Jaka jest pogoda w Limerick jesienią?

Tagi , , ,

Limerick to miasto znajdujące się w środkowo-zachodniej Irlandii. W rzeczywistości nie znajduje się w czołówce miejsc odwiedzanych w tym kraju, jednak bezapelacyjnie jest warte zobaczenia. Limerick oferuje różnorodną architekturę, a dodatkowego uroku dodaje mu zaniedbanie. W Limerick ciężko natknąć się na turystyczną atmosferę, ale za to oferuje prawdziwe irlandzkie życie. Będąc tam możesz zobaczyć jak w tym kraju żyją obywatele. Czy Limerick jesienią to dobry kierunek turystyczny? Przedstawiamy jaka pogoda panuje w Limerick od września do listopada.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto odwiedzić Limerick?

Limerick jest miastem, które coraz częściej jest opuszczane przez mieszkańców. O wiele chętniej wybierają miasta, w których aż roi się od atrakcji turystycznych, centr handlowych. Na jego pozorną niekorzyść działa fakt, że przegrało z Galway o tytuł europejskiej stolicy kultury. Według nas, właśnie w tym tkwi cały sekret tego miejsca, które należy odwiedzić osobiście. Prawdziwy turysta, kierujący się zamiłowaniem do poznawania danych miejsc od poszewki powinien odwiedzić Limerick. Te miasto to przykład skrajności, które można poznać podczas spacerów i obserwacji. Równolegle Limerick to także doskonała baza wypadowa do innych miast ze względu na dobrą komunikację do m.in. Galwey, Dublin, Adare czy na Klify Moher. 

Co warto zobaczyć w Limerick?

Będąc w Limerick koniecznie należy zobaczyć główną atrakcję tego miasta – zamek króla Jana przy rzece Shannon. Wybudowano go na początku XIII wieku, jednak pozostaje najlepiej zachowanym zamkiem normańskim w Europie. Zwiedzający mają okazję do zobaczenia oryginalnych murów, wież i fortyfikacji. Podczas przebudowy w latach 2011-2013 ulepszono infrastrukturę i zapewniono dodatkowe atrakcje dla turystów. To świetna podróż w czasie. 

Miłośnicy budowli sakralnych powinni koniecznie odwiedzić St Mary’s Catherdral. Dumnie prezentuje się nad brzegiem rzeki Shannon. Jest jednym z najstarszych budynków w Limerick i znajduje się w centrum średniowiecznego miasta. Początkowo pełniła rolę Pałacu Królewskiego dla królow Thomond, a kościołowi podarowano ją w 1168 roku. Turyści są ochoczo zapraszani do uczestnictwa w codziennych mszach świętych.

Punktem obowiązkowym w Limerick jest także The Hunt Museum, które wbrew swojej nazwie nie prezentuje rzeczy do polowania. W The Hunt Museum można nawet dotykać eksponaty, jednak prawdziwą perełką są wystawy tymczasowe. Każda z nich jest zawsze dopracowana w 100%. Zachęcamy do skorzystania z usług przewodników, którzy z ogromną pasją potrafią przedstawić wszystkie informacje, a dodatkowo ubarwiają wizytę poprzez liczne ciekawostki. Z tymi osobami zwiedzanie to czysta przyjemność. W pobliżu znajduje się St John’s Church z przykościelnym cmentarzem. Ich wygląd nieco odbiega od polskich, dlatego warto im się przyjrzeć nieco bliżej. 

Typowe, charakterystyczne budownictwo znajduje się na John’s Square. Uznawany jest za reprezentacyjny, kamienny plac. Otoczony jest przez zamieszkałe budynki doskonale obrazujące tradycyjne irlandzkie budownictwo. Niemal na każdym kroku można spotkać miejsca, które są w stanie uraczyć turystyczną duszę spragnioną perełek architektonicznych i społecznych. Warto udać się na spacer i skręcać tam, gdzie wzrok Cię poniesie. Koniecznie weź ze sobą aparat, aby te widoki zachować na dłużej. 

Temperatury i pogoda w Limerick jesienią

Najcieplejszą porą roku w Limerick jest lato i wówczas jest najwięcej słonecznych godzin w ciągu dnia, jednak wyjazd do Limerick jesienią to także dobra opcja. W okresie od września do listopada średnia temperatura wynosi ok. 13°C, a najcieplejszy jest wrzesień z temperaturą wynoszącą 16°C. Z kolei w listopadzie wynosi ona już tylko 10°C, a w grudniu raptem 8°C. W ciągu nocy jest ona średnio niższa o ok. 5-6°C. Przez średnio 17-18 dni w okresie jesiennym w Limerick pada deszcz. Na jesień maleje ilość godzin słonecznych. We wrześniu wynosi 6, ale już w październiku czy listopadzie jest ich tylko 4. Siła wiatru jest przez cały rok niemal identyczna i wynosi 3 Bft. Szanse, że podczas jesiennego wyjazdu do Limerick będzie padał deszcz wynoszą ponad 60%. 

Czy warto jechać do Limerick jesienią?

Jesień to doskonała pora do zwiedzania prawdziwego oblicza Irlandii. Choć pogoda, częstotliwość i intensywnych opadów czy wiatry mogą początkowo nie zachęcać, to jest to niebywała okazja, aby poznać uroki tego miasta w złotych barwach czy posiedzieć w irlandzkim barze przy kominku. Jednocześnie należy pamiętać, że w innych porach roku, pogoda w Limerick jest nieco kapryśna, dlatego planując wyjazd z wyprzedzeniem nikt nie będzie miał gwarancji uniknięcia opadów czy wiatrów.

Na jesienny wyjazd do Limerick należy solidnie się przygotować, choć większość tych przedmiotów można bez problemu nabyć ze sobą. Niezastąpiona jest kurtka przeciwdeszczowa, chroniąca przed deszczem. Dodatkowo sprawdzi się także płaszcz przeciwdeszczowy. W tym okresie niezastąpiona jest także parasolka. Jednocześnie zabrana odzież musi być adekwatna do pogody – ciepła kurtka i czapka są absolutną podstawą. 

Poprzedni

Glasgow Science Centre – przewodnik po zwiedzaniu, atrakcjach i biletach

Co warto zjeść w Bradford?

Następny

Dodaj komentarz