Kelvingrove Art Gallery and Museum, zwiedzanie, atrakcje, bilety

Tagi , , , ,

Kelvingrove Art Gallery and Museum jest jedną z najpopularniejszych bezpłatnych atrakcji w Szkocji. Wewnątrz muzeum znajdują się 22 tematyczne sale prezentujące ponad 8000 obiektów. Kolekcje prezentowane w Kelvingrove są rozległe, wszechstronne i posiadają duże znaczenie na arenie międzynarodowej. Obejmują one historię naturalną, broń, zbroje oraz sztukę z wielu ruchów artystycznych. Planujesz podczas pobytu w Glasgow wizytę w galerii? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego muzeum. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kelvingrove Art Gallery and Museum?

Budynek galerii znajduje się w parku Kelvingrove na zachodnim krańcu miasta, przy ulicy Argyle Street. Dokładny adres to: Argyle Street, Glasgow G3 8AG. 

Jak dojechać?

Samochodem

Kelvingrove Art Gallery and Museum znajduje się w zachodniej części Glasgow. Przy obiekcie znajduje się płatny parking, ale liczba miejsc jest ograniczona.Na parkingu znajduje się 10 miejsc zarezerwowanych dla posiadaczy niebieskich plakietek. Miejsca te są bezpłatne i nie ma ograniczeń czasowych. Dojazd do parkingu Kelvingrove jest oznakowany od Sauchiehall Street do Kelvin Way. Dostępny jest również parking przy The Kelvin Hall na Bunhouse Road – naprzeciwko Kelvingrove.

Środkami transportu publicznego

Z centrum miasta Glasgow można łatwo dotrzeć do muzeum środkami transportu publicznego. Autobusy linii 2, 3 i 77 zatrzymują się bezpośrednio przed Kelvingrove. Muzeum Kelvingrove znajduje się piętnaście minut spacerem od stacji kolejowej Partick i dziesięć minut spacerem od stacji kolejowej Charing Cross. Najbliższa stacja metra to Kelvinhall, która znajduje się około 800 metrów od Kelvingrove.System wypożyczania rowerów Next Bike działa również w Glasgow, z lokalizacjami odbioru i zwrotu w całym mieście. Dlatego też do galerii możesz dojechać także rowerem. 

Historia i ciekawostki

Kelvingrove Art Gallery and Museum to jedno z ostatnich wielkich muzeów pochodzących z epoki wiktoriańskiej. Otwarto je w 1901 roku w ramach Międzynarodowej Wystawy w Glasgow. W 1902 roku stało się ono miejską galerią sztuki i muzeum w Glasgow. Mieszkańcy miasta lubią odwiedzać to muzeum ze względu na bogatą kolekcję artefaktów, jak i piękną architekturę samego budynku. Zbiory muzeum obejmują zarówno sztukę piękną – w tym dzieła francuskiego impresjonizmu – jak i historię naturalną, w tym słonia Sir Rogera, a także broń, zbroje i artefakty ze starożytnego Egiptu.Oprócz bogatej kolekcji, Kelvingrove organizuje również wystawy czasowe, programy edukacyjne dla dzieci oraz różne wydarzenia przez cały rok. Kelvingrove jest kulturalnym centrum Glasgow, które oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Zwiedzanie Kelvingrove Art Gallery and Museum

Najsłynniejszym obrazem wystawionym w Kelvingrove jest arcydzieło Salvadora Dali z 1951 roku „Chrystus Świętego Jana od Krzyża”. Kolejną interesującą atrakcją muzeum jest słoń Sir Roger. Natomiast z sufitu zachodniego dziedzińca zwisa samolot Spitfire.Odnowiony budynek jest atrakcją samą w sobie. Galeria poza tym jest to muzeum przyjazne rodzinom z dziećmi i jego ekspozycje zostały zaprojektowane z myślą o najmłodszych odwiedzających. Oprócz cennych eksponatów, Kelvingrove posiada restaurację, kawiarnię oraz sklep z pamiątkami.

Dlaczego warto odwiedzić Kelvingrove Art Gallery and Museum?

Jeśli masz jeden dzień na odwiedzenie Glasgow to galerii powinno się znaleźć na liście miejsc, które powinieneś zobaczyć w pierwszej kolejności. Od jego otwarcia w 1901 roku Kelvingrove jest ulubionym miejscem wśród mieszkańców Glasgow i turystów. Co więcej, rocznie odwiedza je kilkaset tysięcy osób. Jego fascynujące eksponaty, oszałamiająca architektura i tętniąca życiem atmosfera sprawiają, że jest to obowiązkowe miejsce dla każdego, kto interesuje się historią i zabytkami. 

Godziny otwarcia

Kelvingrove Art Gallery and Museum otwarte jest codziennie w godzinach:

  • Poniedziałek – czwartek i sobota: 10:00-17:00
  • Piątek i niedziela: 11:00-17:00

W dniach: 24, 25, 26 i 31 grudnia oraz 1 i 2 stycznia muzeum jest nieczynne.W wybrane dni odbywa się także ciekawy, bezpłatny recital organowy:

  • Poniedziałek – sobota 13:00-13:30
  • Niedziela – 15:00-15:45

Bilety

Wstęp do galerii w Glasgow jest całkowicie bezpłatny. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wycieczki do Liverpoolu – z biurem podróży czy na własną rękę?

Najbardziej instagramowe miejsca w Liverpoolu – sprawdź, gdzie ich szukać

Następny

Dodaj komentarz