Katedra św. Patryka w Dublinie (St Patrick’s Cathedral) – bilety, historia, zwiedzanie

Tagi , , , ,

Dublin to największe miasto, a także tętniąca życiem stolica Irlandii. Na co dzień w Dublinie mieszka ponad pół miliona osób, a miasto to zyskuje sobie coraz większe znaczenie turystyczne. Bez wątpienia jego największą atrakcją jest Katedra św. Patryka. Co więc musisz o tej świątyni wiedzieć i ile kosztują bilety wstępu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Katedra św. Patryka w Dublinie?

St Patrick’s Cathedral, czyli Katedra św. Patryka w Dublinie znajduje się blisko ścisłego centrum miasta w dzielnicy Portobello. Dokładniej mówiąc, jest ona zlokalizowana przy ulicy St. Patrick Close. Dzięki lokalizacji tej anglikańskiej świątyni, dojazd do niej jest wyjątkowo prosty.

Jak dojechać do Katedry św. Patryka w Dublinie?

Do Katedry św. Patryka w Dublinie możesz dojechać na kilka sposobów. Najprostszym, aczkolwiek nie najtańszym rozwiązaniem będą taksówki. Jeśli jednak zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, wówczas poruszaj się drogą numer R137 w kierunku ścisłego centrum miasta. Katedra będzie znajdować się wówczas po Twojej, lewej stronie. Do świątyni możesz dojechać także za pomocą komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest Patrick’s Cathedral, który znajduje się jedynie kilka metrów od samej świątyni.

Katedra św. Patryka – Historia i ciekawostki

Katedra św. Patryka w Dublinie jest jedną z najpiękniejszych świątyń anglikańskich, wybudowanych w centrum miasta. Wybudowano ją głównie po to, by upamiętnić ówczesną działalność Świętego Patryka na tych terenach. Jest to także jedna z najciekawszych świątyń pod względem architektonicznym. Początkowo, katedra św. Patryka była niewielkim, drewnianym kościółkiem. To właśnie w nim św. Patryk udzielał pierwszych chrztów i innych sakramentów świętych. Następnie, w późniejszych latach podjęto decyzję o wzniesieniu świątyni murowanej. Dobudowano nawet wieżę na kształt iglicy, która po wielokrotnych renowacjach stała się jednym z najważniejszych symboli budynku. Niestety, katedra św. Patryka wielokrotnie trawiona była pożarami. Świątynie jednak udało się sukcesywnie odbudować, a obecnie wieża mierzy aż 43 metry wysokości. Sama katedra została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Reprezentuje ona nie tylko wyjątkowo bogatą architekturę z zewnątrz, ale także i piękne zdobienia we wnętrzu.

Zwiedzanie – co warto zobaczyć?

Katedra św. Patryka jest jedną z największych atrakcji turystycznych i jednocześnie jest to najważniejszy najważniejszy budynek sakralny. Zwiedzając katedrę koniecznie zwróć uwagę na:

  • Kaplicę Mariacką – została ona wzniesiona w 1270 roku i odrestaurowana została następnie w XIX wieku. Zwróć koniecznie uwagę na cztery kolumny, które tworzą jej sklepienie;
  • Baptysterium – jest to najstarsza część katedry, którego sklepienie zostało wykonane z białego kamienia;
  • Witraże – to jedna z najpiękniejszych ozdób katedry. Znajdują się one malowniczo rozlokowane w jej strzelistych oknach;
  • Drzwi Pojednania – znajdują się one na zachodnim krańcu budowli, a ich znakiem szczególnym jest otwór, symbolizujący ówczesny konflikt księży.

Zwróć także uwagę na zewnętrzną architekturę budynku.

Dlaczego warto odwiedzić Katedrę św. Patryka w Dublinie?

Katedra św. Patryka w Dublinie to nie tylko jeden z najważniejszych kościołów w Irlandii, ale także świetny przykład na łączenie się różnorodnych stylów architektonicznych. Budynek ten jest także kolebką historii anglikanizmu. Wizyta w obiekcie z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć.

Godziny otwarcia

Katedra św. Patryka jest otwarta codziennie. Od poniedziałku do piątku możesz ją odwiedzić od 9:30 do 17:00. W soboty do 18:00, a w niedzielę od 9:00 do 10:30, od 13:00 do 14:30 i od 16:30 do 18:00.

Bilety

Bilety do Katedry św. Patryka możesz kupić na stronie: tiqets. Koszt pojedynczej wejściówki wynosi około 45 złotych. W cenie biletu masz zagwarantowany audioprzewodnik, który oprowadzi Cię po świątyni i pozwoli Ci poznać jej niesamowitą historię.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co zabrać na wycieczkę do Belfastu?

Zima w Birmingham: jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz