Komunikacja miejska w Birmingham – jak się poruszać?

Tagi , ,

Birmingham jest stosunkowo łatwym miastem do poruszania się, niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z transportu publicznego, wynajętego samochodu czy roweru. Odwiedzający mogą poruszać się po centrum Birmingham na różne sposoby, w tym autobusami i tramwajami Transport for West Midlands. Do centrum miasta można także dojść pieszo, a stacje Birmingham Moor Street i Birmingham New Street znajdują się w odległości krótkiego spaceru od najciekawszych atrakcji miasta, w tym Birmingham Museum & Art Gallery oraz Jewellery Quarter. Dodatkowo jeśli planujesz podróżować poza Birmingham podczas jednodniowych wycieczek do wyboru masz kilka opcji, które nie wymagają samochodu. Lotnisko Birmingham jest również połączone z centrum miasta regularnymi pociągami kursującymi pomiędzy lotniskiem a stacją Birmingham International. Komunikacja miejska w Birmingham nie będzie miała przed Tobą tajemnic po przeczytaniu poniższego wpisu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Birmingham – jak się poruszać?

Autobusy i tramwaje obsługiwane przez Transport for West Midlands są głównymi środkami transportu publicznego w Birmingham. Ponadto Transport for West Midlands obsługuje również transport publiczny w całym regionie Anglii – West Midlands, autobusy oraz tramwaje łączą różne obszary Birmingham z pobliskimi miastami i miasteczkami. Jest to dobry sposób na poruszanie się po mieście i okolicy, zwłaszcza jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą i nie chcesz się martwić parkowaniem. Wiele linii autobusowych i tramwajowych kursuje do późnych godzin wieczornych, także w weekendy, co czyni je dobrą opcją poruszania się po mieście o każdej porze dnia.

Ceny biletów mogą się różnić w zależności od miejsca docelowego. Jeśli zwiedzasz miasto, wybierz jednodniowy bilet autobusowy, który kosztuje £4,50 za bilet dla osoby dorosłej. Łączony jednodniowy bilet autobusowy i tramwajowy kosztuje £7,70 funta za osobę dorosłą.Bilety można kupić w autobusie lub tramwaju, w centrum podróży lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Skorzystaj ze strony internetowej Transport for West Midlands, aby sprawdzić aktualną cenę biletu. Jeśli płacisz gotówką, upewnij się, że masz dokładną kwotę dla kierowcy. Network West Midlands oferuje również kartę płatniczą Swift, umożliwiającą korzystanie z transportu publicznego.

Komunikacja miejska w Birmingham – ceny biletów

West Midlands Metro – koleje miejskie

  • Jeden przejazd – osoba dorosła – 1 strefa – od £1,40
  • Jeden przejazd – osoba dorosła – 2 strefa – od £1,80
  • Metro Day Cap – osoba dorosła – 1 Strefa – od £ 2,90
  • Autobus + koleje miejskie + wszystkie tramwaje – osoba dorosła – 1 dzień – £ 7,70

Autobusy – Transport for West Midlands

  • Bilet całodniowy – osoba dorosła – regionalny – £ 4,50
  • Autobus + koleje miejskie + wszystkie tramwaje – osoba dorosła – 1 dzień – £ 7,70

Autobusy i autobusy nocne obsługują dziesiątki tras, natomiast West Midlands Metro, łączy Birmingham Bull Street z Wolverhampton. Warto wiedzieć, że na stronie dostępna jest także lista wszystkich planowanych i nieplanowanych zakłóceń jakie występują na trasach komunikacji miejskiej. Podróżni mogą wyszukać na stronie, które linie i trasy mają zakłócenia lub opóźnienia.

Konieczne jest zakupienie nowego biletu, aby przesiąść się z tramwaju do autobusu ( i na odwrót), więc jeśli planujesz korzystać z wielu przejazdów, zdecyduj się na bilet dzienny łączony. Pozwala on na nieograniczone podróże, bez obawy o źle skasowany bilet. Autobusy, tramwaje i kolej miejska w Birmingham posiadają ułatwienia dla osób na wózkach inwalidzkich oraz dla wózków dziecięcych.

Poruszanie się po mieście koleją – West Midlands Railway

West Midlands Railway kursuje w całym regionie West Midlands do miejsc takich jak Coventry oraz Birmingham. Pociąg kursuje z kilku stacji w Birmingham, w tym Birmingham Moor Street, Birmingham International oraz Birmingham New Street. Pociąg ten jest najlepszą opcją dla podróżnych, którzy wybierają się na jednodniowe wycieczki do pobliskich atrakcji lub miejsc, takich jak Stratford-upon-Avon. Pociągi oferują bezpłatne Wi-Fi, przechowalnię bagażu i toalety na pokładzie. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej wszystkie pociągi West Midlands Railway są przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich i hulajnóg oraz oferują dodatkowe miejsca siedzące.

Opłaty

Ceny biletów kolejowych różnią się od siebie w zależności od czasu rezerwacji, miejsca docelowego i tego, czy posiadasz zniżkową kartę kolejową. Istnieje pięć głównych rodzajów biletów: Advance,  Anytime, Off-Peak, Flexi Season oraz Season. Wybieraj taryfy Advance lub Off-Peak, aby znaleźć najtańsze opcje. Jeśli planujesz regularnie podróżować pociągiem podczas swojej wizyty, warto kupić kartę kolejową, aby uzyskać zniżki. Dzięki aplikacji mobilnej możesz możesz kupić bilety cyfrowe.

Komunikacja międzymiastowa 

Podczas gdy West Midlands Railway łączy region wokół Birmingham, istnieje również kilka linii kolejowych, które łączą Birmingham z miastami takimi jak na przykład Londyn czy Manchester. Podróż z Birmingham New Street do Londynu Euston pociągiem Avanti West Coast zajmuje około dwóch godzin. Pociągi kursują regularnie od 5:29 do 23:00 w dni powszednie. Bezpośrednie pociągi z Birmingham kursują także do Manchesteru, Liverpoolu, Leeds, Sheffield, Oksfordu, a także innych popularnych miast. Osoby planujące podróż z Birmingham do Szkocji muszą przesiąść się w Manchesterze, aby dostać się do Edynburga lub w Warrington, aby dostać się do Glasgow.

Parkuj i jedź

W pobliżu największych przystanków przesiadkowych oraz na obrzeżach miasta znajdują się parkingi typu „parkuj i jedź”. Znajduje się tam parking dla samochodów i rowerów. Wszystkie miejsca są dobrze oświetlone, wyposażone w monitoring i punkty pomocy, w których można uzyskać pomoc, naciskając przycisk. Dodatkowo większość parkingów przy stacjach kolejowych i wzdłuż kolej miejskiej West Midlands jest bezpłatna. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej TfWM

Wskazówki dotyczące poruszania się po Birmingham

Poruszanie się po Birmingham, zwłaszcza w centrum miasta jest stosunkowo bezproblemowe, ale warto wiedzieć o kilku rzeczach, które mogą sprawić, że podróż będzie bezstresowa.

  • W Boże Narodzenie i Boxing Day w całej Anglii większość transportu działa w ograniczony sposób, więc zdecyduj się na taksówkę. Jeśli planujesz podróż w Boże Narodzenie, zarezerwuj wcześniej taksówkę.
  • Wiele pociągów i tramwajów nie jest dostępnych późno w nocy, natomiast wiele autobusów nadal kursuje. Ponadto taksówki są zawsze dostępne. Pamiętaj, aby sprawdzić czas ostatniego odjazdu tramwaju lub pociągu, aby go nie przegapić.
  • Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, odwiedź Centrum Informacji Turystycznej Network West Midlands, znajdujące się na dziedzińcu dworca New Street. Jest ono otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:30 do 17:30. Centrum informacyjne nie jest czynne w niedziele i święta.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

TOP 12 atrakcji w Manchesterze

Kiedy jechać do Belfastu?

Następny

Dodaj komentarz