują one od około 5 rano do 23 wieczorem, w zależności od trasy. Można ich używać do poruszania się po centrum miasta lub dojechać do innych części miasta, a nawet do miast sąsiednich.

Warto wiedzieć, że autobusy zatrzymują się na przystankach, które zazwyczaj są pomalowane na czerwono. Ponadto na przystankach zazwyczaj wyświetlane są informacje o rozkładzie jazdy. Jeśli nie masz pewności, którego autobusu wsiąść, warto zapytać innych pasażerów czekających na przystanku. Możesz także zapytać kierowcę autobusu. Przed zakupem biletu w autobusie zapytaj, który autobus jedzie do miejsca docelowego. Możesz również poprosić innych pasażerów lub kierowcę o poinformowanie Cię, kiedy dotrzesz do celu.

Jeśli planujesz podróżować wyłącznie komunikacją miejską, istnieją bilety długookresowe autobusowe i kolejowe, z których możesz korzystać podczas swoich podróży. Może to znacznie obniżyć koszty biletu. Dzieci w wieku od 0 do 5 lat mogą podróżować za darmo większością autobusów i pociągów z symbolem metra w hrabstwie West Yorkshire. Muszą podróżować z pasażerem posiadającym karnet lub bilet. Natomiast dzieci w wieku 5-10 lat płacą połowę ceny biletu w większości autobusów i pociągów.

Komunikacja miejska w Bradford – gdzie kupić bilety?

Bilety autobusowe można kupić u kierowcy po wejściu do autobusu lub online. Pamiętaj, aby go przechowywać w bezpiecznym miejscu przez całą podróż. Do dyspozycji masz m.in.: bilet dzienny, kilkudniowy, tygodniowy lub miesięczny.   

Ceny biletów w komunikacji miejskiej w Bradford

 • Bilet jednorazowy £ 1,60
 • Bilet całodniowy – osoba dorosła  £ 4,50
 • Bilet weekendowy – nieograniczone przejazdy dowolnym autobusem First Bus w hrabstwie West Yorkshire  £ 22,00

MCard ceny biletów

Jeśli chcesz mieć swobodę nieograniczonych przejazdów autobusami i pociągami dowolnego przewoźnika w całym hrabstwie skorzystaj z biletów w aplikacji MCard. Bilety MCard DaySaver ważne są we wszystkich autobusach kursujących po całym West Yorkshire. Umożliwiają one także praktycznie nieograniczone podróże autobusami, pociągami lub obydwoma środkami transportu w hrabstwie. Zakup biletów w aplikacji mobilnej MCard to najwygodniejszy sposób zakupu biletów. Wszystkie bilety dzienne, tygodniowe i miesięczne dla dorosłych są dostępne do zakupu za pośrednictwem aplikacji mobilnej MCard. Ich ceny wyglądają następująco:

 • DaySaver Bus – bilet na 1 dzień £4.50
 • DaySaver Bus – bilet 3-dniowy £13.50
 • DaySaver Bus – bilet 5-dniowy £22.50
 • DaySaver Bus – bilet 10-dniowy £45.00
 • Countywide Bus – bilet tygodniowy £22.10
 • Countywide Bus – bilet miesięczny £85.90
 • Countywide Bus – bilet roczny £944.90

Dworzec autobusowy Bradford Interchange

Wiele autobusów kursujących do i z centrum Bradford zatrzymuje się na dworcu głównym Bradford Interchange, ale nie wszystkie, więc najlepiej najpierw sprawdź przed planowaną podróżą. Z tego dworca odjeżdżają także autobusy do innych pobliskich miast, np. Leeds, Manchesteru, Huddersfield lub wschodniego wybrzeża Yorkshire. Z tego dworca można również dojechać autobusem na lotnisko Leeds/Bradford lub do innych miejsc w Wielkiej Brytanii. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Co warto zjeść w Belfaście?

Szpitale w Bradford – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz